E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemUyuşturucu baronuna makam aracı---

Uyuşturucu baronuna makam aracı

Uyuşturucu baronuna makam aracı
12 Temmuz 2020 - 09:42 www.borsagundem.com

Türk Escobar olarak bilinen uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş’ın, korona nedeniyle getirilen şehirlerarası seyahat yasağını eski Sultanbeyli Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek’in tahsis ettiği makam aracıyla deldiği ortaya çıktı

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik Şube’nin ortaklaşa yaptığı ‘Bataklık Operasyonu’, Cumhuriyet tarihinin en büyüğü olmasının yanında zehir tacirlerinin devlet kademesine nasıl sızdığını da ortaya çıkardı. Türk Escobar Nejat Daş ile tutuklu eski Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek arasındaki bağlantı 6 ay önce tespit edildi. Emniyet Müdürü Yüksek, polis memuru şoförü Halil İbrahim A.’nın kullandığı makam aracını narkotik ekiplerinin takibindeki olan Daş’a tahsis etti.

MÜDÜRE DE TAKİP
Bu tespitin ardından Necmettin Yüksek de takibe alındı. Operasyonun ilk ayağı nisan ayında Almanya’dan gelip Kapıkule’den Türkiye’ye giriş yapan bir TIR’ın takibiydi. Büyükçekmece’de durdurulan TIR’ın zulasından 270 bin İngiliz Sterlini (yaklaşık 2.3 milyon TL) çıktı. Kapıkule’de beyan edilmeyen paralara el konuldu. Emniyet Müdürü Yüksek, koruması ve şoförüyle birlikte Nejat Daş da gözaltına alındı. Ancak bağlantı ağlarının nereye kadar uzandığının tespit edilmesi gerekiyordu. Hepsi serbest bırakıldı. Narkotik ekipleri ise takibe devam etti.

KİRLİ İLİŞKİLER AĞI
Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre; Zehir tacirleriyle bağlantısını sürdüren Necmettin Yüksek, Bataklık Operasyonu’nda diğerleriyle birlikte gözaltına alındı. Dosyadaki bilgilere göre, Nejat Daş, Yüksek’in kendisine tahsis ettiği makam aracıyla seyahat ediyor böylece hiçbir yerde polis kontrolüne takılmıyordu. Koronavirüs salgını nedeniyle getirilen şehirlerarası seyahat yasaklarını da böylece aşmıştı. Polis memurunun kullandığı emniyet müdürünün makam aracıyla Çorlu ve Edirne’ye giden Nejat Daş, TIR’larla yurt dışından getirilen yaklaşık 18 milyon lira değerinde İngiliz Sterlini’ni elden teslim almıştı.

SIKILDIK, NEFES ALALIM
Nejat Daş makam aracını sadece para transferi için değil, sokağa çıkma yasaklarını delmek için de kullanıyordu. Teknik dinlemeye takılan konuşmalarda, Nejat Daş’ın, Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek’e, “Sıkıldık, bir nefes mi alsak” dediği, Yüksek’in de Daş’a, şoförüyle makam aracını gönderdiği tespit edildi. Daş’ın, Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek’in makam aracını kullandığı, Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ve MOBESE’lerce de görüntülendi. Bu bilgi ve belgeler de soruşturma dosyasına konuldu.

BANA KOMPLO KURULDU
Şoförü Halil İbrahim A. ve kendisine bağlı çalışan polis memuru Ahmet K. ile birlikte tutuklanan Emniyet Müdürü Yüksek ifadesinde, Daş ile 2 yıl önce bazı bürokratların da olduğu bir ortamda tanıştıklarını belirterek, “İşadamı olarak biliyordum, bana komplo kuruluyor” dedi. Daş’ın makam aracını kullanması, Daş ile yaptığı telefon görüşmeleri, Daş’ın kendisini makamında ziyaret etmesi, Daş’ın makam aracıyla Edirne ve Çorlu’ya gitmesiyle ilgili sorulara ise “Bilgim yok” diye yanıt verdi.

ARANIRKEN YARDIM TOPLANTISINA KATILMIŞ
Çetin Gören’in, Hollanda ve Brezilya tarafından hakkında “Kırmızı Bülten” çıkartılıp uluslararası aranmaya başlayınca Hollanda’dan Türkiye’ye kaçtığı ortaya çıktı. Uluslararası uyuşturucu ticaretinde elde ettiği paraları kuryeler aracılığıyla Türkiye’ye transfer eden Çetin Gören’in, Gaziantep’te “Suriye’ye yardım” kampanyasının yürütüldüğü bir toplantıya katıldığı, yüklü miktarda bağışta bulunduğu belirlendi. Gaziantep’te gösterişli bir törenle karşılanan Çetin Gören’in toplantıda iş adamı sıfatıyla bir konuşma yaptığı da belirlendi.

VİLLA ALTINDA ÇELİK KASA
Soruşturmanın Antalya ayağında işinsanı Sait Börekçi vardı. Börekçi’nin baronlar Nejat Daş ve Çetin Gören’in uyuşturucu paralarını akladığı iddia ediliyor. Börekçi’nin Antalya Serik’teki villasına yaptırdığı dev çelik kasa operasyonda açıldı. Kasadan para transferi çizelgeleri ile döviz çıktı. 

