E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriSasa, dev yatırımı için gün sayıyor---

Sasa, dev yatırımı için gün sayıyor

Sasa, dev yatırımı için gün sayıyor
13 Temmuz 2020 - 07:58 www.borsagundem.com

Erdemoğlu Holding bünyesinde Adana’da polyester, elyaf, filament, polyester bazlı polimerler üreten Sasa, 11.8 milyar dolarlık tesisin yapımına yönelik ÇED sürecinin tamamlanmasının ardından bakanlıktan arazi tahsisi için izin bekliyor


Sasa Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Şeker, Sasa’ya hammadde sağlayacak dev üretim tesisi projesinin, global endüstride dinamikleri değiştirecek bir yapıya sahip olduğunu belirterek, “Adana’nın Yumurtalık ilçesinde MEG ve PTA üretimi gerçekleştirilmesi planlanan projenin toplam yatırım tutarı 11.8 milyar doları buluyor. 8.5 milyon metrekare büyüklüğündeki arazi için, Bakanlığın yönlendirmesi ile ÇED raporu sürecini tamamladık ve raporu aldık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından arazi tahsisi için izin bekliyoruz” bilgisini verdi.

“12-15 milyar dolarlık cari açığı önleyeceğiz”

Türkiye’nin üretimini yapacakları hammadde için her yıl milyarlarca dolar ithalat gerçekleştirdiğine dikkat çeken Dr. Şeker “Arazi temininden sonra yatırıma hemen başlayabiliriz. İster tahsis, ister özelleştirme yolu ile Yumurtalık’taki arazinin temininden sonra ülkemiz adına en büyük projelerden birini hemen başlatabiliriz. Bu yatırım ile Türkiye’nin 5 milyar dolarlık cari açığını önleyeceğiz. Mamule dönüştürülüp ihraç edildiğinde ise 12-15 milyar dolarlık cari açığını önleyeceğiz. Afrika, Ortadoğu, Rusya yanı sıra Avrupa üretim üssü olacağız. Bu olunca bölgemizin 60 milyar dolarlık ithalatının 30 milyar dolarlık payına talibiz. Yumurtalık ile pazara ucuz ve nitelikli hammadde garantisi vereceğiz. Ardımızdan milyarlarca dolarlık, yüzbinlerce istihdam yaratacak peş peşe yeni yatırımlar olacaktır.”

Sasa’nın yatırımları arasında sıfırdan kurulan tesislerin öne çıktığına dikkat çeken Dr. Şeker, bunlardan birisinin 400 milyon dolarlık poy ve tekstüre; bir diğerinin ise 100 milyon dolar maliyetli şişe cipsi yatırımı olduğunu ifade etti. Şeker, poy ve tekstüre tesisi ile Türkiye’ye ithalat yolu ile gelen 500 milyon dolarlık mamulün yerlileşmesine katkı sunulduğunu, şişe cipsi yatırımı ile de ithalatın önlenmesinin yanı sıra dev gruplara ihracatın önünün açılacağını sözlerine ekledi.

Üç etaplı yatırımın ilk fazı tamamlandı

Sasa’nın devam eden diğer yatırımları hakkında da bilgi veren Dr. Şeker, Erdemoğlu Holding’in dört yıl önce satın aldığı Sasa Polyester’de toplam değeri 1 milyar dolar olan üç etaplı yatırım gerçekleştirdiğini, ilk faz olan 250 milyon dolar bedelli elyaf yatırımının geçtiğimiz aylarda tamamlandığını söyledi. Şeker, bu yatırımla tesisin elyaf üretim kapasitesininin 750 ton/gün’den 1.8 bin ton/gün’e çıkarıldığını, böylece Türkiye'nin bu alandaki 150 milyon dolarlık ithalatının önüne geçtiklerini söyledi. Dr. Şeker, "Geçen aylarda devreye giren yeni yatırımlarımız ile bu alanda Türkiye'nin ihtiyacının tamamına karşılık veriyoruz" dedi. (Dünya) 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 12,85
En Yüksek: 13,20
En Düşük: 12,54
Değişim -1,31 %
FK: 13,95
PD / DD: 3,85
İşlem Hacmi 33.224.616
Toplam Adet: 2.591.566
Ağırlıklı Ort.: 12,82
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Sasa işçisi13 Temmuz 2020 11:59

    Bu erdemoğlu holding işçilerin sesine kulak ver yakında çalışanlar isyana başlayacak haberiniz olsun. işkurdan bedavadan insan kaynağı sağlayıp işiniz bitince milletin canını okuyarak işten çıkmalarını sağlamayı kesin 40-60 kursiyer birden işi bıraktı insan olun insan...

  • Ada13 Temmuz 2020 09:47

    Yğksek oranda bedelli sernaye artışları olaması yüksek olasılık .Özkaynaklardan bu maliyetleri karşılanak imkansız. Yüksek finams borçlanmalarla ystırımları karşılamak hem çok maliyetli hem çok tehlikeli

  • Sasa Candır13 Temmuz 2020 08:51

    Sasa gelecekde 80-90 lira olur tam al ve yat kağıdı,ama bizde sabır yok hergün illa işlem yapacağız öğrenmemiz lazım beklemeyi.