E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemRus pasaportlu Türk işçiler askere alınabilir---

Rus pasaportlu Türk işçiler askere alınabilir

Rus pasaportlu Türk işçiler askere alınabilir
29 Eylül 2022 - 12:34 www.borsagundem.com

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Rus pasaportlu Türk işçilerin de askere alınabileceğini söyledi.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, geçici bir seferberlik durumunda 22 milyar dolarlık iş hacmininin olduğu Rusya’da sektörel anlamda yaşanabilecek sıkıntıları değerlendirdi.

Bloomberg HT yayınına katılan Eren “Türk işçileri açısından bir sorun yok. Rus vatandaşlığı ile ilişkisi olmayan çalışanlarımız açısından bir sorun yok. Sorun olma ihtimali de yok. Fakat bazı firmalarımızda, kendilerinde uzun süre çalışan Rus yöneticiler, Rus mühendisler var. Onların askere alınma süreci var. Dolayısıyla böyle bir eleman kaybı gibi bir süreç yaşayacağız“ dedi.

Eren “Türk vatandaşlarımızın uzun süre Rusya’da çalışanların bir kısmı Ruslarla evlenmiş durumdalar. Orda aileleri oluşmuş durumda ve kendilerine Rus pasaportu da verilmiş. Bunlarla da ilgili bir sorun yaşanıyor. Onların da askere alınma ihtimali var gibi gözüküyor. Bununla ilgili Dışişleri Bakanlığımızın desteğiyle yanlış anlamaları çözmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Olası bir eleman kaybı halinde nasıl bir süreç yaşanacağına dair soruya Eren “Rusya’da iş yapan firmalarımız Türkiye’nin önde gelen önemli firmaları. Şu anda maalesef Rusya’da çalıştırılan insan sayısının yüzde 15’inden azı Türk. Bunlar da daha çok beyaz yaka dediğimiz yönetim seviyesindeki kişiler. Diğer çalışan işçilerimizin çoğunluğu Uzak Doğu’dan, Vietnam’dan, Filipinler’den, Bangladeş’den gelmiş çalışanlar ve Rus yerli çalışanlarıydı. Bu işçi seviyesindeki değişimde eğer askere alınan Rusların yerine Uzak Doğu’dan da Türkiye’den de eleman aktarmak mümkün” şeklinde cevap verdi.

Ukrayna KDC'deki askerlerini geri çekti

 

ABD'den, Ukrayna'ya 600 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım

 

ABD'den Ukrayna'ya 457,5 milyon dolarlık güvenlik yardımı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • HASAN HÜSEYİN KIZILKOÇ29 Eylül 2022 17:13

    Rusya paralı askerlik çıkartmalı ve 2 dolar aylık versin bir kısa zaman da bizim gibi gelişmekte ve gelişmemiş ülkelerden  milyonlarca asker toplar.

  • ALİ HAYDAR KIRMIZIALEV29 Eylül 2022 16:55

    Rusya nın kafası çalışmıyor bir türlü bizde issizlik %30-40 oranında uzman çavuşluk sistemini getirin ve Türk gençlerini askeri alın ukrayna yı sizlere iki hafta da verelim.