E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAlbayrak: Swap konusunda birçok ülke ile görüşüyoruz---

Albayrak: Swap konusunda birçok ülke ile görüşüyoruz

Albayrak: Swap konusunda birçok ülke ile görüşüyoruz
27 Mayıs 2020 - 21:39 www.borsagundem.com

Bakan Albayrak "Bu krize rağmen, yüzde 5-10 küçülme değil, inşallah pozitif bir büyüme ile bu yılı kapatacağımızı düşünüyoruz" açıklamasında bulundu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bundan soraki sürece yönelik sosyal destek ve ihtiyaç, finansman ve kredi, konut ile turizm ve seyahat sektörlerini destekleyen paketlere ilişkin çalıştıklarını açıkladı.

Albayrak, TRT Haber yayınında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bugün açılışı yapılan Demokrasi ve Özgürlük Adası'yla tarihi bir güne tanıklık edildiğini aktaran Albayrak, "Darbeler tarihini, darbe kültürünü birinci dereceden yaşamış ailenin bireyi olarak bizim için anlamlıydı. Ben maddi ve manevi olarak çok etkilendim, babasını darbeye vermiş, hapislere göndermiş evlat olarak, bizim de çok farklı anılarımız canlanmadı değil. İnşallah ülkemiz için daha güzel günler önümüzde yakın. Bu yatırımın hayata geçmesiyle tüm Türkiye'den yeni nesil, gençler adaya yoğun ziyaret gerçekleştirecek ve ülkenin gerçek tarihini dokunarak yaşayacak. Türkiye, 60 senede büyük acılar yaşadı. Her birinden dersler çıkararak demokrasi ve özgürlük konseptini yaşayarak geçirecek. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mutlaka bir kere gidip görmesi lazım." dedi.

Türkiye'de 1950'den sonra serbest seçimle bir daha iktidara gelememiş bir siyasi hareket olduğunu belirten Albayrak, "Bu siyasi hareket, o gün bugündür iktidarda olan yapıların tamamını aynı dille tehdit ediyor. CHP, 1950'den sonraki süreçte serbest seçimle iktidara gelemediği için hep iki şey söylemiş: 'Bu hükümet gayrimeşru ve erken seçim'. Menderes'ten Özal'a hep aynı hikaye. Amaç ne, hiçbir şey yapmamak ve farklı güçlerle tehdit etmek. Farklı ilişkilerle Türkiye'yi büyük hedefleriden alıkoymak için hep birileriyle işbirliği içinde olmak. Ama bu ülkede bu millet özgür iradesiyle bu yetkiyi vermedi." ifadesini kullandı.

"Bu süreç de geçecek"

Kovid-19 salgınının, yeni ekonomi politikaları noktasında il ziyaretlerinin yapıldığı ve değişim sürecinin başladığı döneme denk geldiğine işaret eden Albayrak, bu süreçte, iş dünyasından, esnafa, KOBİ'lere ve tüketicilere kadar tüm kesimleri kapsayan önemli bir paket açıkladıklarını anımsattı.

Albayrak, vergi ertelemelerinden, likidite ihtiyaçlarının karşılanmasına ve işsizliğin yasaklanmasından, kısa çalışma ödeneğiyle işverenin desteklenmesine kadar attıkları adımlara dikkati çekerken, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hakikaten, 260 milyar lirayı geçen ve çarpan etkisiyle 600 milyara yakın, 260 milyar lira etkisiyle gayri safi mili hasılanın yüzde 5'i, çarpan etkisiyle bakınca gayri safi milli hasılanın yüzde 10-11'i oranında olan önemli bir paket. Hazirandan itibaren normalleşmenin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de başlayacağı süreç. Haziran ve temmuzla birlikte ihracatta, ticarette, turizmde, iç piyasa ve iç tüketim noktasında hareketlenmenin yavaş yavaş başlayacağı döneme giriyoruz. Bununla ilgili tüm paydaşlarla yoğun iletişim kurup, taleplerin yoğun şekilde değerlendiriyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin hızlı reaksiyon gösterme refleksinin de avantajıyla çok hızlı şeklide sahada normalleşme sürecinin ekonomik adımlarını, hazırladığımız adımları adım adım atarak bu süreci dinamik şekilde yürüteceğiz. Bu süreç de geçecek."

