E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAbdullah Gül'den çoklu baro açıklaması: İddialar yalan---

Abdullah Gül'den çoklu baro açıklaması: İddialar yalan

Abdullah Gül'den çoklu baro açıklaması: İddialar yalan
30 Haziran 2020 - 21:55 www.borsagundem.com

Abdullah Gül, Meclis'e gelen çoklu baro teklifine ilişkin raporların 'Gül’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde DDK tarafından hazırlandığı ve imzası bulunan üyelerin FETÖ üyesi olduğu' iddialarını yalanladı

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AK Parti'nin Meclis'e sunduğu, baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek kanun teklifine ilişkin raporların 'Gül’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından hazırlandığı ve imzası bulunan üyelerin FETÖ üyesi olduğu' iddialarını yalanladı.

Gül, yaptığı açıklamada, söz konusu raporun kamu kurumu niteliğindeki tüm meslek kuruluşları hakkında olduğunu belirtti.

Gül, "Çoklu baro yapılanmasına veya bu manaya gelebilecek herhangi bir öneri de bulunmamaktadır. Başka bir deyişle, ilgili raporda kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının seçim sistemlerine ilişkin öneriler arasında kesinlikle çoklu meslek kuruluşu önerisi bulunmamaktadır" ifadelerini kullandı.

Söz konusu raporu hazırlayan üyelerin 'FETÖ üyesi olduğu' iddialarına ise Gül, "Raporun hazırlandığı ilgili dönemde görev yapan DDK üyelerinden sadece birinin; üyeliği sona erdikten sonra İçişleri Bakanlığında görev yapmakta iken FETÖ iltisaklısı olduğu tespit edilmiştir. Kaldı ki, söz konusu kişi de bahsi geçen raporu hazırlayan üyeler arasında bulunmamaktadır" yanıtını verdi.

Konuya ilişkin yazılı açıklamasında Gül, şu ifadelere yer verdi:

"Kamuoyunda bazı çevrelerce son zamanlarda dile getirilen, 'Çoklu Baro Düzenlemesi' olarak anılıp bugün meclise sunulan yasa teklifinin, Sayın Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı yaptığı 2009 yılında Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından hazırlanan Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşlarına ilişkin araştırma ve inceleme raporu ile paralellik gösterdiği ve bu raporda imzası bulunan DDK üyelerinin birçoğunun Fettullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olduğuna ilişkin iddialara cevaben aşağıdaki açıklamanın yapılması zaruri görülmüştür.

1. 2009 yalında DDK tarafından hazırlanan Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşlarına ilişkin araştırma ve inceleme raporu; sadece Barolar ile ilgili olmayıp kamu kurumu niteliğindeki tüm meslek kuruluşları hakkında olup ayrıntılı tüm meslek örgütlerinde yaşanan sorunlar ele alınıp çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Bu kapsamda, Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının tümünün teşkilat ve mali yapıları, faaliyetleri, denetimleri, organlarının seçimlerine dair esasların değerlendirilmesi yapılmış; bunların etkin ve verimli şekilde hizmet yürütmelerinin ve geliştirilmesinin sağlanması amacıyla alınması gereken tedbirlere yönelik önerilerde bulunulmuştur.

2. Söz konusu Raporun tanziminden önce tüm paydaşlardan görüş, öneri ve gerekli bilgiler alındığı gibi Raporun tamamı da kamuoyu ile şeffaf bir biçimde paylaşılmıştır. Devlet Denetleme Kurulu Raporları; hem yürütme erkine hem de ilgili paydaşlara tavsiye niteliğinde değerlendirme ve öneriler ihtiva eden raporlardır.

3. İnternetten de çok kolayca erişilebilecek bahsi geçen raporun içeriğinden de açıkça görüleceği üzere, 2009 yılında DDK tarafından hazırlanan Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşlarına ilişkin araştırma ve inceleme raporu, çoklu baro yapılanmasına veya bu manaya gelebilecek herhangi bir öneri de bulunmamaktadır. Başka bir deyişle, ilgili raporda kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının seçim sistemlerine ilişkin öneriler arasında kesinlikle çoklu meslek kuruluşu önerisi bulunmamaktadır.

4. Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile ilgili araştırma ve inceleme görevi Kurulun 05.06.2008 tarih ve 391 sayılı Kararı uyarınca Kurulun iki üyesi tarafından birlikte yürütülmüştür. Raporu hazırlayan söz konusu üyelerin FETÖ ile herhangi bir bağları da bulunmamaktadır. Her çalışmada olduğu gibi söz konusu Rapor, Kurulda görüşülüp onaylandıktan sonra Kurul Başkanı ve tüm üyeler tarafından imzalanarak yayımlanmıştır.

5. Raporun hazırlandığı ilgili dönemde görev yapan DDK üyelerinden sadece birinin; üyeliği sona erdikten sonra İçişleri Bakanlığında görev yapmakta iken FETÖ iltisaklısı olduğu tespit edilmiştir. Kaldı ki, söz konusu kişi de bahsi geçen raporu hazırlayan üyeler arasında bulunmamaktadır.

6. İlgili dönemde Devlet Denetleme Kurulunun tüm çalışmalarını büyük bir titizlikle ve tarafsızlık yerine getirdiği; hazırlanan tüm raporların kamuoyu tarafından dikkatle takip edildiği ve kıymetlendirildiği ve Devlet Denetleme Kurulunun tüm toplum kesimlerinin güven duyduğu ve itimat ettiği çalışmalar yürüttüğü herkesin malumudur.

Bu itibarla, bugünkü politik tartışmalar çerçevesinde ortaya atılan asılsız iddiaların gerçeklerle bağdaşır bir yanının bulunmadığı hususunu kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • doğru01 Temmuz 2020 09:11

  ihaneti erbakana yaparken hiç aklınıza gelmiyor,ayrıca şıh uçmaz müridleri uçurur bunu unutmayın...

 • Halil01 Temmuz 2020 01:04

  Türkiye yi a. İnsan hakları mahkemesine şikayet ediyordu karısının başı kapalı okumasına izin verilmediği için. Tayyip aldı adam etti bu da döndü adamın bacağını ısırıyor.

 • şanlı30 Haziran 2020 23:12

  Bazıları onur ve şeref bazı insanlar da sadece para için yaşar.

 • veri01 Temmuz 2020 09:12

  tıpkı sizler gibi...

 • Alp30 Haziran 2020 22:30

  Her nane  var bu Adamda..yillar once demistik bu adamin. oyunu  iyi arastirin site  o zaman  AK PARTILI arkadaslar  bana.  cok tepki  verdiler..ama sonunda..dedigimize..geldiler.bu adambir nankòr..vefasiz..sinsi.  kedi.kurnaz tilki.. karakter.yoksunu.

 • Vb01 Temmuz 2020 00:10

  İki Yüzlü, olayın iki yüzü var bilmen gerek , Adamı Erdoğan yerine getirmişti bu bir , görev süresi doldu da indi bu da iki .... çok istiyorsanız 2023 'de tıpış tıpış gidip oy verebilirsiniz ....

 • Vb01 Temmuz 2020 00:07

  Alp sen şizofren misin ? Ak Partililer A.Gül'ün davaya ihanet ettiğini düşünüyor zaten , haa pardon ,  ihanetten önce siz küfrediyordunuz , ama ihanetten sonra tıpış tıpış gidip oy verebilirsiniz..... 

 • iki yuzluler30 Haziran 2020 23:25

  lan, erdoğan yerinden etti adamı.

 • Vb30 Haziran 2020 22:24

  CHP ve Baroları kızdıracam diye korkmuş hemen açıklama yapmış ,  eee 2023'e aday olmak istiyorsa chp'yi kızdırmasın .... vay be nerden nereye.....