E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemRus uzmanlardan S-400 yorumları geldi---

Rus uzmanlardan S-400 yorumları geldi

Rus uzmanlardan S-400 yorumları geldi
23 Mayıs 2019 - 11:06 www.borsagundem.com

ABD'nin Türkiye'yi Rusya'yla yapılan S-400 füze savunma sistemleri anlaşmasından vazgeçirmek için verdiği ültimatomları Rus uzmanlar nasıl yorumladı?

"Rus medyasında yer alan analizlerde, Türkiye’nin S-400 satın almasının ABD’nin prestijine darbe anlamına geldiği, Ankara ile Washington’ın müttefiklik ilişkisinin de ciddi zarar görebileceği değerlendirmesi yapıldı. İşte konunun Rusya’daki yanıları... 

Vladimir Vasilyev (Rusya Bilimler Akademisi ABD ve Kanada Enstitüsü Öğretim Görevlisi)

"ABD bu konuda çok sert hareket etme niyetinde. En önemlisi, Türkiye ekonomisi bugün çok hassas bir durumda. Washington ekonomik anlamda Türkiye üzerinde kolaylıkla baskı kurabilir. NATO ülkesinin S-400 alması, ABD’nin prestijine ciddi bir darbe demek. Hem de bu ülkenin Orta Doğu’da yer alması, ABD’nin bu bölgedeki silah satışlarını zincirleme olarak sekteye uğratabilir.  Bu bölge ABD’nin başlıca silah pazarlarından biri. 

Eğer Türkiye S-400 satın alımıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmekte kararlıysa, Türk-Amerikan ilişkilerinin ciddi şekilde bozulacağı rahatlıkla tahmin edilebilir."

Aleksey Leonkov (Askeri uzman)

"ABD daha önce de birçok kez Ankara’yı tehdit etti, hatta Rusya ile işbirliğini sonlandırması için bazı bonuslar teklif etti. İlk önce S-400 yerine Patriot satın almalarını, sonra F-35 alımını artırmalarını teklif ettiler. Ardından Türkiye’nin her ikisini de alamayacağı tehdidini öne sürdüler, en sonunda da yaptırımlarla tehdit ettiler.

Türkiye ise bunlara karşın anlaşmalarına sadık kaldı. ABD’nin tehditleri, Türklerin elini bükme girişimleri ve art niyetli rekabetin göstergesi. 

Bu histeri ile hiçbir şey elde edemeyeceklerini tüm dünyaya gösteriyorlar. Bununla yalnızca, ABD’nin Orta Doğu’da zaten sarsılan prestiji daha da bozulacak."

Boris Yulin (Askeri tarihçi)

"ABD'nin, Türkiye’nin S-400 konusundaki kararına etki etme şansı bir ölçüde var. Türkiye, NATO üyesi, ancak Türk-Amerikan ilişkileri oldukça karışık. Bu daha çok Kürt meselesiyle ilgili. Bu konuda Türklerin duruşu kararlı. Washington ise Orta Doğu’daki Kürtlerle zaman zaman flört ediyor. Dolayısıyla Türkiye’nin daha güvenilir partnerler araması tamamen mantıklı. "

Konstantin Sivkov (Askeri uzman)

"Türkiye’ye S-400 satmak bizim için kârlı, çünkü Türkiye’yi ve NATO ülkelerini yedek parça, mühimmat, yakıt konusunda kendimize bağlıyoruz. İkincisi, Türkiye’e S-400 satarak kendimiz için ciddi riskler de yaratmıyoruz. "
 
Dmitriy Yegorçenkov (Rusya Hakların Dostluğu Ünivesitesi Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Müdürü)

"Türkiye ile S-400 anlaşması ABD’nin finansal çıkarlarına zarar veriyor. Ankara’nın S-400 eğitimleri için Rusya’ya askeri uzmanlar yollaması, S-400’lerin bir yıl içinde Türkiye’de faaliyete geçeceğini gösteriyor. 