Büyüme beklentilerine ilişkin de değerlendirmede bulunan Albayrak, "Türkiye, dünyaya kıyasla büyümeden tutun işsizliğe kadar bir çok alanda etkilenen ülkeler içinde en az etkilenen, pozitif ayrışan ülke olacak. Birinci çeyrekte dünyada birçok ülke ciddi küçülme yaşadı, Türkiye, bu anlamda birinci çeyrekte pozitif. İkinci çeyreğe bakacağız. Dünya, birçok ülke ciddi daralma yaşayacak, Türkiye onlara kıyasla daha az etkilenecek, negatif olsa da daha az etkileneceği süreç olacak. Nisan ayında herkes evinde oturdu, kimse üretip tüketmedi. İnşallah hazirandan itibaren toparladığımız süreçte, normalleşme süreci daha iyi olacak. Yılın kalan iki çeyreğinde, yılın ikinci yarısında bu manada da Türkiye'nin pozitif ayrılacağı 2020 yılını öngörüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak, bu kriz olmadan önce ilk çeyrek büyüme tahminlerinin iyi gittiğine işaret ederek, "Bu krizin etkileri büyüdükçe yüzde 5 ve üzeri büyüme tahminlerimizi ikinci ve üçüncü çeyrek süreçlerinde revize etme noktasındayız. Çok bilen ama çok yanılan otoritelerin söylediğinin aksine, hepsi 'Türkiye yüzde 5-6-7-8-10 küçülecek' diyor, bu kriz olmasaydı yüzde 5'i tutturacağımız yıl olacaktı. Ama bu krize rağmen, yüzde 5, yüzde 8, yüzde 10 küçülme değil, inşallah pozitif büyümeyle bu yılı kapatacağımız yıl olması için çok büyük çaba sarfediyoruz. Bu çerçevede 2020'yi kapatacağımız yıl olacak." diye konuştu.

ABD ve AB ile karşılaştırınca Kovid-19'a karşı alınan ekonomik ve sosyal önlemlerin Türkiye ekonomisinin ne kadar büyük olduğunu ortaya koyduğunu aktaran Albayrak, pek çok ülke parası olmayanları ölüme terk ederken, Türkiye'nin hiçbir vatandaşını tedavisiz bırakmadığını anlattı. Albayrak, sağlık sektörü ve finansal sistemi güçlü olan Türkiye'nin bu süreçten daha güçlü çıkacak nadir ülkelerden birisi olacağını söyledi.

Yeni destek paketleri

Albayrak, İş'e Devam kredisine 200 binden fazla işletmenin başvurduğunu ve 180 binden fazla işletmeye bu kredinin verildiğini belirtirken, "Büyüklüğü 150 milyar lirayı buldu, yüzde 97'si KOBİ. Yani esas ihtiyacı olan. 7 milyona yakın bireysel ihtiyaç kredisi tahsis edildi. Yüzde 85'in üzerinde başvuru kabul oranı var. İlk günden beri şeffaf şekilde bu noktaya getirdik." ifadelerini kullandı.

Yeni bir destek paketi olup olmayacağına yönelik soru üzerine ise Albayrak, şunları kaydetti:

"Şimdi bundan sonraki süreçte, normalleşme süreci, iktisadi faaliyetin devamı noktasında hızlı adımlarla iç piyasa, iç talebin hızlı şekilde normalleşmesi, bunun içerisinde sosyal ihtiyaç destek paketleri olacak, finansman kredi destek paketleri olacak. Bunun içerisinde konut anlamında ülke tarihinin en uygun maliyetli, uzun vadeli, ödemesiz farklı paketlerimiz olacak. Bunun yanında turizm, seyahat anlamında sektörlerimizi desteklemeye yönelik paketlerimiz olacak. Farklı talepler oluyor, vergi, öteleme, kısmi çalışma gibi talepler oluyor. Bunlara çalışıyoruz. Bunlarla ilgili bazı adımlarımız olacak, bunları Meclis süreciyle ilişkilendirerek adımlarımız olacak. Bu dinamik süreci hızlı şeklide yönetmemiz lazım."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (43)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ZAMCAN28 Mayıs 2020 19:04

  Sanırım sevap ile karıştırıp çok iyi bir şey sanıyoruz. 3 fazla üç beş aylığına günü kurtarma. Niçin yemin etmiş gibi bir tane fabrika temeli atmak yerine olan ne varsa satıp betona, inşaata , Hazine Garantili ihalelere gömüyorsunuz. Borç çevirerek vizyonsuz bir şekilde ülke yönetilmez.

 • vatandaş28 Mayıs 2020 11:06

  berat bey swap ile olacak iş degil kalıcı ve sorunları kökten cözücü çareler bulmanız lazım daha bir radikal olun yada risk alin sizde bir yerlerdeki petrol ya da dogalgaza cökün böyle gitmez.

