E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBayraktar: Akkuyu Nükleer AŞ bir Türk şirketidir---

Bayraktar: Akkuyu Nükleer AŞ bir Türk şirketidir

Bayraktar: Akkuyu Nükleer AŞ bir Türk şirketidir
07 Ekim 2023 - 16:01 borsagundem.com

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Akkuyu NGS hakkındaki iddialar ile ilgili "Akkuyu Nükleer AŞ, Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuk kurallarına göre çalışan bir Türk şirketidir." açıklamasında bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, "Akkuyu Nükleer AŞ, Türkiye Cumhuriyeti'nin vergi mevzuatına, hukuk kurallarına göre çalışan bir şirket, bir Türk şirketidir." dedi.

Bakan Bayraktar, A Haber'de Akkuyu NGS ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Akkuyu NGS ile ilgili bazı iddiaları anımsatılması üzerine Bayraktar, "Bu konunun iki veçhesi olduğunu düşünüyoruz. Birincisi konunun tam anlaşılmadığını veya anlaşılmak istenmediğini. Fakat Akkuyu NGS projesi 2010'da hükümetler arası anlaşma kapsamında Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında akdedilmiş ve TBMM'de onaylanmış bir anlaşma kapsamında ki bugün TBMM'nin web sitesine girdiğinizde bu anlaşmaya kolaylıkla erişebilir, bütün maddelerini okuyabilirsiniz. Dolayısıyla son derece şeffaf, kamuoyunun önünde olan bir anlaşma." değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, Türkiye'nin AK Parti zamanında 21 yıl içerisinde çok önemli değişimlerin ve enerjide çok büyük bir dönüşümün gerçekleştirdiğini hatırlatarak, "Yaklaşık 2,5 kat büyüyen bir enerji sektörümüz var. Buradaki yatırımların büyük çoğunluğu özel sektör eliyle, yerli ve yabancı yatırımcılar eliyle yapıldı. Orada yapılan bir doğal gaz santralinden, geçmişte yapılan bir kömür santralinden, rüzgar, güneş enerjisi santralinden hiçbir farkı yok bu yatırımın." ifadelerini kullandı.

Akkuyu NGS'nin tamamen Türkiye'nin kontrolünde yürüyen bir proje olduğunun altını çizen Bayraktar, şunları kaydetti:

"Akkuyu Nükleer AŞ, Türkiye Cumhuriyeti'nin vergi mevzuatına, hukuk kurallarına göre çalışan bir şirket, bir Türk şirketi. O çerçevede çalışan, onun ötesinde hükümetler arası anlaşma kapsamında da bizlere her konuda, hem iktisadi hem de güvenlik konularında fevkalade önemli haklarımızın olduğu ve tamamen Türkiye'nin kontrolünde yürüyen bir proje. Onun dışında nükleer güvenlik anlamında da düzenlemelere, uluslararası standartlara son derece uygun yürüyen bir projeden bahsediyoruz. Dolayısıyla art niyetli, açıkçası Türkiye'nin gelişimine, büyümesine bu kadar büyük bir katkı koyacak bu projenin sadece vatandaşın, kamuoyunun gözünde biraz itibarsızlaştırmaya çalışan bir adım. İnşallah bu projeyi önümüzdeki yıl devreye aldığımızda ümit ediyorum ki bu tartışmalar artık geride kalmış olur."

"Nükleer santral yatırımı yapan başka ülkelerde böyle tartışmalar göremezsiniz"

Bayraktar, Türkiye'de Alman santralleri, Alman şirketlerin yaptığı yatırımların sonucu yapılan termik santrallerin olduğunu ve bunun gibi diğer yabancı yatırımı olan santrallerin de var olduğunu hatırlatarak, "Bu ülkelerin yabancı ülkelerde yatırımları var. Bugün İngiltere, Fransız ve Çin ortaklığındaki bir nükleer santrali yapıyor. Yani orada hiç böyle bir tartışma görmüyorsunuz ama Türkiye'ye gelince maalesef böyle çarpıtmak isteyenler oluyor. Sonuç olarak Akkuyu bir Rus yatırımıdır ama bir Türk şirketidir, kanunlara uymakla yükümlü bir şirkettir." dedi.

