Ana SayfaHisse Öneri ListesiO hisse için "AL" ÖNERİSİ---

O hisse için "AL" ÖNERİSİ

1 / 1
O hisse için AL ÖNERİSİ
03 Mayıs 2019 - 08:53 www.borsagundem.com

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Yapı Kredi Bankası'nın 2019 yılının ilk çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %15 oranında artarak 1.241mn TL'ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.097mn TL'nin, hem de piyasa beklentisi olan 1.117mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada net ücret ve komisyon gelirlerinin beklentimizin üzerinde, karşılık giderlerinin ise beklentimizden düşük gerçekleşmesi etkili olmuştur. Banka'nın ilk çeyrek net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre ise önemli bir değişim göstermemiştir

Tahminimizdeki sapmada net ücret ve komisyon gelirlerinin beklentimizin üzerinde, karşılık giderlerinin ise beklentimizden düşük gerçekleşmesi etkili olmuştur. Banka’nın ilk çeyrek net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre ise önemli bir değişim göstermemiştir.

Mevduat maliyetlerindeki düşüşle birlikte, mevduata verilen faizlerde %15 azalma gözlenmiştir. Kredilerden alınan faiz gelirleri de %5 oranında artış gösterirken, kredi mevduat makası iyileşme kaydetmiştir. Diğer taraftan TÜFE endeksli tahvil getirilerinde bir önceki çeyreğe göre yüksek bazın etkisiyle yaklaşık 1.691mn TL gerileme (hesaplamada kullanılan tahmini enflasyon %12) kaydedilmiştir. Bu kapsamda da TÜFE endeksli tahvillerin etkisiyle net faiz gelirleri %14 oranında gerileyerek 3.356mn TL olmuştur. Diğer yandan, kredilerdeki artışın da etkisiyle net ücret ve komisyon gelirleri çeyreksel bazda %21,1 gibi yüksek bir oranda artış göstererek karı desteklerken, ticari zarar 72mn TL azalarak 22mn TL’ye gerilemiş ve karı destekleyen diğer bir kalem olmuştur. Döviz kredileri için yapılan korumaya bağlı olarak kurlardaki artışla oluşan gelirin etkisiyle ticari zarar azalmıştır. Bu yapılan korunma önlemlerinin gider kısmı ise karşılıkların altında yer alması nedeniyle net dönem karına etki olmamıştır. Ayrıca, 403mn TL’ye yükselen diğer faaliyet gelirleri ve 224mn TL’ye yükselen iştirak gelirleri de karın artmasında diğer etkenler olmuşlardır. Banka’nın karşılık giderleri ise %12 oranında artarak 2.112mn TL’ye yükselmiştir.

Toplam krediler ilk çeyrekte kurdaki artışın etkisi ve KGF kredilerinin desteğiyle %4,7 oranında artış göstermiştir. Toplam mevduatlar ise %5,3 oranında yükseliş kaydetmiştir. Krediler tarafında TL krediler %3,7 oranında artış kaydetmiştir. Mevduatlar tarafında ise TL mevduatlar %3,1 oranında düşüş göstermiştir. Banka’nın kredi mevduat oranı, kredilerin mevduatlardan daha düşük oranda artmasında bağlı olarak 60 baz puan gerileyerek %110,5 olmuştur.

Takipteki krediler oranı kredilerdeki artışın ve sorunlu kredi satışının (396mn TL) etkisiyle sadece 3 baz puan artmış ve %5,33 olmuştur. Banka’nın ikinci grup krediler oranı ise %14,5’den %15,4’e yükselmiştir.  Kredi mevduat makasındaki genişlemeye karşın TÜFE endeksli tahvillerin (208bp) olumsuz etkisiyle Banka’nın net faiz marjı 182 baz puan azalarak %3,99’a gerilemiştir. Diğer taraftan, görece yüksek dönem karına bağlı olarak Banka’nın özsermaye karlılığı %10,9’dan %12,7’ye yükselirken, aktif karlılık ise %1,2’den %1,4’e yükselmiştir.

Banka’nın sermaye yeterlilik rasyosu konsolide bazda çeyreksel 20baz puan artarak %15’e yükselmiştir. Ocak ayında tamamlanan ana sermayeye dahil edilebilir (AT1) ihracının sermaye yeterlilik rasyosuna katkısı 85 baz puan olurken, tier 1 rasyosuna katkısı ise 113 puan olmuştur. Banka’nın tier1 rasyosu %11,4’ten %12,1’e yükselmiştir. Yapı Kredi Bankası’nın 2019 yılı için Basel III’e göre gerekli tier1 rasyosu %10,1, sermaye yeterlilik oranı ise %12,1’dir. 

Banka 2019 beklentilerinde bir güncelleme yapmamıştır. Ancak özellikle ücret ve komisyon gelirlerinde yukarı yönlü potansiyel olduğunu belirtilmiştir. Ayrıca, banka 2. çeyrekte mevduat maliyetlerindeki artışın etkisiyle kredi mevduat makasında ilk çeyreğe nazaran düşüş kaydedilebileceğini ifade etmiştir. (Ziraat Yatırım)

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)