E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem'Bataklık Operasyonu'nda ara karar: Tutukluluğa devam---

'Bataklık Operasyonu'nda ara karar: Tutukluluğa devam

'Bataklık Operasyonu'nda ara karar: Tutukluluğa devam
23 Ekim 2021 - 01:18 www.borsagundem.com

Kurucuları Çetin Gören ve Nejat Daş'ın yanı sıra SPK tarafından yapılan suç duyurusu sonrası hapis cezasına çarptırılan Sait Börekçi'nin de aralarında bulunduğu 73 sanıklı Bataklık Operasyonu'yla ilgili davada ara karar açıklandı

Kamuoyunda "Bataklık Operasyonu" olarak bilinen ve suç örgütü kurucuları Çetin Gören ile Nejat Daş'ın da aralarında bulunduğu 73 sanıklı davada, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına hükmedildi.

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde tutuklu sanıklar, Kadir Ağdoğan, Kadir Bilici, Kevork Durna, Mahmut Yücel, Mehmet Kul, Mehmet Murat Buldanlıoğlu, Mehmet Veysi Yüzer, Sait Börekci, Zülfü Menga savunma yaptı.

Suçsuz olduklarını savunan sanıklar, tahliyelerini talep etti.

Tutuklu sanık Mahmut Bilici, sanık Çetin Gören'in kaynı olduğunu söyleyerek, "Aile bağımız var. Çetin Gören'in Hollanda'daki tutukluluğunda kefalet parasını ben gönderdim ve daha sonra da kendisinden geri aldım. İddianamede suçlama karapara. Ben bankadan resmi yollarla mahkemeye kefalet parası gönderdim. Para gönderme konusunda kimsenin suçu yoktur. Yardım olarak ben arkadaşlarımdan topladım, yasal yollarla avukata gönderdik. O parayı ben gönderdim, benim paramdır. Arkadaşların mağduriyeti için üzgünüm. Ayrıca Çetin Gören hapisteyken arabasını ben kullandım sonra o araçla kaza yaptım. Cezaevinden çıkınca arabayla kaza yaptığımı bundan dolayı aracı bana satmasını istedim. O da kabul etti ve 100 bin Euro'ya anlaştık ama ödemedim. Gören'e 300 bin Euro borcum vardır" dedi.

'SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARINDA NEJAT DAŞ'I MAKAM ARACIYLA ÇORLU'YA GÖTÜRDÜM'

Polis memuru İbrahim Halil Akgün, eski Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek'in makam şoförü olduğunu ve onun talimatları doğrultusunda çalıştığını söyledi. Akgün, Nejat Taş'ı ilk kez Necmettin Yüksek ile bir alışveriş merkezinde görüştüklerinde tanıdığını ve telefon numarasını o zaman Yüksek'in talimatıyla verdiğini söyledi. O görüşmeden sonra pandemi dönemimde Nejat Daş'ın kendisini aradığını söyleyen Akgün, "Sokağa çıkma yasaklarında, Nejat Daş beni arayarak sokağa çıkmak için Necmettin Müdür'ün yardımcı olmasını istedi. Necmettin Müdür'ün talimatıyla makam arabasıyla Nejat Daş'ı aldım istediği yere götürdüm sonra görevime geri döndüm. Bundan sonra bir kez daha aradı ve Müdürümün talimatıyla  kendisini aldım Çorlu'ya götürdüm. Üçüncü görüşmemde ise makam aracını bıraktığım için Nejat Daş'ı Selimpaşa'ya kendi aracımla götürdüm ve sonra evine bıraktım. Bundan başka Nejat Daş'la görüşmedim. Bu görüşmelerle alakalı gözaltına alındım" dedi.

Tutuklu kaldığı sürede Necmettin Yüksek'in kendini tehdit ettiğini ve tayinini Şırnak'a çıkardığını ifade eden Akgün, talimatları yerine getirdiğinden 16 aydır tutuklu olduğunu söyleyerek tahliyesini talep etti.