"2024'te ilk reaktörden elektrik üretmeyi hedefliyoruz"

Akkuyu Santrali'nin çok büyük emeklerle bugüne kadar geldiğini ve önümüzdeki yıl ilk reaktörün elektrik üretmesini hedeflediklerini aktaran Bayraktar, "Ama orada 4 reaktör var biliyorsunuz. O 4 reaktörü de önümüzdeki 4 yıl içerisinde, yani 2028'e kadar, Türkiye Yüzyılı'nın bu ilk döneminde, bütün santrali tamamıyla devreye almayı hedefliyoruz. Buradan Türkiye'nin ihtiyacı olan enerjinin yüzde 10'unu üretmeyi hedefliyoruz. Bu da çok önemli bir rakam. Hem de bu ihtiyacı karbonsuz olarak karşılayacak. Yani Türkiye'nin 2053 karbon nötr bir ekonomi olma noktasındaki hedefine de hizmet eden çok önemli bir adım." diye konuştu.

Bayraktar, söz konusu hedefe ulaşmak için Türkiye'nin mutlaka Sinop'ta, Trakya'da yeni nükleer santralleri devreye alması gerektiğini ve bu kapsamda çalışmalara devam ettiklerini vurguladı.

Güney Kore, Rusya Federasyonu ve Çin ile konuya ilişkin görüşmelerin devam ettiğine değinen Bayraktar, "Dolayısıyla henüz netleşmiş, imza altına alınmış bir anlaşmamız yok ama bu 3 ülkeyle hem Sinop için hem Trakya için çok yoğun görüşmelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki dönemde ülkemiz için bunlardan hem teknoloji transferi, yerlileştirme, yerli istihdam ve elbette ki en ekonomik, en rekabetçi elektrik fiyatıyla oluşabilecek projeye evet diyeceğiz ve bu çerçevede yürüyeceğiz." bilgisini paylaştı.

"Bu kış için arz güvenliği ile alakalı herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz"

Bayraktar, önümüzdeki dönemde kış şartlarının sert geçme olasılığına karşın gerekli tedbirleri almış durumda olduklarını belirterek, "Özellikle doğal gazda, kışın biraz daha hassasiyet duyduğumuz bu alanda özellikle depolarımızı dolu bir şekilde kışa hazırlıyoruz. Onun dışında Türkiye’ye ilave gaz kaynaklarının gelmesi noktasında da çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu kış için arz güvenliği ile alakalı herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz. Bir sürpriz beklemiyoruz" açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin 1986'dan beri Rusya'dan gaz tedariki yaptığını ve sıkıntılı zamanlarda dahi bu gaz akışında hiçbir problem yaşamadığını hatırlatan Bayraktar, şöyle devam etti:

"Ümit ediyorum diğer tedarikçilerimizle de hem Azerbaycan hem İran da yükümlülükleri kapsamında, gerek sıvılaştırılmış LNG tedarikçilerimizle de bir sıkıntı yaşamayız. Ama ciddi bir altyapı yatırımı yaptık. O altyapı sayesinde hem depolama kabiliyetimiz hem de LNG alma kabiliyetimiz, gazlaştırma kabiliyetimizin artmasıyla bir sıkıntı yaşamayacağımızı öngörüyorum. Elbette dünyadaki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz."

İstanbul'daki nükleer zirvede Akkuyu konuşuldu

 

Akkuyu'da çift diplomalı yüksek lisans programı!

