E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem600'den fazla şirketten Trump'a Çin mektubu---

600'den fazla şirketten Trump'a Çin mektubu

600'den fazla şirketten Trump'a Çin mektubu
13 Haziran 2019 - 23:29 www.borsagundem.com

600'den fazla ABD şirketinin Trump'a gönderdiği mektupta, "(Çin'e) Ek gümrük vergilerinin, ABD işletmeleri, çiftçileri, aileleri ve ekonomisi üzerinde önemli, olumsuz ve uzun vadeli etkileri olacağını ilk elden biliyoruz" çağrısında bulundu

ABD merkezli 600'den fazla firma, ABD Başkanı Donald Trump'a mektup yazarak, Çin'e uygulanan gümrük vergilerini artırmama çağrısı yaptı.

Aralarında Walmart, Costco, Target gibi perakende devlerinin de olduğu 600'den fazla Amerikan şirketi, ABD Başkanı Trump'a, Çin'e ek gümrük vergisi uygulanmaması çağrısı içeren mektup gönderdi.

Çin'e uygulanacak ek gümrük vergilerinin olumsuz etkilerine dikkat çekilen mektupta, "Ek gümrük vergilerinin, Amerikan işletmeleri, çiftçileri, aileleri ve ekonomisi üzerinde önemli, olumsuz ve uzun vadeli etkileri olacağını ilk elden biliyoruz. Ticaret savaşını tırmandırmak ülkenin menfaatine değildir ve her iki taraf da kaybeder." uyarısında bulunuldu.

Gümrük vergilerinin doğrudan Amerikan şirketleri tarafından ödendiğine işaret edilen mektupta, ticaret müzakerelerindeki gümrük vergisi artışı ve belirsizliğin piyasalarda karışıklığa yol açtığı ve ülkenin tarihi ekonomik büyümesine zarar verdiği kaydedildi.

Aralarında Nike ve Adidas gibi büyük ayakkabı üreticilerinin de bulunduğu 170'den fazla şirket, geçen ay, Çin'e uygulanacak ek gümrük vergileri konusunda ABD Başkanı Trump'a hitaben mektup kaleme almıştı.

Mektupta, Trump'a söz konusu vergiyi uygulamama çağrısı yapılarak, "Ayakkabı sektöründe Çin'e uygulanan verginin yüzde 25'e çıkarılması, müşterilerimiz, şirketlerimiz ve Amerikan ekonomisi için yok edici olacaktır." uyarısında bulunulmuştu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mehmet14 Haziran 2019 08:26

  dünya doları bırakıp kendi altın rezervlerini referans alsın.. nasılsa doların altın karşılığı yok... kara para gibi bir şey.

 • Çekiç 14 Haziran 2019 00:08

  Sarı kafa farkında değil bu baskı doların sonudur dünya uyandı artik dolardan kurtulması lazim

 • Bilal14 Haziran 2019 00:04

  Ey Abd dostmusun düşmanmısın sivillerimizi askerlermizi şehit eden pkk ya alenen destek veriyorsun dostmusun düşmanmısın Fetöyü koruyorsun dostmusun düşmanmısın

 • mesut kaya14 Haziran 2019 09:54

  sorduğun şeye bak. abd dünyaya düşman. bize ezelden beri düşman. çıkarı varsa dost GÖRÜNÜR sadece