E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıDolar güçlü seyrediyor----

Dolar güçlü seyrediyor

Dolar güçlü seyrediyor
13 Eylül 2017 - 09:39 www.borsagundem.com

Dolar kuru swap faizlerindeki düşüş nedeniyle yükseldi

Dolar güne 3.4308 lira seviyesinden başlangıç yaptı. Gecelik swap faizindeki sert gerileme nedeniyle dolar güçlendi.

Saat 17:25 itibariyle dolar 3.4490 lira seviyesinde bulunuyor. Euro ise 4.1116 lira seviyesinde seyrediyor. Euro/dolar paritesi ise 1.1918 seviyesinde bulunuyor.

Dolar gün içinde ne düşük 3.4260 lira, en yüksek 3.4508 lira seviyesini gördü.

Piyasalarda bu haftanın en önemli gündem maddesi ise yarın açıklanacak olan PPK kararı olacak. TCMB'nin kısa vadeli faizlerde bir değişiklik yapması beklenmese de yapılacak açıklamalar izlenecek. HSBC Portföy Stratejisti İbrahim Aksoy, Perşembe günü yüzde 11.70 civarında olan gecelik swap faizinin dün sabah yüzde 6'nın altına kadar gerilemesi ile TL'nin dün rubleden sonra en fazla değer kaybeden EM para birimi olduğunu söyleyerek, "Bankacılık sisteminde dolar kurunun 3.40 seviyesinin altına kadar gerilemesiyle marjin tamamlamak için yeterli döviz likiditesi olmaması bu piyasada TL tarafında arz fazlası oluşturdu ve swap faizleri düştü. Swap piyasasında dövizden liraya geçen yabancı yatırımcılar bu TL'yi geçici olarak Türk bankalarına veriyor ve karşılığında yine geçici olarak dolar alıyor. Dün liradaki değer kaybının neden olduğu tedirginlik swap faizlerinin yeniden yükselmesine neden olurken faiz yüzde 11.25 seviyesine kadar yükseldi. Swap faizindeki düşüş bu süre zarfında TL'nin cazibesini azaltmış görünüyor" dedi. Aksoy, "ABD 10-yıllık tahvil faizinde yukarı yönlü hareketlerin liranın daha fazla değer kazanmasını engelleyebileceğini, 3.40 civarında Dolar cinsi döviz ihtiyaçlarının karşılanabileceğini belirtiyorduk. Dolar/TL'de 3.40 seviyesine doğru olası düşüşlerde dolar cinsi döviz ihtiyaçlarının karşılanabileceğine dair görüşümüzü koruyoruz" dedi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)