E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAK Parti’yi işgal davasında ceza yağdı---

AK Parti’yi işgal davasında ceza yağdı

AK Parti’yi işgal davasında ceza yağdı
20 Aralık 2017 - 16:33 www.borsagundem.com

15 Temmuz gecesi AK Parti’yi işgal girişimi davasında 2 binbaşının da aralarında bulunduğu 4 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis, 11 sanık ise müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, AK Parti İstanbul İl   Başkanlığı'nın işgal girişimine katıldığı iddia edilen 15 sanığın yargılandığı  davada, "anayasayı ihlal" suçundan 4 sanık ağırlaştırılmış müebbet, 11 sanık da  müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Silivri Ceza infaz Kurumları karşısında yapılan binadaki duruşma salonunda İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmada, mahkeme verilen aranın ardından kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti, eski binbaşılar Faruk Şimşek ve Erol Hazıroğlu ile eski yüzbaşılar Gökhan Güney ve Hasan Hüseyin Altınsoy'un, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Sanıkların fiilden sonraki davranış biçimlerini, yargılama sürecindeki pişmanlıklarının gözlenmemesini göz önüne alan mahkeme, 4 sanığa takdiri indirim uygulanmasına yer olmadığına hükmetti.

Sanıklar eski üsteğmen Muzaffer Dikencik, eski asteğmen Berkay Demir, eski astsubay Ali Aydoğan, eski uzman erbaşlar Arif Emre Esen, Cem Karaaslan, Hüreyre Can Çatal, İbrahim Tıraş, Şahin Kurt, Feyyaz Yörük, Reşat Ardıl ve Fahrettin Kemal'in "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar veren mahkeme, sanıkların yargılama sırasında gözlemlenen tutum ve davranışlarını, verilen cezanın gelecekleri üzerindeki etkisini göz önüne alarak, sanıkların cezalarında indirim yaparak müebbet hapis cezasına düşürdü.

''Geçitli suç''

Mahkeme heyeti, 15 sanığa "Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçlarından dava açılmış ise de "anayasayı ihlal" suçundan mahkumiyet kararı verildiğinden, bahsedilen suçların "geçitli suç" kuralları çerçevesinde eridiği anlaşıldığından sanıklara bu suçlardan ayrı ayrı karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Sanık İbrahim Tıraş hakkında "hakaret" ve "tehdit" suçundan dava açıldığını belirten mahkeme, sanığın suçu işlediği sabit olmadığından bu suçlardan beraatine karar verdi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • İşte bu kadar20 Aralık 2017 23:11

  Trole 10 soru sorarsin 1 cevabı veremez kalkar fetö oyuncağı oldun der !!! Çünkü neyi neden yaptıklarını bilmiyorlar ki DİYORLARKİ DARBEYE ABD DESTEK VERDİ YAVRUM SENİN LİDERİN BU SENE GİTTİ ABD DEN 11 MİLYAR DOLARLIK UÇAK ALDI NİYE ? Hadi cevap ver !! BAK TROL EFENDİ SENİN SAVUNDUGUN PARTİNİN İLK İCRAATI NEYDİ BİLİYORMUSUN? Eminim bilmiyorsun BEN SÖYLİYEYİM 1 MART TEZKERESİ. AÇ BİRAZ ARASTİR AKLINI KİRAYA VERME 2003 ÇUVAL KRİZİNDE UNUTMA . SİZİ GİDİ SATILMIŞLAR. 15 temmuzda insanları sokağa çıkaran kim ? Erdoğan mı ? yoksa osman gökçek mi ?

 • Tam komedi20 Aralık 2017 20:21

  Millet hala idrak edemedi allah aşkına biri şunun cevabını versin asker neden hükümeti degilde halkı hedef alır? Niye siyasileri degilde parti binalarını işgal eder ? 40 yıllık plan 5 saatte nasıl yıkılır? Asker yüzlerce bomba alır ama sonic patlama yaptırarak halkı korkutmaya çalışır? Pilot neden kulliyeyi vurmaz da önündeki yoldaki halkın üstüne bomba atar ? Makemeler neden canlı yayinlanmiyor? İstihbarat zafiyeti var deniliyor ama hesabı sorulmuyor ?Akar rehin idi Fidan nerdeydi? KANDIRILDIM deyince sorumluluk kalkiyor mu ? Biz bu soruları sorduk diye bizide hain ilan edermisiniz?

 • Fetö oyuncağı olmuşsun20 Aralık 2017 21:49

  Kendilerine o kadar güvenerek işe başladılar arkalarında amerika israil avrupa var. Külliyede erdoğanın olmadığı belliyken biliyorlarken neden bombalayacak. Halktan böyle bir tepki beklemiyorlardı o nedenle halkı pusturmak için kaçırmak için halkı bombaladılar. Böyle bir hadiseyi sessizce kapatmak istediler o nedenle ortaya dökmediler. Veya bu hainleri toplamak için iyi bir bahane olacaktı ama bunların halkın üstüne bomba atacakları tarayacakları kadar hain oldukları kestirilemedi. Biilemiyoruz. Fetö başı tiyatro diyor filim diyor sende onu tekrar ediyorsun devam et. Salaktı bu kadar general asker değil mi Erdoğan için müebbet yiyorlar?

 • KILIÇ20 Aralık 2017 16:47

  HALKINA BOMBA YAGDIRAN NAMUS YOKSUNU FETÖCÜLER İDAM EDİLMEDİKÇE İÇİMİZ YANAR.BUNLAR YÜREKLERİMİZİ YAKTI.