E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiAB’de ekonomiye güven 21 yılın zirvesinde---

AB’de ekonomiye güven 21 yılın zirvesinde

AB’de ekonomiye güven 21 yılın zirvesinde
29 Haziran 2021 - 12:21 www.borsagundem.com

Euro Bölgesi ekonomik güven endeksi 117,9 seviyesine yükselerek 21 yılın en yüksek seviyesini kaydetti.

Euro Bölgesi'nde ekonomik güvendeki toparlanma devam ederken, bölgede Haziran ayına ilişkin ekonomik güven endeksi, ekonomilerin yeniden açılmasının etkisiyle 117,9 seviyesine yükseldi. 21 yılın zirvesi gören endeks mayıs ayında 114,5 olmuştu.

Salgın önlemlerinin gevşetilmesi özellikle hizmet sektörü güveninde önemli sıçramaya yol açtı. Verilere göre Mayıs ayında 11,3 olan hizmet sektörü güveni 17,9 seviyesine yükseldi. Ekonomistlerin bu veriye ilişkin beklentisi 14,8 olmuştu.

Hizmet sektörü kadar hızlı olmasa da sanayi sektörü güveninde de artış izlendi. Haziran ayında Euro Bölgesi'nde sanayi güven endeksi 12,7 oldu. Mayıs'ta endeks 11,5 olarak gerçekleşmişti.

6 ÜLKENİN 5'İNDE GÜVEN YÜKSELDİ

Ülkeler bazında bakıldığında Euro Bölgesi'nin 6 büyük ekonomisinde güvenin Haziran ayında yükseldiği izlendi. Sadece İspanya'da bu dönemde güvenin düştüğü görüldü.

Güvenin yükselmesinde Haziran ayında salgın önlemlerinin belli ölçülerde gevşetilmesi etkili oldu. Ekonomilerin açılması, istihdam görünümünü olumlu yönde etkilerken, bu kanal üzerinden Tüketici Güvenini de destekledi.

Ekonomik güven endeksi arttı

 

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)