E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıEmtiada satış dalgası resesyon endişeleriyle derinleşti---

Emtiada satış dalgası resesyon endişeleriyle derinleşti

Emtiada satış dalgası resesyon endişeleriyle derinleşti
23 Haziran 2022 - 16:03 www.borsagundem.com

Chicago Ticaret Borsası'nda bugün buğday yüzde 2,7 azalışla 3,5 ayın, mısır yüzde 3,4 kayıpla 4 ayın, soya fasulyesi yüzde 3 değer kaybıyla 5 ayın en düşük seviyesini gördü.

Emtia piyasalarında ABD ekonomisinin resesyona girebileceği endişeleriyle hızlanan satışlarla buğday yüzde 2,7 azalışla 3,5 ayın, mısır yüzde 3,4 kayıpla 4 ayın, soya fasulyesi yüzde 3 değer kaybıyla 5 ayın, bakır ise yüzde 1,7 azalarak 16 ayın en düşük seviyesini gördü.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yetkililerinin devam eden "şahin" açıklamalarının hala agresif bir tonda olması, bankanın gelecek dönem atacağı adımların ülke ekonomisini resesyona sokabileceği endişesini güçlendirirken, piyasalardaki satış dalgasını da derinleştirdi.

Analistler, parasal sıkılaşmanın resesyon olasılığını güçlendirdiğini, bunun da ekonomik aktivitede durgunluğa yol açacağı endişeleriyle emtia piyasasındaki talebi olumsuz etkilediğini belirtti.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın dünkü açıklamasında resesyon riskini kabul etmesiyle de emtia piyasalarında sert hareketler devam etti.

Bakır 16 ayın en düşük seviyesinde

Bakırın libresi bugün yüzde 1,7 azalarak 3,8852 dolarla 16 ayın en düşük seviyesini gördü.

Analistler, bakırın küresel ekonomik aktivitede ve özellikle sanayi üretiminde baz alınan referans emtia olduğunu belirterek, jeopolitik risklerin yanında resesyona ilişkin endişelerin artmasıyla bakıra olan talepte kayda değer azalışlar görüldüğünü ifade etti.

Diğer metallerden alüminyumda yüzde 0,4, kurşunda yüzde 3, nikelde yüzde 2,8, civarında düşüşler görüldü.

Değerli metallerde de satış baskısı hakim oldu

Altının onsunda yüzde 0,6, gümüşte yüzde 1,2, platin yüzde 0,6 değer kaybı yaşandı.

Emtia piyasasındaki düşüş eğilimine karşın Brent petrolde yüzde 1,2 civarında kazançlar görüldü.

ABD Başkanı Joe Biden'ın ülkedeki akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi için harekete geçeceğine ilişkin haber akışı ve artan resesyon endişeleriyle Brent petrolde de bu hafta düşüş eğilimi hakim olmasına karşın bugün küresel petrol arzına ilişkin endişeler etkili oldu.

Buğdayda 3,5 ayın en düşük seviyesi

Tarım emtiasında da sert hareketler gözleniyor. Bugün Chicago Ticaret Borsası'nda işlem gören buğday yüzde 2,7 azalışla 9,60 dolara geriledi ve 3,5 ayın en düşük seviyesini gördü.

Fiyatı yüzde 3,4 gerileyen mısır 6,70 dolarla 4 ayın ve yüzde 3 değer kaybeden soya fasulyesi de 14,32 dolarla 5 ayın en düşük seviyesine indi.

Pamuk yüzde 4'ün üzerinde gerileyerek 1,0360 dolarla 6 ayın en düşük seviyesine inerken, şekerde yüzde 0,4 ve kahvede yüzde 1 civarında kayıp yaşandı.

Üretim tahminlerindeki artış da tarım emtiasını baskılıyor

ABD ve Avrupa'da buğday hasadının beklentilerden hızlı ilerlemesi, fiyatlarda değer kaybına neden oldu. ABD ve Avrupa'da buğday hasadı beklentilerden hızlı ilerliyor. Ayrıca Ukrayna buğdayı için ihracat koridoru oluşacağı haberleri etkili oluyor.

Öte yandan Rusya merkezli tarım danışmanlığı Sovecon, Rusya'nın 2022 buğday rekoltesi için tahminini 0,6 milyon ton artarak 89,2 milyon tonluk rekor seviyeye çıkardığını bildirdi.

Analistler, emtia grubunda merkez bankalarının şahin politikalarından en fazla etkilenen ürünlerden bir tanesinin pamuk olduğuna dikkati çekerek, pamuğun da bakır gibi küresel ekonomik aktivitede referans kabul edilen emtiadan bir tanesi olduğunu vurguladı.

Euroya dair senaryolar kötüleşiyor

 

Körfez ülkelerinin bütçe dengesi için kaç dolarlık petrole ihtiyaç duyuyor?

 

Piyasalar yükselmek için yıl sonunu bekliyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Fuzuli23 Haziran 2022 20:57

    Gıda kıtlık, küresel ısınma vs yükseliş devam eder...Birkaç gemi ki son açıklama 30-35 ton tahıl 8 ayda piyasaya çıkacak ki Rusya her zaman bunu engeleyebilir yaptırımları bahane edip zaten 8 ay açlık çekenler için çok ama çok uzun bir süre...Demir madeni tükenmedi sonuçta bu artış basılan usd etkisi ama gıda krizler, kuraklık vs inşallah olmaz ama uzun süreli...

  • EREGLİ MAGDURU23 Haziran 2022 16:50

    Düşeceği kadar düştü.Sürekli Amerika tarafından tüm dünyaya pompalanan bir korku dalgası yayılmaya çalışılıyor.Buda şunu gösteriyor küresel güçler borsada emtia piyasasını düşürüp dipten satın almak sonra yapmacık krizlerle yükseltmek istiyorlar. Aynı oyunu defalarca izledik.pek inandırıcı gelmiyor.Aylardır Türkiye de demir-çelik piyasası diplerde her bir şeyler için bahaneleri var.Halbuki demir çelik ten daha değersiz hisselere bak dğerinin üzerinde fiyatlanıyor.buda gösteriyorki borsa spekülasyondan dolandırıcılıktan başka bir yer değil.yatırım felan hikaye.

  • Fuzuli23 Haziran 2022 20:54

    O küresel güçler usd basıp da yükseltmedi mi ki şimdi o paraları toplarken düşmesi sizi şaşırtıyor? Hoca nın dedği gibi Kazan doğurduna (emtia demir çelik başta) inanıyorsun da öldüğüne neden inanmazsın uyanık! Hisse senetleri 6 aylık değil ileriyi fiyatlar ilerisi de resesyona gidiyor...