 

Tarihi projede tarihi anlar! Akkuyu NGS'ye ilk yakıt töreni

 

Lavrov: Akkuyu Türkiye'nin enerji güvenliğini güçlendirecek

 

Akkuyu'da 'Meclis' incelemesi

 

Erdoğan: Akkuyu'nun açılması dünyada farklı bir ses getirecek

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (17)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kral konuşuyo27 Aralık 2023 21:20

  Nereden aldın bu haberi akkuyunun Rusların oldugunu bilgini belgeni gösterde bilelim atma işkembeyi küpradan zavallı belgeyle kanıtla

 • Necmi27 Aralık 2023 15:56

  Karar verin artık. Ruslar burası bizim diyor, biz yok öyle birşey burası bizimdir diyoruz. Ajkuyu kimin?

 • Gökhan akdeniz09 Ekim 2023 13:15

  Şirket hisseleri Rusların olduğunu gosteriyor Akkuyu nukller as kendi sitesinde şirket hisseleri belirtmisssiniz ama sizin adını yok paylaşın belgeleri

 • Emekci09 Ekim 2023 08:38

  Ruslarin akdenizde 2 ulkede üssü var. Suriye ve Türkiye. Ortaasyayi işgal ettikleri gibi ortadoguyu da ele geçirmeye çalışıyorlar

 • anonim şirket08 Ekim 2023 12:07

  Bakan nükleer santral bizim demiyor zaten.   akkuyu nükleer aş adıyla kurulmuş şirket bizimdir diyor. 

 • Turkogluturk09 Ekim 2023 08:04

  Hahahaha kelime oyununa gerek yok.kimin parasiyla kim yspiyorsa mal onun.50 yil sonra sana gecer bekle.

 • AHMET ÖZBİR08 Ekim 2023 11:14

  NÜKLEER "Türk'ü zor günde acaip MUTLU eder." Vatana gıcık olan vatansızları ise KUDURTUR be abi.

 • Pala09 Ekim 2023 08:37

  Bakana niye hakaret ediyorsun?

 • Tufan08 Ekim 2023 09:51

  Yorumlar çok zavallı. Ulan rusya bu santrale kendi cebinden 30 milyar dolar harcadı. Bırakın da biraz sahiplensin!!! Ya o kadar yabancı dev şirket Türkiye de fabrika açınca şirket Türk şirketi oluyor evet ama sahibi sonuçta yabancı. Bakan bunu demek istiyor. İyi o zaman hepsinin fabrikaya gidip bizim diyin. Kafaya bak arkadaş. Lan 30 milyar dolar adam ülkene para gömmüş sen çıkıp benim diyorsun. Yap işlet devretse zamanı gelince senin olur NOKTA.

 • acacu08 Ekim 2023 19:08

  Nükleer santral ile sıradan bir fabrika aynı şey diyorsun yani

 • azmi08 Ekim 2023 12:41

  Ruslar , nükleer santral yanında bir de Akdeniz'de liman kazandı..

 • baran08 Ekim 2023 07:31

  Ruslar Akkuyu herşeyiyle bizim diyor. Bakanda bizim diyor. Ruslar Akkuyu için yapılan anlaşmayı ortaya koyuyor. Bakan her şeyde olduğu gibi bize güvenin Akkuyu bizim diyor. Şaka gibi.

 • baran08 Ekim 2023 10:59

  Elektrik kesilince herkesten fazla havlarsın. Soytarı seni.

 • Bağımsız Düşünce07 Ekim 2023 20:33

  Öyle olmuş olsa böyle konuşmaya gerek var mı ? ? ?

 • AHMET ÖZBİLEN07 Ekim 2023 20:11

  Bu tesisi yapmak ile bir nevi rus güvencesini arkamıza aldık bu tesise saldırmaya cesaret eden rusya ya karşı resmen savaş açmış sayılır.

 • Turkogluturk08 Ekim 2023 08:42

  Zaten tesis ruslara ait.sen uretileni almayi garanti ettin.

 • Ahmak grup sizi 07 Ekim 2023 18:20

  Evet zaten sizin hak hukuk hikayenizi her kez biliyor