E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıKurlar gerilerken, enflasyonu bekliyor---

Kurlar gerilerken, enflasyonu bekliyor

Kurlar gerilerken, enflasyonu bekliyor
03 Aralık 2021 - 09:08 www.borsagundem.com

İstanbul serbest piyasada dolar 13,6540 liradan, euro 15,4300 liradan güne başladı. Enflasyon ve ABD işgücü piyasaları izlenecek

Serbest piyasada 13,6520 liradan alınan dolar 13,6540 liradan satılıyor. 15,4280 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 15,4300 lira olarak belirlendi.

Dolar/TL dün yüzde 2,9 artışla 13.6953'ten kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,63 seviyelerinde bulunuyor.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 13,4510 lira, euronun satış fiyatı ise 15,2730 lira olmuştu.

Yurt içinde piyasaların merakla beklediği enflasyon rakamları açıklanacak. Moody's'in olanı Türkiye raporu da takvimde yer alıyor.

Yurt dışında ABD işgücü rakamları piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Fitch Ratings, Türkiye'nin uzun vadeli kredi notunu BB- olarak teyit ederken görünümü "durağan"dan "negatif"e indirdi.

ABD'de Temsilciler Meclisi'nin ardından Senato da, federal hükümetin kapanmasını Şubat ayı ortalarına kadar öteleyen yasa tasarısına onay verdi. Yasa tasarısı imzalaması için Başkan Biden'in önüne gitti.

Çin'de Caixin/Markit tarafından hazırlanan hizmet PMI, artan enflasyonist baskılara ve COVID-19 salgınına karşı alınan önlemlere rağmen, yavaş bir hızla da olsa büyümeye işaret etmeyi sürdürdü.

IIF, cari çeyrek dönemde Çin dışındaki gelişmekte olan piyasalara sermaye akışında ani bir duruş yaşandığını bildirdi.

Çin hükümetinin danışmanları, politika yapıcılara görünüme yönelik risklerde büyüme karşısında yapısal reformları ilerletmek için daha fazla alan verilebilmesi için 2022 yılı ekonomik büyüme hedefinin 2021'in altında belirlenmesini tavsiye edecekler.

YURT İÇİ GÜNDEM

TÜİK, Kasım ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi ve Üretici Fiyat Endeksi raporlarını yayımlayacak (10.00). Enflasyon Ekim ayında aylık yüzde 2,39, yıllık yüzde 19,89 olarak açıklanmıştı. Foreks anketinde beklenti aylık yüzde 3,00, yıllık yüzde 20,71 artış olacağı yönünde oluştu.

Diğer önemli gündem maddesi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in olası Türkiye raporu olacak. Foreks Anketinde Moody's'in bu gece açıklanması beklenen olası değerlendirmesinde, Türkiye'nin kredi notunu 'B2', görünümünü ise 'Negatif' olarak koruması sonucu çıktı. Moody's, belirlenen takvimde her zaman rapor açıklamayabiliyor. Açıklaması durumunda raporun gece yarısının hemen ardından gelmesi bekleniyor.

YURT DIŞI GÜNDEM

Global piyasalarda ayın ilk günü açıklanan imalat PMI verilerinin ardından hizmet sektörü için PMI verileri yayımlanacak.

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Christine Lagarde, Reuters Next zirvesinde konuşacak (11.30).

Avrupa'da beklenen tek veri Euro Bölgesi perakende satışlar olacak (13.00).

Yurt dışında haftanın en önemli verisi olan ABD işgücü rakamları gelecek. Tarım dışı istihdam Ekim ayında 531 bin artarken, işsizlik oranı yüzde 4,6 olarak açıklanmıştı. Piyasalarda tarım dışı istihdamın 573 bin olacağı, işsizlik oranının yüzde 4,6'dan yüzde 4,5'e gerileyeceği beklentisi bulunuyor.

ABD'de diğer takip edilecek veriler fabrika siparişleri, ISM hizmet PMI (18.00) ve Baker Hughes sondaj kule sayıları (21.00) olacak.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • okiman0703 Aralık 2021 09:51

  hehehehehe

 • Mucise Reis ;)03 Aralık 2021 09:49

  Köy kahvaltısı için gittik. neyse malum köy :D haha yaa sonra çay içelim felan malum. orda insanlarla lak lak nasıl işler güçler... yaa kimi tarlayı satmış. Ya ekmek masraf malıyet çok faize attım 250 bin tarlayı yıllık 40 bin net para diyor. kontak açmadan, gübre almadan, ekip bişmeden diyor.. bir başkası usd almış. ekmicem bu sene risk çok mahsulden zarar ettım ben diyor... bir başka genç, oku bitirmiş baba rahmete erince koye gelmış. ben malıyetlerı hesap ettım veresiye alıyorum. usd ilşe mal alabılıyorum diyor. riskim o bakımdan masrafı karşılamaz risk çok diyor. kucuk tarla sattım kripto aldım kucuk bahçe ektım dedi :D okul bitsede iş yok, buyuk şehir masrafı fazla... yanı biz hangi ekonomık modeli uyguluyoruz ? çin miyiz, ABd miyiz, rusya mıyız, Asena gibi tef çaldımı aşt başka oynuyor, üst başka. :D program felan anladım kı Allaha emanet plan :D Allah yardım etsın. Kur bozdu bozdu daha daha bozdu, bozmaz dedik, yine bozdu :D

 • BORSACI03 Aralık 2021 09:23

  zaruri ihtiyaçlar un ,demir ,çimento gibi mallar yüzde 150 ila yüzde 200 zam gördügüne bakılırsa enflasyon yüzde 90 lardan az gelmemeli.

 • Türkoğlutúrk03 Aralık 2021 10:15

  İki enflasyon var.birincisi yersen enflasyonu.ona 21 diyorlar.birde enflasyon var.halkin enflasyonu.