E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAvrupa umudunu Katar'a bağladı---

Avrupa umudunu Katar'a bağladı

Avrupa umudunu Katar'a bağladı
22 Ocak 2022 - 17:11 www.borsagundem.com

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim endişe yaratırken, Avrupa ülkeleri Rusya’nın doğalgazı kesmesi ihtimalinden dolayı da endişeli. ABD, olası bir Ukrayna işgali durumunda Avrupa’da doğalgaz sıkıntısı yaşanmaması için Katar’la görüştüğü bildirildi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal edeceği iddiası dünyada tansiyonu yükseltirken, ABD yönetiminin Ukrayna krizi nedeniyle Rusya'nın Avrupa'ya doğalgaz akışını kesmesi ihtimaline karşı Katar'la görüşmeler yürüttüğü belirtildi.

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, Joe Biden yönetiminden yetkililerin, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi halinde sıvılaştırılmış doğalgaz arzında kesinti olması halinde Katar'dan gaz sevkiyatı için harekete geçtiğini yazdı. Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara dayandırılan haberde, ABD Başkanı Joe Biden'ın Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani’yi Beyaz Saray'a davet etmeyi planladığı kaydedildi.

Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Brian Deese de, ABD yönetiminin Avrupa'ya yakıt arzı için ortaklarla beraber çalıştığını söyledi. Deese, “Şu anda odak noktası, kış ayları boyunca Avrupa ülkelerinin yeterli miktarda doğalgaza ulaşmasını sağlamak” dedi. Washington'daki Katar Büyükelçiliği ise, ABD'yle yürütülen görüşmelere dair Bloomberg'in açıklama talebine yanıt vermedi.

BAZI AVRUPA ÜLKELERİ ENDİŞELİ

Ukrayna krizinin daha da büyümesi halinde Rusya'yı hedef alacak ağır yaptırımların kış ortasında Rusya'dan doğalgaz akışını durdurması ihtimali bazı Avrupa ülkelerinde kaygı yaratıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in olası yaptırımlara vereceği sert yanıtın Avrupa ekonomilerini de kötü etkileyebileceği belirtiliyor.

Avrupa ülkelerinde doğalgazın yüzde 40'ından fazlası Rusya'dan temin ediliyor ve Rus gazının yaklaşık üçte biri Ukrayna üzerinden Avrupa'ya sevk ediliyor. Rus devlet enerji şirketi Gazprom'un geçen yaz Avrupa'ya enerji akışını azaltması, Avrupa'yı tedarik kriziyle karşı karşıya getirmişti.

Dünyanın başlıca sıvılaştırılmış doğalgaz üreticilerinden Katar, Avrupa'daki doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 5'ini karşılıyor. Ülke, doğalgaz ihracatının büyük bölümünü Japonya ve Güney Kore gibi Asya ülkelerine gerçekleştiriyor.

"ABD’NİN YAPTIRIM BASKISI AVRUPA’DA TEPKİ ÇEKİYOR"

ABD'nin Rusya'ya yönelik yaptırım paketini desteklemeleri için Avrupa ülkelerine yönelik baskıyı artırdığına ve bu durumun Avrupa'da tepkilere neden olduğuna da dikkat çekti

Rusya, uzun süredir Ukrayna'yı işgal etme planı olmadığını söylüyor ancak NATO'nun Doğu Avrupa'daki faaliyetlerinin durdurulmasını içeren bir dizi güvenlik garantisi talep ediyor. NATO ise bu teklifi reddettiğini açıkladı.

Savaş gemileri Karadeniz'e gidiyor

Almanya Ukrayna'ya silah sevkiyatı yapmayacak

Baltık ülkelerinden Ukrayna'ya savunma desteği

Lavrov: Ukrayna’ya saldırma niyetinde değiliz

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • AhmetK23 Ocak 2022 18:03

  Bizşm katar dusmanı içimizdeki hain muhalefet, aaa katara satıyorlar kendıelrını demıyor mu, haayrrt ;)) vizyon fukarası, din dusmanı ezikler

 • HASAN HÜSEYİN ÇEMİRBEKLİ23 Ocak 2022 17:00

  Her şerin altında abd ingiltere  almanya ve fransa var.daha beter olursunuz umarım.

 • ALİ KODUŞ23 Ocak 2022 14:32

  AB ülkelerine gemiler ile taşıma doğalgaz ile bu iş halledilmez.

 • Baran 22 Ocak 2022 22:20

  Bizim aşağılk dış gücün  aşağılık iç temsilcileri de umudunu A.B.D b. elçisine ve Soros a bağlamış durumdalar.