 • KERİM28 Mayıs 2020 08:48

  ÇOK DEĞERLİ BAKANIMIZ SWAB İLE UĞRAŞACAĞINA IMF İLE GÖRÜŞÜYORUZ DE DAHA KARLI ÇIKARSIN GEÇMİŞİ HATIRLA GÖRÜŞTE GÖRÜŞ ALLAHIN GÜNÜ GÖRÜŞÜYORUZ TOPLANTI YAPACAK ARKADAŞLAR DE DUR....GERİSİNİ BOŞVER..ALGI MESELESİ

 • Vatan sever 28 Mayıs 2020 08:46

  Bankalarda dolar mevduatı olan vatandaşlarımız dolarları satsa dolar hızla düşer

 • İçli Köfte28 Mayıs 2020 08:46

  Kiminle konuşuyoruz dış güçlerle mi?

 • fatsali hasan28 Mayıs 2020 08:40

  cogu ulkelerden ileriyiz ekonomik bakimdan mesala suriye , kenya ,somali . avrupada sondan birinciyiz o da bir basaridir. dost kardes araplardan biraz daha para istersek gunu kurtaririz.

 • Şemsi28 Mayıs 2020 08:33

  Ne gerek var. Maaşların yarısına vergi koyun biz size yeteriz.

 • SAİT28 Mayıs 2020 11:30

  ZATEN MAAŞLARIN YARISI VERGİ SGK PRİMİ DAMGA VERGİSİNE GİDİYOR.KALAN YARISINI DA ALIŞVERİŞTE KDV ÖTV VS DİYE ALIYORLAR YETMİYOR IBAN VERİYORLAR

 • Hakan ULUSOY 28 Mayıs 2020 07:02

  ALLAH razı olsun..Devletimizden..

 • Ali28 Mayıs 2020 08:31

  Eskiden asgari ücretle 12 çeysek altın alırken artık 3 tane alıyorsun. Bunada şükür dersen bencede allah razı olsun.

 • Ky28 Mayıs 2020 06:40

  Swap anlaşması neden sonuçlanmıyor bunu söyleyin

 • Maske vereyim28 Mayıs 2020 04:46

  Bana dolar ver abi...

 • vezne28 Mayıs 2020 04:58

  1 dolar olur mu

 • Arif28 Mayıs 2020 02:31

  Hergün aynı haberlerle kime ne hizmeti veriliyor anlamıyorum.

 • Davut28 Mayıs 2020 02:24

  Sıfırı tükettiker. Dolar hamleleri gelmeseydi çoktan 10 tl yi geçmişti dolar.

 • Meraklı28 Mayıs 2020 03:26

  'Sıfırı tükettiler' derken, sıfırı tüketen kim, sen kimsin? Eğer sıfırı tüketen bu ülke ise sen hangi ülkenin vatandaşısın? Sıfırı tüketenin AK Parti olduğunu kast ediyorsan sırf AK Parti yok olsun diye ülkenin de zarar görmesini isteyecek kadar alçak mısın? Yoksa sen FETÖ'cümüsün?

 • Ali28 Mayıs 2020 02:22

  Dolar sadece abd de var. İstersen abd dışı 50 ülke ile swap yap anlamı yok.

 • Hyt28 Mayıs 2020 01:25

  Tabi tabi neremiz büyüyecek acaba..

 • Net man28 Mayıs 2020 00:50

  Türkiye'de sıfır araba almak hayal oldu artık orta direk vatandaş için.

 • AHMET ÖZBİR28 Mayıs 2020 00:49

  Swap a ne gerek var. IMF çok borç vermişiz zamanında aslı varsa, onları geri alsak yeter.

 • Osman28 Mayıs 2020 10:24

  Trol AHMET yine sen imf ye borcmu vermişiz yav neremle guleyim ahmet SENIN beynini diyeyim mi AHMET keşke anan SENI doğuracağına bir çuval taş biraksaymis AHMET ah AH TROL ahmet üzülme senin GIBI bu platformlarda çok var yanlız değilsin

 • Hadi ya!28 Mayıs 2020 01:33

  Yav yine mi sen! Bir habere de yorum yapma! Yapacaksanda biraz objektif olmaya! calis...ingilizce yazayim belki anlarsin! Shut up, Sit on your bud and got Zero.

 • sudan28 Mayıs 2020 00:22

  sudanla yapılıyor sanirim,ıcraat yok hep soz sanal ortamda. .

 • Serkan bakcı28 Mayıs 2020 00:08

  Sayın bakan acaba hangi ülkeden bahşediyor bilen varsa anlatsın ya kendisi başka ülkede yaşıyor ya da biz!

 • REİS28 Mayıs 2020 00:03

  PAYlAŞTIĞI VERİLER İ GÜVEN VERMEYEN BİR YÖNETİMLE KİM ANLAŞIR GÖRECEĞİZ..

 • Ali 27 Mayıs 2020 23:38

  Halen DERDİ BÜYÜME....PAKET... Açıklama yapıyorlarsa... Bu yıl seçim derdine girer bu siyasiler...

