E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAfrika'da çalınmadık kapı bırakmayacağız---

Afrika'da çalınmadık kapı bırakmayacağız

Afrika'da çalınmadık kapı bırakmayacağız
23 Ekim 2021 - 00:27 www.borsagundem.com

Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'na ilişkin paylaşımda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afrika'da kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık ülke bırakmıyoruz, bırakmayacağız" ifadelerini kullandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Afrika'da kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık ülke bırakmıyoruz, bırakmayacağız." dedi.

Erdoğan, sosyal medya hesabından Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'na ilişkin paylaşımda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşımında, "Bugün üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nun ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Afrika'da kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık ülke bırakmıyoruz, bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.

Paylaşımında bir infografiğe de yer veren Erdoğan, kendisinin de konuşma yaptığı Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'na 45 ülkeden katılım sağlandığını belirtti.

Erdoğan, katılımcı ülkeler arasında 250 kişilik resmi heyetin yanı sıra Güney Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, 28 bakan, 7 bakan yardımcısı, Afrika Birliği Ekonomik Kalkınma, Ticaret, Sanayi ve Madencilik Komisyoneri, Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Orta Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECCAS), Doğu Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (EAC), Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı (COMESA) ile Türkiye'den ve Afrika ülkelerinden 3 bine yakın iş insanının bulunduğunu vurguladı.

Erdoğan, Türkiye'nin dünya ile ticaretinde Afrika'nın payının yüzde 6,5 olduğuna işaret etti.

Forum kapsamında, Afrika Serbest Ticaret Alanı, yatırım, inovasyon, bankacılık, sağlık ve kadın liderliği konularında paneller düzenlendiğini aktaran Erdoğan, "Afrika ülkeleri yetkilileri ile iş insanlarını bir araya getiren G2B toplantıları ile özel sektör temsilcilerini bir araya getiren B2B toplantıları gerçekleştirildi. 'Türkiye-Afrika Ortaklığını Derinleştirmek: Ticaret, Yatırım, Teknoloji ve Lojistik' temalı bakanlar toplantısı yapıldı" ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Ticaret hedefimiz 75 milyar dolar

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ali23 Ekim 2021 17:54

  amerika kendisi baksin ne durum kendi bilmiyor

 • Bahçeli yaktın bizi23 Ekim 2021 15:17

  Ülkeyi Afrika ligine indirdi bununlada gurur duyuyor.  Memleket afrikalı göçmenlerle dolu. Acil erken seçim bu sistemden bir an önce kurtulamılıyz

 • Atakan23 Ekim 2021 11:52

  Ticaret yapılsın ama afrikalıların hepsine serbest dolaşım vize oturma izni verilmesin ülke BMlere döndü sokaktaki insanların 1/3 ü yabancı

 • Aa23 Ekim 2021 11:20

  Batı kapısı yüzüne kapanınca, Afrikayla teselli buluyorsun, kendin ulu önderin yolundan gitmiyorsun, bari ülkenin rotasıyla oynama, ne demişti ulu önder? Hedefimiz batının sahip olduğu muassır medeniyetler seviyesine ulaşmak? Bazıları bu sözü batılılara benzemekle karıştırırlar. Nerde hedef? Bıunun yolu Afrikadan mı geçiyor? Ülkeyi batı değerlerinden uzaklaştırdın Afrika kabilelerinden neddet umuyorsun.

 • ASTOR23 Ekim 2021 10:41

  afrikalılar kapılara dikkat edin. bir gece ansızın.

 • Günaydın hayırlı 23 Ekim 2021 09:57

  Türkiye yi bizi batırdın be

 • Musa23 Ekim 2021 08:22

  Bizi kıskanan Avrupadan amerikadan ve rusyadan umudunu kesmiş.. puhaaahhhaaaaa