E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemÇavuşoğlu: Kimse Türkiye'ye ultimatom veremez---

Çavuşoğlu: Kimse Türkiye'ye ultimatom veremez

Çavuşoğlu: Kimse Türkiye'ye ultimatom veremez
13 Haziran 2019 - 13:26 www.borsagundem.com

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Kimse Türkiye'ye ultimatom veremez; S-400'ler Türkiye'ye konuşlanacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemlerini aldığını ve bunların Türkiye'ye konuşlanacağını belirterek; Türkiye'nin mektuplarla, aldığı kararlardan vazgeçmeyeceğini söyledi.

ABD, Türkiye'nin Rusya ile yaptığı S-400 anlaşmasının F-35 savaş uçaklarına tehdit oluşturduğunu ve Ankara'nın iki sisteme birden sahip olamayacağını belirtiyor.

ABD, Türkiye'yi S-400 almaktan vazgeçmemesi halinde F-35 savaş uçağı programından çıkarmakla tehdit ederken; ABD Savunma Bakanı görevini vekaleten yürüten Patrick Shanahan geçen hafta Türkiye'nin F-35 programından nasıl çıkarılacağının ana hatlarının yer aldığı bir mektubu Savunma Bakanı Hulusi Akar'a iletmişti.

KİMSE TÜRKİYE'YE ULTİMATOM VEREMEZ

Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile ortak basın toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, Shanahan'ın mektubu ile ilgili olarak "Kimse Türkiye'ye ultimatom veremez" dedi.

Çavuşoğlu, "Türkiye böyle mektuplarla aldığı kararlardan vazgeçmez. Türkiye S-400'leri aldı, bunlar gelecek, konuşlanacak" dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da dün AKP'nin grup toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemini aldığını ve "bu işin bittiğini" söyledi.

PKK'YA DESTEK VEREN ŞAHISLARIN MAL VARLIĞINI DONDURMA KONUSUNDA FRANSA’YI TAKDİR EDİYORUZ

PKK üyeleriyle ilgili Fransa'nın aldığı tedbirleri takdirle karşıladıklarını kaydeden Çavuşoğlu, "Fransa'da tutuklu PKK üyesi teröristler var. Yine bazı PKK üyelerinin ve PKK'ya destek veren şahısların mal varlığını dondurma konusunda da Fransa'nın attığı adımları takdirle karşıladığımızı söylemek isteriz." ifadelerini kullandı. 

Çavuşoğlu, Fransa ile Suriye konusunda bir konu hariç görüşlerinin tamamen örtüştüğünü belirterek, sahadaki durum, siyasi süreçle ilgili konular, rejimin saldırganlığı ve Suriye'nin toprak bütünlüğü dahil tüm konularda Fransa ile ortak hareket ettiklerini kaydetti. 

Bakan Çavuşoğlu, Fransa'nın PKK ile işbirliğine ilişkin şunları kaydetti:

"Fakat Fransa'nın PKK ile hiçbir farkı olmayan YPG ile yakın iş birliğini doğru bulmuyoruz ve bunun NATO'daki iş birliğimiz dahil birçok konuya yansıdığını görüyoruz. PKK eşittir YPG'dir. Dolayısıyla PKK'ya yönelik bu tedbirler alınırken diğer taraftan YPG ile yakın iş birliği içinde olması Fransa'ya yakışmaz. Suriye'nin geleceği için, sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü için tehlikelidir. Ayrıca bizim sınır güvenliğimiz ve ülkemizin ve milletimizin güvenliği için de hassas bir konudur."

İdlib'de ateşkes iddiası
Çavuşoğlu, İdlib Muhtırasının tam olarak uygulanması konusunda üzerlerine düşeni yaptıklarını belirterek, öte yandan rejimin siyasi değil askeri çözüme inandığına işaret etti. 

Son zamanlarda rejimin İdlib'e yönelik saldırılarının arttığına dikkati çeken Çavuşoğlu, özellikle okullar ve hastanelerle sivillerin hedef alındığını söyledi. 

Çavuşoğlu, çatışmaların durması için Rusya ile yoğun çaba sarfettiklerini belirterek, "Şu anda tam olarak ateşkes sağlandı demek mümkün değil ama bu konuda Rusya ile beraber ciddi, samimi gayretlerimizin olduğunu da söylemek isterim." diye konuştu. 

TSK'nın gözlem noktasına saldırı
Bakan Çavuşoğlu bu sabah Türkiye'nin 10. gözlem noktasına yönelik saldırı olduğunu söyledi. Üç Türk askerinin bu saldırıdan hafif şekilde yaralandığını bildiren Çavuşoğlu, "Bunun biz kasıtlı olduğunu düşünüyoruz. Rusya ile de bu konuda görüşüyoruz. Eğer rejim buna yönelik saldırıları devam ettirirse, gereğini de yaparız. Bundan da hiç kimsenin tereddütü olmasın." dedi. 

Öte yandan Çavuşoğlu, rejime de bu saldırıların durması için Rusya'nın ve İran'ın garantör olarak gerekli baskıyı kurması gerektiğinin altını çizdi. 