 • M.Kemal 27 Mayıs 2020 23:36

  Habire yalan dolan.Ulen bi kere de dürüst olun be vicdansızlar.Deniz bitti gemi karaya oturdu yalanınız bitti gerçek şu yüzüne çıktı.

 • Çok garip27 Mayıs 2020 23:18

  Ekonomi bakanı CB' nın kötülüğüne çalışanların liderliğini yapıyor galiba :) 

 • Kadir27 Mayıs 2020 23:13

  Bankalar çökmüş swap diye diye yabancıya sattırdılar

 • KERİM28 Mayıs 2020 14:30

  osmanlıda böyle başlamıştı

 • VATANDAŞ OL YETER27 Mayıs 2020 23:28

  Bu ne cahillik be kardeş, swap takas kanalı demektir yabancıya satılması ne alaka, bak bir bilgi daha 2019 yilinda kamu ve özel bankalar dahil net karı 41.3 milyar lira, BDDK datasina göre aylık yüzde 248 yıllık bazda yüzde 147 net mevduat artış sağlandı. Yani goy goya gerek yok bu ülkede en son bankalar çöker bunu da unutma...

 • Acı tablo27 Mayıs 2020 23:10

  Dolaresi 4 lira iken satın dediler sattık.( dövizin düşmesini kesinlikle istemiyorlar cari açık düştü demek için) cari açık üretim ile düşmüyor... tl miz yerlerde olduğundan düşüyor...her düşüşte farkındaysanız ortamı gerip suni gündem ile dövizi fişekliyorlar Yandan baktığımız arabalar 250-300 bin lira olmuş Ev fiatları milyona dayanmış Ekonomi iyi yolda

 • Genç ibrahim 27 Mayıs 2020 23:06

  Bence olur Japonya veririm elde bir o var.. Yerine Vakıfbank veya halk bankasını satalım.. Yada BOTAŞ olmadı köprüleri satalım... Dolar gelmeli yoksa dolar 14 tl oluverir... Aman ha burası çok önemli bence.... En güzeli bankaları satalım.... Borc yazmaz.... Yoksa halka yeni vergiler gelecek gibi... Mercedes binen lüx oto vergisi gelsin misal... Yada yazlık olanın lüx vergisi gelsin.. Olurmu olur. Zengin vergi versin....

 • AHMET ÖZBİR27 Mayıs 2020 22:45

  RABBİM senden razı olsun Maliye'min PIRLANTASI, seni çekemeyen ZAVALLININ son danesi.

 • Net man 27 Mayıs 2020 22:43

  Son adımlar çok yerinde.kutlarım Berat bey...

 • Dada27 Mayıs 2020 22:40

  Ne gerek var ya swapa mivapa biz dunya lideriyiz ya ekonomide onlar dusunsun imf ye falan borcta veeiyoruz

 • Kaçan Grup27 Mayıs 2020 22:22

  ekonomi kötü diyen fötöcüdür

 • BÜYÜK27 Mayıs 2020 22:20

  7 TL ILEMİ REKABETCI KUR DİYORSUN 1 MİLYAR DOLARA 7 MILYAR TL VERİYORSUN BE İNSAN UTANIR 20 YILDA GELDİĞİMİZ YERE BAK İNSAN KONUŞMSI İCİN OVUNULECEK BİR DURUM OLUR NERDE İNSAN SIKILIR BE

 • Uyan28 Mayıs 2020 00:38

  Ali hissiyatlarla konuşuyorsun ..paran dolardan güçlü olursa kuveyt dinari ingiltere ...avrupa birliği......niye batmıyor...sallama ...bir paranin diğer paradan güçlü olması askeri siyasi ekonomik yönden konumunu belirler....gelişmiş ülkeler ekonomi guclu ise para birimlerini bilerek müdahale ile düşürürler ...o halde bile enfilasyon olmaz ...gelismemis ülkelerde ekonomi zayifsa durum tam tersidir ...arjantin venazule gana iran say say bitmez...

 • Ali27 Mayıs 2020 23:09

  Paran dolardan kıymetli mi olsun işte ozaman batarsın cilde bile1dolar 7 24 yuan keşke 10 olsa

 • Ali27 Mayıs 2020 22:15

  Oztrak a eyi salladı adam 2000 senesinde yüzde 12ile30senelik dolar almis faik bey ne diyecek

 • bozkurt27 Mayıs 2020 21:52

  sayın bakan konuştuğuma göre gidişat köyü demektir. yani döviz alın diyor

 • haramzadeler27 Mayıs 2020 21:52

  valla olmuyor bak o kadar büyüdük ki paraları koyacak yer bulamıyoruz damat bey acaba size versek bizim yerimize tutarmısınız ? valla yapın bize bu iyiliği valla sığmıyor evlere bankalara ya tutun hakikat den (M)  (M)  (M)