E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAB ile Türkiye arasında kritik gelişme---

AB ile Türkiye arasında kritik gelişme

AB ile Türkiye arasında kritik gelişme
25 Haziran 2021 - 00:37 www.borsagundem.com

Avrupa Birliği, Türkiye ile yüksek düzeyli diyalog hazırlığına girdi

AB Zirvesi devam ederken Türkiye ile ilgili görüşmelerin tamamlanmasının ardından zirve bildirisinin Türkiye hakkındaki bölümü kamuoyuyla paylaşıldı.

AB Konseyi'nin Doğu Akdeniz'deki durumu ve AB-Türkiye ilişkilerini yeniden görüştüğüne dikkat çekilen bildiride, Doğu Akdeniz'de güvenli ve istikrarlı bir çevrenin, Türkiye ile karşılıklı faydalı ve iş birliğini geliştiren ilişkilerin, AB'nin stratejik çıkarına olduğu vurgulandı.

Bildiride, Doğu Akdeniz'de gerginliğin düşmesinin olumlu karşılandığı ve bunun sürdürülmesi gerektiği ifade edildi.

AB'nin Türkiye ile aşamalı, orantılı ve geri dönülebilir biçimde ortak çıkarları içeren pek çok alanda iş birliğini arttırmaya hazır olduğuna işaret edilen bildiride, AB liderlerinin AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliğinin güncellenmesine yönelik yetkilendirme için teknik çalışmaların başlamasını not ettiği belirtildi.

Gümrük Birliği ve yüksek düzeyli diyalog

Gümrük Birliğinin güncellenmesine yönelik yetkilendirmenin, AB Konseyi'nde ilave yönlendirme ile kabul edilebileceği dile getirilen bildiride, mevcut Gümrük Birliğinin uygulanmasında yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve bunun AB üyesi bütün ülkelere etkin biçimde uygulanması gerektiği kaydedildi.

Bildiride, AB liderlerinin göç, sağlık, iklim, terörle mücadele ve bölgesel meseleler gibi karşılıklı çıkara dayalı konularda Türkiye ile yüksek düzeyli diyalog hazırlıklarını not ettiği vurgulandı.

Suriyeliler için resmi teklifin sunulması istendi

Bildiride, "AB Konseyi, AB Komisyonuna Türkiye, Ürdün, Lübnan ve bölgenin diğer bölümlerindeki Suriyeli mülteciler ve ev sahibi topluluklara sağlanacak finansmanın devamı için resmi teklifi gecikmeksizin sunması çağrısını yapmaktadır." denildi.

Kıbrıs konusundaki çözümün siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli federasyon temelinde sağlanabileceği yönündeki AB tezine dikkat çekilen bildiride, AB liderlerinin kapalı Maraş'ın statüsünün önemine vurgu yaptığı, BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanması için çağrıda bulunduğu ifade edildi.

AB Konseyi, İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan Kıbrıs konulu görüşmelerin, resmi müzakerelerin başlamasını sağlamamasından üzüntü duyulduğunu, AB'nin süreci desteklemede aktif rol oynamayı sürdüreceğini kaydetti.

Türkiye'de hukukun üstünlüğü ve temel haklarla ilgili gelişmelerin endişe kaynağı olduğu savunulan bildiride, siyasi partilerin, insan hakları savunucularının ve medyanın hedef alındığı ileri sürülerek, bunların demokrasi, hukukun üstünlüğü ve kadın haklarında gerilemeye neden olduğu iddia edildi.

Bildiride, "AB Konseyi, bölgesel barış ve istikrarda Türkiye ve AB'nin ortak çıkarları doğrultusunda Türkiye ve tüm aktörlerin bölgesel krizlerin çözümüne olumlu katkı yapmasını beklemektedir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Türkiye ile AB arasında güvenlik ve savunma istişareleri yapıldı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kapkara27 Haziran 2021 06:27

  Suriyeliler sorun değil beni endişelendiren amerikanın ve avrupanın türkiye için gerçek niyetleridir..

 • www25 Haziran 2021 16:25

  Asıl konu suriyeli sığınmacılara bakmaya devam etmemiz , öteki konular hikaye. Daha da içinden çıkılmaz bir hale dönüşmemiz isteniyor. Suriyeliler Türkiye'de kaldıkları sürece yen yeni açmazlara ,çatışmalara hazırlanın

 • Aç Kapıyı Bezirganbasi 25 Haziran 2021 09:31

  Para almayalım. Biz gönderelim hepsini Avrupa ya

 • Yorum25 Haziran 2021 00:57

  Suriye li göçmenler için 10 milyar euro dan aşşağısı kurtarmaz türkiyenin tüm istatistiklerini alt üst ediyorlar bu gün geri gitseler türkiyede işsiz sayısı 5 ~ 6 milyona düşer en basitinden enflasyon düşer döviz düşer

 • Hadi ordan25 Haziran 2021 01:59

  Enfilasyon ve dövizi buna bağlamak akıl tutulması olsa gerek ....

 • Fatih 25 Haziran 2021 01:43

  İşsizlik düşer diyorsun da tekstil sektöründe yabancılar olmazsa sadece süriyeli 1tane calişcak adam bulmak zor kimse bircok kişi kolay paranın peşinde bunuda unutma 3500 4000 TL vasıfsız adama ssk yemek yol maaş veriyorsun ne calişcam diyolar sen bu yazdığına inaniyormusun kardeşim araştır bak beni anlıyacaksın 30 yıldır tekstil sektöründeyim iş verenim ama adam bulamıyoruz kardeşim vallahi billahi ya