'Çalışmaları sürdürme konusunda hemfikiriz"
Fransa ile Türkiye'nin tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğunu belirten Çavuşoğlu, Fransız mevkidaşıyla ikili ilişkileri tüm boyutlarıyla ele alma fırsatı bulduklarını söyledi. Çavuşoğlu, ekonomik ilişkiler bağlamında firmaların durumları hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, "İkili ticaret hacmimizi 14 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkarmak için gerekli çalışmaları sürdürme konusunda hemfikiriz." diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye-Fransa Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesinin (JETCO) de bir an önce toplanması ve iş konseyinin düzenlenmesinin bu amaca katkı sağlayacağını söyledi. 

Fransa'nın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin dönem başkanlığını Finlandiya'dan devraldığını hatırlatan Çavuşoğlu, kendilerini kutlayarak başarılı bir dönem başkanlığı geçireceklerinden endişe duymadıklarını kaydetti. Fransa'nın dönem başkanlığı önceliklerini gerçekçi bulduklarını anlatan Çavuşoğlu, "Birlikte yaşama kültürünü ön plana çıkardıkları için teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı. 

AB süreci
Avrupa Birliği (AB) sürecinde özellikle vize serbestisinin hayata geçmesi konusunda geri kalan 6 kriter için çalıştıklarını kaydeden Çavuşoğlu, teknik müzakerelerin devam ettiğini, Gümrük Birliği'nin modernizasyonu konusunun da bir an önce tekrar masaya yatırılması gerektiğini anlattı. 

Çavuşoğlu, görüşmelerde AB ile mültecilere ilişkin 18 Mart mutabakatının uygulanmasını da ele aldıklarını söyledi. 

Fransa'da 700 bin civarında Türk yaşadığına dikkati çeken Çavuşoğlu, "Fransa'da ve Avrupa'da artan ırkçılıktan onların da etkilendiğini üzüntüyle görüyoruz." dedi. 

Çavuşoğlu, Fransa'daki aşırı sağ partinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde gücünü artırdığına dikkati çekerek, Avrupa'daki artan bu ırkçılığa karşı ortak tavır alınması gerektiğinin altını çizdi. 

Fransa'da iktidardaki partinin bu konulardaki hassasiyetinin önemli olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "Fransa Avrupa için önemli bir ülke ve bu tür popülizmden uzak gerçekçi politikalarla şu anda ortak değerlerimizi yok etmeye başlayan, aşındıran aşırı akımlarla birlikte mücadele etmemiz lazım." diye konuştu. 

"Fransa'nın benimsediği popülist tutumu kesinlikle reddediyoruz"
Çavuşoğlu, 1915 olaylarına ilişkin, "Fransa'nın benimsediği popülist ve siyasi tutumunu biz kesinlikle reddediyoruz. Bu tür tutumların ilişkilerimize bir fayda sağlamayacağı ortadadır." şeklinde konuştu. 

Bakan Çavuşoğlu, 24 Nisan'ı anma günü kabul etmenin Fransa Anayasa Konseyi'nin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği kararlarla çeliştiğine dikkati çekerek, "Eğer Ermenistan kendine güveniyorsa ortak çalışma grubu kurma önerimizi kabul etsinler. İçinde Fransa olsun, Rusya olsun, ABD olsun. Ermenistan kimi istiyorsa olsun. Arşivleri açalım." dedi.

Bu çalışma grubunun tahlilleri sonucunda çıkacak kararı kabul etmeye hazır olduklarını vurgulayan Çavuşoğlu, "Ama bu bilimsel çalışmaları reddederek popülizm içerikli kararları da biz reddediyoruz." yorumunda bulundu. 

Türkiye S-400 alacaktır demiyorum, almıştır

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • HALİL TÜRK13 Haziran 2019 23:21

  pkk nın en büyük destekcilerinden ağbabalarından biride fransadır.bunlara dikkat etmek gerekir.bence öyle değildir.fransızlar bizim başdüşmanlarımızdan biridir.dikkat etmez gerekir.

 • İsmail 13 Haziran 2019 19:59

  Tabi tabi papaz olayında gördük bunu çok net 😏

 • Jale13 Haziran 2019 14:36

  Seçim öncesi fransa ile kriz yaratmaya çalışıyor. 3 5 oy için ülke dış politikasını ajite ediyor. Abd televizyondan mi öğrenecek kime ultimatom veremeyeceğini?

 • Ahmet 13 Haziran 2019 16:44

  Fakir halkın coşkuya ihtiyacı var tiyatroya ihtiyacı var ki açlığını unutsun...

 • lale13 Haziran 2019 14:31

  seçim öncesi oy artırmak için bir amerikaya bir fransaya dalaşıyorlar. ültimatomu amerika vermiş, niye bize atarlanıyorsun? aç telefonu abd dış işlerine, bana ültimatom veremezsin kardeş! de. niye iç basın seçim mlzemesi yapıyorsun ülkenin dış politikasını?

 • OKAN İNÖZÜ13 Haziran 2019 14:16

  SANA KIZIYORUM AMA AĞZINA SAĞLIK...

 • Alper Yılmazatilla13 Haziran 2019 14:13

  işin doğrusu bu.

 • Hamid13 Haziran 2019 13:49

  Ver coşkuyu..