E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaNeden YükseldiAVTUR, AVGYO: Birleşme işlemi---

AVTUR, AVGYO: Birleşme işlemi

AVTUR, AVGYO: Birleşme işlemi
16 Eylül 2013 - 09:45 borsagundem.com

Avrasya Petrol ve Turizm, Galip Öztürk Holding ile birleşme görüşmelerine başlama kararı verdi

Avrasya'dan yapılan açıklamada birleşme işleminin detaylarına ilişkin olarak şu bilgilere yer verildi: ''Şirketimizin İstanbul Ticaret Sicil Memurluğu'nun 371492 sicil numarasında kayıtlı Galip Öztürk Holding A.Ş. ile Türk Ticaret Kanununun 136. Ve devamı maddelerinde yer alan Birleşme hükümleri uyarınca "Devralma Şekline Birleşme" esasları çerçevesinde ve aşağıda yer alan birleşme gerekçeleri ışığında birleşme görüşmelerine başlanılmasına karar verilmiştir.
Birleşme gerekçeleri;
1) Avtur'un ana faaliyet konusu olan Turizm sektörünün yüksek karlı ancak yüksek risk katsayısına sahip olması sebebiyle; Piyasa dalgalanmalarına bağlı olarak, sistematik olmayan olumsuzluklardan etkilenmesi sebebiyle satışlardaki düşüşe paralel olarak likiditasyon problemi ve dolayısıyla düşük karlılık oranlarını iyileştirmek temel amaçtır. Bu amaçla, Galip Öztürk Holding A.Ş. bünyesindeki gayrimenkullerin kira ve sabit getirili iştirak gelirlerinin olması bu birleşmedeki temel unsurdur. Nitekim Galip Öztürk Holding'in istikrarlı ve düzenli kira gelirleri, Avtur'un mevcut değişken ve oynak gelir kalemlerini dengeleyecek, likiditasyon problemini ortadan kaldıracak, faiz giderlerini düşürecek, birleşme sonrası yeni şirketin hem daha düzenli hem de daha yüksek kar hedefine ulaşmasına vesile olacaktır.
2) Her iki şirketin benzer faaliyet alanlarına ve iştirak yapısına sahip olması, konsalidasyon ve yönetim avantajı sağlayarak giderlerin düşmesine yardımcı olacak ve yeni bir maliyet kalemine sebebiyet verilmeyecektir.
3) 50 milyon TL sermaye ve yaklaşık 90 milyon TL özsermaye büyüklüğüne sahip Galip Öztürk Holding A.Ş. ile birleşmenin getireceği sinerji ile Şirketimizin sektöründe öncü ve önemli bir güç olması hedeflenmektedir.''
Avrasya Petrol ve Turizm hisseleri birleşme haberi sonrası yüzde 10,29 oranında prim yaparak 1,50 TL fiyattan işlem görüyor.
Avrasy Petrol ve Turizm'in birleşmeye ilişkin açıklaması Avrasya GYO hisse senetlerine de yansıdı. AVGYO hisseleri de yüzde 8,51 oranında primle 0,51 TL'den işlem görüyor.
 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 12,90
En Yüksek: 14,80
En Düşük: 12,45
Değişim -5,43 %
FK: 5,72
PD / DD: 2,53
İşlem Hacmi 41.750.642
Toplam Adet: 3.086.369
Ağırlıklı Ort.: 13,57
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)