Prof. Dr. Serra Eren Sarıoğlu [email protected] Prof. Dr. Serra Eren Sarıoğlu

Getirisi yüksek ama üvey evlat: Hisse fonları

27 Şubat 2017, 14:17 - -

2016 yılında yatırım fonları ortalama %10 getiri sağladı. Bu yıl kıymetli maden fonlarına yatırım yapanların getirisinin ortalama getiriden ciddi biçimde farklılaştığı görülmekte. Kıymetli maden fonları %30’luk bir getiri ile ortalamanın 23 puan üstünde bir kazancı yatırımcısına sağlamış. Bu yüksek getirinin temelinde dolar kurunda yaşanan yıllık artışın %20 seviyesinde gerçekleşmesi olduğu ortada. Aynı zamanda bu yıl hem dünya hem de ülke ekonomisindeki dalgalı seyir yatırımcıları her daim güvenli bir liman olarak görülen altına yönlendirdi ve talep yönlü baskılar da altının fiyatını yükseltti. Bu iki pozitif etkiyi altın fonlarının getirisinde de görmekteyiz.

Üvey evlat: Hisse fonları

Tabloda dikkat çeken bir diğer nokta hisse fonlarının %16’lık getiri elde etmiş olması. 2016 yılında borsadaki volatil yapı ve endeksin %9 civarında arttığı düşünülürse hisse fonlardaki ek kazanç (7 puan) önemli. Portföy büyüklüğünün sadece %3’ünü oluşturan ve yatırımcıların da sadece %1’i tarafından tercih edilen hisse fonları bu yıl yatırımcısının yüzünü güldürmüş. Öte yandan Türk yatırım fonu piyasasının %73’ünü oluşturan ve geçtiğimiz yıl yatırımcılar tarafından en tercih edilen(%91) likit ve kısa vadeli fonlar için benzer bir ifade kullanmak zor.  Her iki fon kategorisinin de 2016 yılındaki getirisi %9 ve bu rakam yatırım fonlarının ortalama getirisinin 1 puan altında. 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)