'MAKAM ŞOFÖRÜMÜN İFADELERİ YÜZÜNDEN BURADAYIM'

Sultanbeyli eski İlçe Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek ise polis memuru İbrahim Halil Akgün'ün ithamlarını kabul etmediğini söyledi. Yüksek, 2009 yılında arkadaşlarıyla bir gün buluştuğunda Nejat Daş ile tanıştığını ve daha sonra kendisi Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürü olduğunda kendisine hayırlı olsun ziyaretine geldiğini anlattı. Hayatında Daş'ı 2 defa gördüğünü söyleyen Yüksek, Daş'tan hiçbir talebinin olmadığını ifade etti. Yüksek, "Ben Dolmabahçe'deki bombalı saldırıda bir gözümü kaybettim vücuduma şarapnel parçaları isabet etti. Bu sebepten dolayı bana devlet 250 bin lira yatırdı. Hesap incelemelerinde bu görünür başka da yüklü bir para girişi olmadı. Makam şoförüm polis memuru İbrahim Halil Akgün'ün ifadeleri yüzünden buradayım. Kendisi benim ismimi ve makamımı kullanarak iş yapmıştır. Ben kendisine 'Nejat Daş'ı makam aracımla oraya ya da buraya götür' demedim. Benim bilgim dışında ve izinli olduğum gün Nejat Daş'ı götürmüştür. Zaten bir kere de ben görevdeyken, kendi aracıyla götürmüştür. Kendisinin konuşma kayıtları incelendiğinde benim adım hiç geçmemiştir. Nejat Daş'la görüşme gerçekleştirdiğim konusundaki beyanlarla uzaktan yakından bir alakam yoktur. Diğer makam şoförüm de zaten ifadesinde beni Nejat Daş'la hiç görmediğini söyledi. Araç kurşunlanması ve kamera görüntülerinin araştırması konusunda uzaktan ve yakından bilgim ve alakam yoktur. Polis memurlarının, polis kimliklerini kullanıp menfaat sağladığı ve benim adımı kullanarak iş yaptıkları aşikardır. Yalan söyleyerek benim gerçeğe ulaşma hakkımı da engelliyorlar. Şahsıma iftira atılıyor, benim makamımı benden habersiz kullandılar tahliyemi istiyorum" dedi.

10 OCAK'A ERTELENDİ

Duruşma savcısı ve sanık avukatlarının taleplerini alan mahkeme, ardından ara kararını açıkladı.

Mahkeme, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına hükmederek, duruşmayı 10 Ocak'a erteledi.

Bataklık Operasyonu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 30 Haziran 2020'de uyuşturucu ve suç gelirlerine yönelik Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonlarından "Bataklık"ın başlatıldığını bildirmişti.

Soruşturma kapsamında yakalama kararı bulunan 94 şüpheliden 74'ü gözaltına alınmış, çok sayıda lüks ev, araç ile şüphelilere ait banka hesaplarına el konulmuştu. Suç şebekesinin, uyuşturucu gelirlerinden elde ettiği kazançla FETÖ'ye finans sağladığı belirlenmişti. Şüphelilerden birisi soruşturma sürecinde ölmüştü.

İddianame

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, 5 Haziran'da mahkemece kabul edildi.

İddianamede, 2 sanık örgüt kurucusu ve elebaşı, 5 sanık örgüt yöneticisi, 53 sanık örgüt üyesi, 13 sanık ise örgüte üye olmamakla birlikte yardım etmekle suçlandı.

Örgüt elebaşları olarak gösterilen sanıklar Nejat Daş ve Çetin Gören'in, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak" suçlarından cezalandırılması istendi.

Bu kapsamda, Daş ve Gören'in 60'ar kez "zincirleme olarak suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak" suçundan 450'şer yıldan 1470'er yıla kadar, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmaktan" ise 5'er yıldan 12'şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

İddianamede "örgüt yöneticisi" olarak gösterilen sanıklar Cemal Deniz Şahan, Perry James Young, Handan Kaymaz, Halil Arslantaş ve Uğur Bülent Göçer'in de ayın suçlardan cezalandırılmaları istendi.

Sanıklar arasında yer alan eski emniyet müdürü Necmettin Yüksek hakkında da "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak" ve "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçlarından 8 yıl 6 aydan 20 yıla kadar hapis talebinde bulunuldu.

SPK Hitit Holding'de muhasebe hilesini yakaladı

 

SPK'dan Hitit'in patronuna ceza

 

SPK, Hitit Holding'e idari para cezası verdi

 

Hitit Holding Borsada işlem görmekten men edildi

 

Borsa manipülasyonunda hapis kararı

 

Uyuşturucu baronuna makam aracı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)