E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTürkiye ile Yunanistan arasında ayrıştırma usulleri mekanizması kuruldu---

Türkiye ile Yunanistan arasında ayrıştırma usulleri mekanizması kuruldu

Türkiye ile Yunanistan arasında ayrıştırma usulleri mekanizması kuruldu
01 Ekim 2020 - 18:11 www.borsagundem.com

NATO, Türkiye ile Yunanistan arasında bir süredir devam eden görüşmelerin ardından Doğu Akdeniz konusunda ayrıştırma usullerine ilişkin mekanizmanın kurulduğunu bildirdi.

NATO'dan yapılan açıklamaya göre, Türk ve Yunan askeri heyetlerin NATO karargahında yürüttüğü bir dizi teknik görüşmenin sonucunda ikili ayrıştırma usulleri mekanizması 1 Ekim itibarıyla kuruldu.

Mekanizma Doğu Akdeniz'de istenmeyen olaylar ve kaza riskini azaltmayı amaçlıyor. Mekanizma çerçevesinde Türkiye ile Yunanistan arasında denizde ve havadaki ayrıştırmayı kolaylaştıracak bir acil irtibat hattı oluşturulacak. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, mekanizmanın kurulmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, bunun "iki değerli NATO müttefikinin yapıcı çabaları" sayesinde mümkün olduğunu belirtti.

Stoltenberg, "Bu güvenlik mekanizması anlaşmazlıkların altında yatan konuları ele alacak diplomatik çabalara alan yaratılmasına yardımcı olabilir. Bunu daha da geliştirmeye hazırız. Her iki müttefik ülkeyle temas halinde olmayı sürdüreceğim." ifadesini kullandı.

NATO'nun, iki ülke arasında benzer bir mekanizmanın 1990'lı yıllarda kurulmasına da yardımcı olduğu belirtildi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yorum 01 Ekim 2020 19:03

    Nato genel sekreteri ve natoda konunun uzmanları masada olup Yunanistan'ın isteklerinin saçma olduğunu masada kalarak anlatması gerekir her iki taraf içinde en olumlusu bu Yunanistan hizaya sokmanında tek yolu bu yunanistannatoda masadan kalkamaz Kıbrıs la görüşürken de kuzey Kıbrıs'ı da masada olması gerektiğini o olmazsa Kıbrıs la bir anlaşma için masada olunmayacağını net bir şekilde anlamalılar aksi halde Kıbrıs türkiyenin bir eyaleti veya bir bölgesi olsun ve bunun için seçim gerekiyorsa seçim gerçekleştirilsin bu sorununda bu şekilde en kısa ve öz şekilde çözelim gitsin

  • Notice01 Ekim 2020 19:41

    Bencede Bir ilimiz olsun ama bunu asla kabul etmez KKTC halkı denemesi bedava.

  • Ayrışıyormuyuz01 Ekim 2020 18:40

    Bu ne abi?