E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriAydem Enerji, İstanbul Portföy işlemleri hakkında hukuki süreç başlatıyor---

Aydem Enerji, İstanbul Portföy işlemleri hakkında hukuki süreç başlatıyor

Aydem Enerji, İstanbul Portföy işlemleri hakkında hukuki süreç başlatıyor
13 Ekim 2021 - 12:54 www.borsagundem.com

Aydem Yenilenebilir Enerji'den halka arz sürecine ilişkin yapılan açıklamada, "Şirketimizin itibarını ve hisse değerini olumsuz yönde etkileyen usulsüz işlem hakkında, gereken hukuki süreçler başlatılacak olup sürecin takipçisi olacağız" denildi

Aydem Yenilenebilir Enerji (#AYDEM), İstanbul Portföy Yönetimi AŞ'nin AYDEM'in halka arzında usulsüz açığa satış yaparak şirketin itibarını ve hisse değerini olumsuz yönde etkiledikleri için gereken hukuki süreçlerin başlatılacağını duyurdu.

AYDEM'den yapılan açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK); AYDEM hissesinde usulsüz açığa satış işlemleri gerçekleştirilmesi nedeniyle İstanbul Portföy Yönetimi AŞ'ye, 1 milyon 921 bin 326 TL idari para cezası uygulama kararı aldığı hatırlatıldı.

Söz konusu şirketin, mevzuata aykırı olmasına rağmen Aydem Yenilenebilir Enerji'nin halka arzının ilk gününde usulsüz açığa satış yaparak, şirket hisselerinin olağan fiyat akışına müdahale ettiği, ilk işlem gününde hisse fiyatında yanlış ve yanıltıcı izlenimler uyandırdığı, bu şekilde hissenin değeri ile şirketin itibarını olumsuz etkilediği, şirketi ve yatırımcıları zarara uğrattığı ve mağdur ettiği vurgulanan açıklamada, "Şirketimizin itibarını ve hisse değerini olumsuz yönde etkileyen bu usulsüz işlem hakkında, gereken hukuki süreçler başlatılacak olup sürecin takipçisi olacağız." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, hisse senedinin bahsedilen nedenle başlayan değer kaybı sırasında farklı platformlarda dile getirilen mesnetsiz bir iddianın da açıklığa kavuşturulması ihtiyacı doğduğu belirtildi.

Şirketin halka arzı sırasında, izahnamede de açıklandığı üzere, ilgili SPK mevzuatına uygun şekilde, halka arz eden pay sahibi Aydem Enerji Yatırımları AŞ adına İş Yatırım tarafından fiyat istikrarı işlemlerinin gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

Bu çerçevede ve ilgili SPK mevzuatı kapsamında, şirketimiz hisselerinin Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasını müteakip 30 gün boyunca, İş Yatırım tarafından hisse fiyatındaki ani düşüş ve dalgalanmaları önlemek amacıyla geri alımlar yapılmıştır. Bu işlemlerin sona ermesiyle işlemlerle ilgili detaylar, işlemi gerçekleştiren aracı kurum tarafından, 28 Mayıs 2021 tarihinde yapılan KAP açıklamasıyla kamuoyuna duyurulmuştur. Fiyat istikrarı işlemlerinin olağan yapısı ve mevzuatın gereklilikleri uyarınca, fiyat istikrarı süreci boyunca alımı yapılan hisseler, İş Yatırım tarafından fiyat istikrarına ilişkin açılmış özel bir hesapta muhafaza edilmiştir. İşlemin 28 Mayıs 2021 tarihinde tamamlanmasını müteakip, ilgili hisseler İş Yatırım tarafından halka arz eden pay sahibi Aydem Enerji Yatırımları AŞ’nin Yapı Kredi Yatırım nezdindeki hesaplarına virman edilmiştir. İzahnamemizde belirtildiği üzere, fiyat istikrarı amaçlı alınan bu hisselerin, bir yıl süreyle halka arz fiyatının altında bir bedelle satışı söz konusu değildir. Bu nedenle, bu hisseler alış tarihlerinden bugüne kadar herhangi bir satış işlemine konu olmamıştır. Bu durum, Merkezi Kayıt Kuruluşu kayıtlarıyla sabittir.

Açıklamada, Aydem Yenilenebilir Enerji'nin; Türkiye geneline yayılan 26 genç yenilenebilir enerji santraliyle, Türkiye’nin sürdürülebilir kaynaklarla büyümesine katkı sağlamaya, daha iyi bir gelecek için üretmeye ve yatırımcılarıyla birlikte büyümeye devam edeceği aktarıldı.

Usulsüz işlem yapan İstanbul Portföy'e ceza

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 6,90
En Yüksek: 6,92
En Düşük: 6,73
Değişim 2,83 %
FK: 86,90
PD / DD: 0,92
İşlem Hacmi 30.443.316
Toplam Adet: 4.453.699
Ağırlıklı Ort.: 6,84
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Serkan 13 Ekim 2021 20:35

  İstanbul Portföy bunu hep yapıyor. Geçen yılda şişe hissesinde açığa satış yaptı. Ve benim Batmama neden oldu. İnşallah en büyük cezaya çarptırılirlar. İstanbul Portföy yüzünden hiçbir fon şirketine para yatırıyorum.. Allah'ın dan bulsunlar. Varsa....!

 • tosuncuk13 Ekim 2021 19:40

  son halka arzlar bakın hepsi tepetaklak. 

 • Antibist14 Ekim 2021 20:34

  Amaçlar yatırım değil keriz tokatlamak olunca böyle oluyor maalesef.

 • misafir13 Ekim 2021 16:34

  sen daha arz fiyatına gelde bak bakalım seninl ekimler beraber kalacak. 

 • Volkan13 Ekim 2021 13:32

  Vatandaş eşit dağıtım halka arz kovalıyor, ikinci tavanda satıp kaçıyor.