Aslında Türkiye ile imzalanan S-400 anlaşmasının önemini abartma eğilimindeyiz. NATO saflarında bazı ayrışmalara yol açsa da, karşımızda sıradan bir anlaşma var. "
 
Konstantin Sokolov (Siyasi analist)

"Aslında Ankara, 15 yıldır ABD ve NATO’nun garip bir müttefiki. Türkiye’nin 2000 yılından itibaren Batının öne sürdüğü Orta Doğu kartları konusunda şikayetleri var. Bugün ABD-Türkiye ilişkilerinde ciddi bir kriz yaşanıyor. Çünkü Erdoğan, Batının Türkiye’nin topraklarındaki planlarına karşı çıkan vatansever güçleri temsil ediyor. Şu noktada konu sadece S-400 değil, iki ülkenin müttefiklik ilişkilerinin kaderi belirleniyor." (Turkrus)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ata24 Mayıs 2019 00:20

  Erdoğan bu işi biliyor ona güvenip destek olmak gerekir bütün bunlar boşuna değil

 • Hasanby23 Mayıs 2019 16:54

  Rus yetkililerin yorumları Türkiye'nin S 400 alımında kararlı olması halinde ABD nin büyük prestij kaybına uğrayacağı  ve ortadoğuda silah satmakta zorlanacağı yönünde. Burnuma kötü kokular geliyor, ABD yi haklı gibi gösteren yorumlar sanki....Hayırlısı

 • Kaçkar KAPLANI23 Mayıs 2019 14:11

  Türkiye verilen karardan geri dönemez. Bu devlet ciddiyetine yakışmaz. Eğer geri dönerse devlet olarak saygınlığımız ayaklar altına alınmış olur. S-400 de S-500 de almalıyız. Rus uçağı düşürüldüğünde ne kadar sahipsiz kaldığımızı herkes biliyor.

 • JBT 23 Mayıs 2019 13:43

  Almayın

 • Mehmet23 Mayıs 2019 13:38

  Katilden muttefik mi olur o trump denen ihtiyar yilanin kafasini ezmek lazim

 • mehmet yılmaz23 Mayıs 2019 12:41

  amerikalılara ve içimizdeki mankurtlara  boru gibi gelmiş bu ALETLER.

 • Uzman23 Mayıs 2019 12:09

  Rusya ya güvenilmez kardeşim. Ruslar bizi maşa niyetine kullanıyorlar

 • ALAATTİN CAMGÖZ23 Mayıs 2019 11:37

  abd nin içindeki beyinsiz beyin takımı Türkiye ile Abd yi koparma noktasına getirdi.öyle ben asarım ben keserim dedi abd fakat bu sefer sert duvara tosladı büyük prestij kayıp edecek arkamızdan diğer ülkeler gelecek abd nin karizması sert şekilde çizilecektir.biz zaten büyük kriz ve kaoslara bağışıklığımız var.abd nin tehditleri bize sökmez.yakında uçak alımıda olduğu zaman abd ile ilişkiler bitme noktasına gelir ki.bunu göze alacaklarını hiç tahmin etmiyorum.bu restleşme bir noktadan dönecektir.dünyanın en şerefsiz bir milleti var sa o da abd dir çünkü ülkemizdeki tüm pislikleri ve şehitlerimizi bunlar yapmış sonrada pişkin pişkin ben süper güçüm diyor.yemezler.

 • aronovsky (rus Tarihçi)23 Mayıs 2019 11:25

  Türkler tam bir inatçı, S400 dediler alıyorlar, patriot füzesi dediler alıyorlar. Türkler tarih boyunca durdurulamaz bir güçtü. Güçlerini yeniden kazanıyorlar. İha lari ile avrupayı ve dünyayı izliyorlar. ABD uçak gemileri bile izleniyor, çaresiz kaldı. Türklerden korkmayan bir kaç devlet vardı, onlarda geri adım atıyor. Türklerden korkmayan, dedesiyle konaşmayan yabancı nesilledir. Milli piyada silahı yaptılar, paha biçilemez özellikte, eşi misali yok. Türkler çok güçlü oluyor..Ah haber (savaş bilimci rus tarihçi röportajından)