E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemRusya'dan gölge petrol tankeri filosu!---

Rusya'dan gölge petrol tankeri filosu!

Rusya'dan gölge petrol tankeri filosu!
04 Aralık 2022 - 18:04 borsagundem.com

Batı yaptırımlarını atlatmak için yakında hurdaya çıkarılacak olan yüzden fazla kullanılmış tankeri sessizce satın alan Rusya, bu 'gölge filo' ile kendi petrol tedarik zincirini oluşturmak istiyor.


Uluslararası nakliye komisyoncularının bu yıl ham petrol taşımak için Rusya’nın 100’den fazla gemi satın aldığını tahmin ederken, çoğunlukla anonim olarak gerçekleşen tanker alımlarının kayıtlarda görünen isimsiz ve yeni alıcıların sayısındaki önemli artışla kanıtlandığını bildiren Financial Times gazetesine konuşan Braemar tanker filosu araştırma müdürü Anoop Singh, gemilerin tipik olarak 12-15 yaşında olduğunu ve önümüzdeki birkaç yıl içinde hurdaya çıkarılmalarının beklendiğini söyledi.

Rusya’nın en büyük ikinci kamu bankası VTB’nin başkanı Andrey Kostin, ekim ayında yaptığı açıklamada ülkenin tanker filosunu genişletmek için yaklaşık 16,2 milyar dolar harcaması gerektiğini söylemişti.

Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak Mart ayında yaptığı açıklamada Rusya’nın yaptırımlar sonrası kendi “petrol tedarik zincirini” oluşturacağını belirtmişti.

Ekim ayında uluslararası finans haberleri ajansı Bloomberg’e konuşan Maersk Tankers CEO’su Christian Ingerslev, son altı ayda adı açıklanmayan alıcılara kaç gemi satıldığına bakıldığında, onları taşımak için bir filonun inşa edildiğinin belli olduğunu söylerken, denizyolu nakliye komisyoncusu Braemar, Rusya’nın daha önce İran ve Venezuela petrolünü taşımak için kullanıldığı iddia edilen 240 gemiye ihtiyacı olacağına inanıyor.

Braemar, bu miktarın bile Asya piyasalarına günde 4 milyon varil seviyesindeki ihracatı desteklemeye yetmeyeceğini söylerken, 5 Aralık’tan önce Dubai, Hong Kong, Singapur ve Kıbrıs gibi ülkelerde bulunan ve ismi açıklanmayan kuruluşlardan tanker ticaretinin keskin bir şekilde arttığını sözlerine ekledi. (Gazetemru)

Rusya'nın yüksek petrol gelirlerinin sürmesi bekleniyor

 

Rusya, petrole tavan fiyat uygulamasına karşı harekete geçti

 

Yaptırımlar sonrası Rus petrolü alıcı bulamayabilir

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )05 Aralık 2022 08:05

    Batı özlelikle ruslardan geniz taşıtları ile hiç bir enerjı kaynağı almamaya özen gösteriyor. Eğerki ruslar bu alanda yenilikler, argeler, modernizasyon sağlar bunuda bizim tüketitğimiz enerjıler yüzüne yaparlar ise gelecekte enerjı ağı ile dunyaya ruslar egemen olur. bu nedne ile avrupa karar aldı. ama ruslar yinede bir yerdne bağlayıp filo larını tazeleme, geliştirme derdine düştü. kar mı zarar mı eder ? şuan bilemem ama çin rusya desteği bu sistemleri kullanmak enerjı tuketmek vb devam edecektır. Çin eğer rusya olmaz ise hedef tahtasında olacağınında farkında. bir kaç aylık mevzu. avrupanın istemeidği filoyu ruslar kurma girişimine aldı. modenr limanlar, tesislem yükleme indirme bindrme vb.

  • rıza04 Aralık 2022 20:56

    putin işi biliyor

  • mıysız05 Aralık 2022 09:04

    Putin batırdı rusyayı neyi bilyormuuş