E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSoğan fiyatında büyük indirim bekleniyor---

Soğan fiyatında büyük indirim bekleniyor

Soğan fiyatında büyük indirim bekleniyor
12 Nisan 2019 - 11:27 www.borsagundem.com

Türkiye'nin turfanda soğan merkezi olan Adana'da, hasadına başlanan üründe yaklaşık 120 bin ton rekolte bekleniyor.

Adana'da yaklaşık 30 bin dekar alanda ekimi yapılan soğanda hasat, depolarda ürün kalmaması ve buna bağlı olarak fiyatların yüksek seyretmesi nedeniyle 15 gün erken başladı.

Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden olan kentte, yaklaşık 120 bin ton rekolte öngörülüyor.

Diğer illerdeki hasadın da başlamasıyla soğanın kilogram fiyatının bu ay sonunda 1 liraya kadar düşmesi bekleniyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, soğan hasadına ilk olarak Adana'da başlandığını söyledi. 

Hasadın beklenenden önce başladığına dikkati çeken Tekin, "Üretici, soğan fiyatlarının iyi olması nedeniyle erken hasada başladı. Hasadın erken olması hem üretici açısından hem bizim açımızdan daha iyi. Burada üretici de tüketici de kazanacak. Piyasaya yerli ürün girmeye başlayınca fiyatlar da belli bir noktaya kadar düşecektir. Tüketici uygun fiyata ürün alacaktır. Bu durum da hem üretici hem tüketici için olumlu olacaktır." diye konuştu.

Adana'da yaklaşık 30 bin dekar ekim alanı bulunan soğanda dekar başına ortalama 4 ton ürün alındığını dile getiren Tekin, şöyle devam etti:

"Bu verimle yaklaşık 120 bin ton civarında soğan üretimimiz olacaktır. Kendi ürünlerimiz çıkıyor. Mayısın ortalarına doğru Adana'daki tüm ürünler hasat edilmiş olacak. Mayısın başından sonra soğanla ilgili bir sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyoruz. Türkiye'nin diğer bölgelerinde geçen seneye göre daha fazla ekim olduğunu duyuyoruz. Yerli üretimimiz olan soğan ülkemizin ihtiyacı karşılayacak oranda."

"Fiyatların 1-1,5 lira olması bekleniyor"

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan da fiyatların iyi olması nedeniyle üreticilerin hasada erken başladığını belirtti. Doğan, şunları söyledi:

"Amaç piyasada olmayan soğanın yerini doldurmak. Adana'dan sonra haftaya Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, Bursa'nın Karacabey ilçesinde hasat başlayacak. Soğan hasadı kasıma kadar devam edecek. Hasadın tamamen başlamasının ardından fiyatlar kademeli olarak aşağı düşecektir. Nisan ayının sonunda fiyatların 1-1,5 lira olması bekleniyor. Belki biraz daha aşağı düşebilir. Diğer bölgelerde verim iyi görünüyor. Bu yıl herkes gönül rahatlığıyla soğan yiyebilir."

Çiftçi Özcan Şimşek de yaklaşık 2 bin dönüm alana soğan ektiğini söyledi.

Verimin biraz düştüğünü aktaran Şimşek, "Fiyatların iyi olması bize zarar ettirmiyor. Soğan hasadının artmasıyla ithal ürünlerin gelmesi biter. Diğer bölgelerde de hasada başlanmasıyla fiyatlar tüketiciyi sevindirecektir." dedi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (16)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ufuk13 Nisan 2019 01:46

  Un, süt, yumurta, kıyma, domates, soğan, patates, elma vs fiyatına dayalı yeni bir para birimi veya endeks lazım. Yani altın veya dolar biriktirmek yanında temel malları biriktirmek isteyenler olabilir, bunlara dayalı düşük faizli uzun vadeli kredi de verilebilir, alan razı veren razı olur.

 • selim13 Nisan 2019 00:43

  eflasyon dıbe vurur artık faızler duser dolar duser borsa tavan tavan sogan kardes ulkeyı dertlerden kurtarır

 • A10112 Nisan 2019 21:33

  Soğan yemesinler  pasta yesinler

 • adem garip12 Nisan 2019 18:13

  Soğan  fiyatını abartmaya gerek yok  tamamen arz talep kaynaklı fiyat oluşumu

 • VATANDAŞ12 Nisan 2019 17:55

  Yıl 2000 Avrupa Birliğine girmeyi tartışıyoruz, iyisiyle kötüsüyle, olur olmaz uyar uymaz, kendimize iyi gelen yanlarıyla benimsemeye çalışıyoruz. Aradan 19 yıl geçiyor ve gündemimiz, Patates, Soğan, Şeker...Gerçekten gelişiyor, büyüyor ve şahlanıyoruz...Bırakın artık politikayı siyaseti, vatana bakın millete bakın, insana bakın insana!

 • Türkoğlutürk 12 Nisan 2019 16:36

  Benim çiftçimiz günahı ne. Niye soğan tarladan 2 TL yeçıkmıyor. Mazot pahalı.

 • sanki12 Nisan 2019 15:44

  Sanki marsa yerleştik ülkece, ne bu yahu soğan, domates, biber üretimini ve satın almayı sorun ediyoruz. Geliştikçe batıyormuyuz acep ? Geriye gidiyor tarım

 • Hacı 12 Nisan 2019 15:16

  Yalan haber

 • Adem kartal12 Nisan 2019 15:06

  Dolar ,Euro almış başını gidiyor bunlar soğanın peşinde ,

 • Bika12 Nisan 2019 15:55

  Soğan ekmek yerim sözü, maddiyata önem vermeyenlerin sözüdür.

 • garip12 Nisan 2019 15:04

  yazık boyle bır seyın haber olması bıle nekadar aciz durumda oldugumuzun gostergesı..sankı benzınde buyuk ındırım beklenıyor....gibi

 • emre12 Nisan 2019 14:12

  soğan yeni türkiye ye gündem olmaya devam ediyor işin kötüsü de çare bulunamıyor :)))

 • Gerçek12 Nisan 2019 13:23

  Demokrasi ile yönetilen ülkelerde hiç gördünüz mü teröristler alenen tvlere çıkacak partilerle ittifak kuracak günlerce oy verin bize diye duyuru yapacak o partiler onları ovecek bunca yıldır şehit olan asker polis vatandaşın hiç bir değeri olmayacak sizlerde soğan 8₺ lira oldu diye aglayacaksiniz. Egerki o ülkelerde bunlar olsaydı bir tanesi sağ kalmazdı. Bizde hep beraber kolkala halay çekiyorlar. Hepinize yazıklar olsun.

 • ışın Özdemir12 Nisan 2019 14:49

  Ben gördüm.Osloyu gördüm,çadır mahkemelerini gördüm,dolmabahçe mutabakını gördüm,kck lıların serbest olmasını gördümhatta apo nun ev hapsinin olmasını tartışanları ve apo yalnız kalmasın diye 6 adam gönderilmesini gördüm.Soğanı hiç kaçırmadım

 • erol g.12 Nisan 2019 12:33

  BİZİM SOĞANLAR CAM GİBİ TERTEMİZ İthal soğanlar çamura bulanmış gibi bozuk ithal soğanlar yüzünden büyük marketler büyük zararlar etmişlerdir

 • Bika12 Nisan 2019 12:29

  2 TL' ye satılan siyahlanmış ve içi bozuk soğanlardan ayrıca  8 TL 'den satılan fileli soğanlardan kurturalım.