E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriÇakma Starbucks---

Çakma Starbucks

Çakma Starbucks
11 Şubat 2014 - 04:10 www.borsagundem.com

İsmi, yazılış şekli ve menüsü Starbucks ile aynı olan taklit firmanın tek farkı ismin önündeki aptal anlamına gelen 'dumb' kelimesi

Dünyaca ünlü Starbucks’ın taklidi çıktı. Taklit olan firmanın ismi ise ‘Aptal Starbucks’. Dükkanın logosu tabelası ve menüsü bile orijinal Starbucks’la aynı.

Türkiye’de ise hukuk ‘ahlaka aykırı’ isimlere isim tescili yapmıyor. Dünyaca ünlü Starbucks kahve zincirini taklit eden bir dükkan ABD Los Angeles’da ticari hayatına başladı. Starbucks ile menüleri bile aynı olan dükkanın tek farkı ismi. Çakma Starbucks’ın tabela ismi ‘Dumb Starbucks’. ‘Dumb’ kelimesi İngilizce’de ‘aptal’ anlamına geliyor.

Konuyla ilgili olarak Wall Street Journal’a konuşan orijinal Starbucks’ın yetkilisi ‘Dumb Starbucks’ın kendileriyle ilgili olmadığını fakat dükkanla ilgili olarak gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti. Öte yandan Starbucks’ın ‘çakma’ dükkanla ilgili olarak yasal bir girişimi olmadı. ABD hukukuna göre böyle bir haklarının da olmadığı belirtiliyor.  Avukat Gülşen Orman Çakar ise Türkiye’de böyle bir isim durumunun hukuki olarak söz konusu olamayacağını söyledi. Çakar, “Bir kurumu açacağınız zaman bunun ismini Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) tescil ettirmeniz gerekiyor. Fakat TPE, başında ‘aptal’ ibaresi bulunan bir dükkân ismine patent vermez. Çünkü bu hukukta ‘ahlaka uygun olmayan durum’ kapsamına girer” diye konuştu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)