AKSİYON FİLMİ GİBİ
Bataklık Operasyonu’ndan 2 ay önce TIR ile yurtdışından getirilen yaklaşık 6 milyon lira değerindeki sterlinin transferinde, aksiyon film senaryolarını aratmayan bir olayın da yaşandığı ortaya çıktı. Daş’ın adamları Edirne’den parayı aldıktan sonra lüks bir araçla İstanbul’a hareket etti. Para transferinden haberi olan 3 kişi yolda pusu kurarak Daş’ın adamlarının içinde bulunduğu aracı çapraz ateşe aldı. Daş’ın adamlarının da karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Olay yerinden kaçan Daş’ın adamları, içinde uyuşturucu parasının bulunduğu araçla yolda kontrol noktası oluşturan Jandarma ekiplerine sığındı. İlçe Emniyet Müdürü Yüksek’in olayı öğrenince hemen şoförü ve korumasını kontrol noktasına gönderdiği iddia edildi. Emniyet Müdürü’nün koruması ve şoförünün devreye girmesi nedeniyle araçta bir arama ve işlem yapılmadan Daş’ın adamlarının bırakıldığı belirtildi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • muck13 Temmuz 2020 09:45

  Paran var mı  ? örnek. somadaki katliamda parası olan zarar görmedi... örnek. havai fişet patlayan farbisak sahibine olay unutulana kadar göz altı oldu, oda salınacak gündem değişsin bişe olmaz parası var. örnek: fetodan bir çok işadaı 15 temmuzda tövbe etti, saf değiştirid onlarada bişe olmadı. ama, bu olayda işçiler, işsizler, çaycılar, işçi başları, özel güvenlik vb. vb. hep mevzu onlara yıkıldı. Baklavacı araba tepesinde zıpladı, emniet müdürü paralı baklavacıyı karakol önunde karşıladı. yani tütkiyee değişti uçtu coştu derken zengine, parası olana bütün kapılar açıldı. NEDEN: siyaset her kurum ve alana elini uzatıyor, atama yapıyor, adam değiştiriyor, ne hukuk, ne yargı, ne emniyet, ne başka devlet kurumu iş yapamaz oldu. çözüm : iç bağımsızlıgını alan devlet kurumlarıdır.

 • mehmet13 Temmuz 2020 09:22

  emniyet müdürü bunu yaparsa vatandaş ne yapar

 • TARKUT TARKAN12 Temmuz 2020 22:57

  Egeki devletin iç inde bunları yaptı ise kesinlikle müebbetten yargılanmalı ve tüm mal edinimleri incelenmelidir.

 • Mahallenin Delisi 12 Temmuz 2020 22:32

  Sait Börekci şu tahtası 2015 yılında kapatılan Hitit Holding A.S.'nin sahibi eski CHP Çorum millet vekili adayı. Şirketi batırirken eşiylede kolpadan boşanıp birtakım malları halka açık şirketin bağlı ortaklığından 3. kişiler adına yeni kurulan şirketlere aktaran Börekci...

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU12 Temmuz 2020 21:31

  zaten bu tip insanlar devletin içine sızıp destek alamazlar ise bu seviyeyelere gelemezler.eğer o kişi böyle bir şey yaptı ise mühebbet almalıdır.

 • Madur12 Temmuz 2020 20:47

  Ee Said börekçi batırdığın insanların ahı sana yapışmış demekki AllAH ın adeletinin güçü gibi güç yok dünyada

 • r12 Temmuz 2020 13:57

  Uber dede kullanılıyormu bu tip kaliteli araçlar ? parası ne ise veririz. İşin espriini geçtim. zamanında mahkemeye nakil edilen jandarma araçlarında yaşamını yitiren mahkumlar geldi aklıma. Para demekki Türkiyede çok önemli ve heryerde işleriğini koruyor. Çok yazık ülkeye

 • mtu12 Temmuz 2020 13:30

  makam aracıyla yapılan işlere bak. polis otosu dışında araç tahsisi yapmasınlar onlar da çipli takip sistemi olsun kimseye güven kalmadı

 • vet12 Temmuz 2020 11:58

   şaşıran varmı ? Ben şaştım. Böyle bir şey olmamıştır. Yalan haberdir bu ? olamaz böyle bişe hukuk ferofmları yapıldı Türkiyede. AKP adaleti ve vizyonu değiştirdi. yargıçlar, savcılar, hakımler, avukatlar, yasalar, reformlar, görevden almalar, örgütlerin fetonun sistemden silinmesi adımları. hepsi yapıldı... muz devleti değiliz diyenler çok oldu.. gel görki  yapılanlar ortada... 

 • Boğaçhan12 Temmuz 2020 11:40

  Ülkücülerin içinden mafyası, baronu, bunlara yardım edenler temizlenmelidir. 

 • Velican12 Temmuz 2020 12:29

  Nasıl oldu da Ülkücülükle, ülkücülerlerle ilişkilendirdin. Hedef şaşırtma yapıp, suçluları perdeliyorsun.