E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaFed Üyesi Waller'dan faiz indirimi mesajı---

Fed Üyesi Waller'dan faiz indirimi mesajı

Fed Üyesi Waller'dan faiz indirimi mesajı
29 Kasım 2023 - 07:49 borsagundem.com

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Waller, enflasyonun önümüzdeki üç ila beş ay içinde düşmeye devam etmesi halinde Fed'in faizleri düşürmeye başlayabileceğini belirtti.


Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, ekonomik aktivitede son dönemde görülen yavaşlamanın kendisini cesaretlendirdiğini, bunun da merkez bankasının politikasının hala çok yüksek olan enflasyonu kontrol altına alacak kadar sıkı olduğunu gösterebileceğini söyledi.

Waller, Salı günü konuşmasında, "Politikanın şu anda ekonomiyi yavaşlatmak ve enflasyonu yüzde 2'ye geri döndürmek için iyi bir konumda olduğuna giderek daha fazla güveniyorum ve aynı zamanda bunu şu anda yüzde 3,9 olan işsizlik oranında sert bir artış olmadan gerçekleştirebileceğinden de makul derecede eminim" dedi.

Waller, “Enflasyondaki düşüş devam ederse "birkaç ay daha... üç ay, dört ay, beş ay... sırf enflasyon düşük olduğu için politika faizini düşürmeye başlayabiliriz. Bunun ekonomiyi kurtarmaya çalışmakla hiçbir ilgisi yok. Bu, her politika kuralıyla tutarlı. Gerçekten yüksek tutacağımızı söylemek için hiçbir neden yok" diye ekledi.

Politika yapıcılar, bu ayın başlarında üst üste ikinci toplantı için faiz oranlarını 22 yılın en yüksek seviyesinde değiştirmedi. Son ekonomik raporlar, Fed gözlemcilerinin merkez bankasının faiz oranlarını artırmayı bıraktığı yönündeki iddialarını destekledi.

Fed yetkilisi Bowman'dan faiz açıkalaması

 

Capital Economics: Yüksek enflasyon 2024’te sona erecek, faiz oranları düşecek

 

BofA: Yüksek faizler borsaları durduramayacak

 

FED’in faiz indireceği beklentisi abartılıyor mu?

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • kız selim maçka parkından 29 Kasım 2023 14:59

    keziban ablajım ne demek ful altın .yanlış yapıyon biraz hisse alsadın ablajım.el atın bi borsaya sizsiz olmuyo borsa .hade gardaşlarım abilerim ablalarım bi el atın şu gariban borsaya gısgansın dünya .nemi alcanız gsdho tek geçerim .vapurcu turgut var başında .bankayı satıp vapur almış 4 dane auhahuhauh olurmu demeyin bu ülkede oluyo .ahhauhahuha adam banka satıp vapur alıyo hisseler de çakılıyo ahauhhuahuha herkes kasaya çalışıyo .bu vapurcu ne servet yapmıştır banka paraları nerde tıngır mıngır vapurlarda hauhauhauha 

  • KEZİBAN KORTANLI29 Kasım 2023 11:31

    İndirin be anam......Full altındayım zaten.