E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSoma faciasının kurbanları 'sivil şehit' sayılacak---

Soma faciasının kurbanları 'sivil şehit' sayılacak

Soma faciasının kurbanları 'sivil şehit' sayılacak
18 Mayıs 2014 - 08:09 www.borsagundem.com

Soma şehitlerinin yakınlarına maaş ve iş imkânı sağlanacak

Başbakan Erdoğan'dan Soma'da yaşanan maden faciasında ölen maden işçileri için 'sivil şehit' talimatı. Terör saldırısında ölen vatandaşlar için getirilen “sivil şehit” uygulaması, Soma’da yaşamını yitiren madenciler için de geçerli olacak. Önümüzdeki hafta netleşmesi beklenen çalışmaya göre, Soma şehitlerinin yakınlarına maaş ve iş imkânı sağlanacak

Reyhanlı’daki terör saldırısında ölen vatandaşlar için getirilen “sivil şehit”uygulamasının, Soma’daki maden kazasında yaşamını yitiren madenciler için de geçerli olması için çalışma başlatıldı. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan çalışmada, Soma şehitlerinin “ailelerine maaş ve yakınlarına iş” imkânı tanınması planlanıyor.

NASIL İFADE EDİLECEK? 
Daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın getirdiği yasal düzenlemeyle, terör saldırılarında yaşamını yitiren sivil vatandaşların da şehitlere tanınan haklardan yararlanmaları sağlanmıştı. Reyhanlı, Güngören saldırıları ile Uludere’deki bombalama olayında yaşamını yitirenlere yönelik uygulamanın, kömür madenindeki kazada hayatını kaybeden işçiler için de uygulanması planlanıyor. 

Düzenlemenin “genel” bir tanımla getirilmesi halinde bundan böyle yaşanabilecek her türlü kazada ölenlerin, “sivil şehit” sayılmasının önünün açılması söz konusu olabilecek. Çalışmada, böyle bir sonuca götürecek genel ifadelerden kaçınılması üzerinde duruluyor. 

Ancak sadece Soma kayıplarını içerecek şekilde tanımlanması durumunda da Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), “eşitlik” ilkesini gerekçe göstererek düzenlemeyi iptal edebileceği kaygısı yaşanıyor. Bu nedenle düzenlemenin, AYM tarafından iptal edilmeyecek şekilde Soma’yla sınırlı olması için formül aranıyor.

MAAŞ VE İŞ 
Önümüzdeki haftaya netleşmesi beklenen düzenlemenin çerçevesini, Soma’da hayatını kaybeden işçilerin ailelerine maaş bağlanması ve aile bireylerinden birinin kamuda işe alınması oluşturacak. Eğer formül bulunabilirse, evli olan madencinin eşine, bekâr olanın da anne ya da babasına maaş bağlanması söz konusu olabilecek. Ayrıca şehit yakınları ve gazilerin yararlandığı diğer haklardan da yararlanabilecekler. (Habertürk)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • grenero18 Mayıs 2014 14:11

    umarım madenden sağ çıkanlar ileride buna pişman edilmez

  • Vatandaş18 Mayıs 2014 12:07

    Başbakanı biraz tanıyan herkes 70ilyon içinde bu olaydan en fazla kendisinin acı çektiğini, üzüldüğünü bilir. Bundan sonrası için madencilik konusunda en sert tedbirlerin alınacağını ve bu olaydaki mağdurlara devletin imkanlarını seferber edeceğine eminim. Başımız sağ olsun. Umarım bu son olur.