E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPKK ile anlaşma yapan Delta'nın şifreleri---

PKK ile anlaşma yapan Delta'nın şifreleri

PKK ile anlaşma yapan Delta'nın şifreleri
04 Ağustos 2020 - 14:10 www.borsagundem.com

Terör örgütü ile Suriye'nin kuzeyinde petrol anlaşması yapan Delta geçen yıl kurulmuş! Politik bağlantıları dikkat çekiyor

ABD'li bir şirketin ana omurgasını terör örgütleri PKK/PYD'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri ile petrol çıkarma anlaşması yapması gündeme bomba gibi düştü. Anlaşmayı yapan Delta firmasının geçen yıl kurulması ve şirketin yönetiminde politik isimler bulunması dikkat çekti. Şirketin petrolü Türkiye ve Irak üzerinden ihraç etmek istediği ifade edilirken Türkiye Dışişleri Bakanlığı anlaşmaya çok sert tepki gösterdi.

ABD'li bir petrol şirketinin ana omurgasını PKK/PYD terör örgütlerinin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SGD) ile Suriye'nin kuzeyinde petrol çıkarma ve ihraç etme anlaşması yaptığının ortaya çıkması gündeme bomba gibi düştü.

ŞİRKET GEÇEN YIL KURULDU

Politico’da yer alan habere göre; Anlaşmayı ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da doğrularken petrolü çıkaracak Delta şirketi henüz geçen yıl kurulmuş ve ortakları dikkat çekiyor. Şubat 2019'da vergi avantajları ile bilinen Delaware eyaletinde kurulan Delta Crescent Energy LLC'nin ortakları arasında ABD'nin eski Danimarka Büyükelçisi James Cain, Özel kuvvetlerden (Delta Force) eski deneyimli ismi James Reese ve İngiliz petrol şirketi GulfSands'in eski yöneticisi John P. Dorrier Jr. bulunuyor.

Petrolde fiyat manipülasyonlara inceleme

1 SENEYİ AŞKIN SÜREDİR GÖRÜŞÜLÜYOR

Haberde terör unsurları ile ABD'li şirket arasındaki görüşmelerin 1 yılı aşkın süredir devam ettiğine vurgu yapılırken geçen nisan ayında Hazine Bakanlığı'nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nden onay alındığı belirtlidi. Firmanın petrolü Irak ve Türkiye üzerinden ihraç etmek istediği ifade ediliyor.

TÜRKİYE’DEN SERT TEPKİ

Türkiye ise anlaşmaya sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, “ABD’nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye’nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz. Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez” ifadeleri kullanılmıştı.

BP, zarar nedeniyle kar payı ödemelerini azalttı

CAIN: ONAY ARAMADIK

Eski büyükelçi Cain hedeflerini ‘Suriye'nin petrol üretimini iç savaştan öncesi seviyeye çekmek' olarak nitelerken ABD hükümetinden anlaşma için onay almadıklarını savundu. Cain, “Dışişleri Bakanlığı'na danıştık ama onay aramadık. Yaptığımız anlaşmanın ABD'nin çıkarlarına uygun olup olmadığını bilmek istedik. Kimse bize ‘hayır' demedi” ifadelerini kullandı.

ABD DIŞİŞLERİ YORUM YAPMADI

Türkiye'yi de yakından tanıyan isimlerden olan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham Delta Cresent şirketinin kendisini anlaşmayla ilgili olarak bu hafta bilgilendireceğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü anlaşmanın içeriğine ilişkin yorum yapmadı. Sözcü SDG'yi kast ederek, “Yerel ortaklarımızın ticari tercihlerine karışmıyoruz. Fakat Esad'a yönelik yaptırım uyguluyoruz. Suriye petrolü Suriye halkı içindir ve ülkenin toprak bütünlüğüne bağlıyız” ifadelerini kullandı.

Londra'da piyasasında TL swap faizinde sert yükseliş

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • HASAN HÜSEYİN ÇEMİRBEKLİ04 Ağustos 2020 15:23

  suriye den alınacak 1 lt akaryakıt teröristlere gidecek finansman demektir.hükümet bunların önlemlerini alması lazım.

 • $$$ EURO $$$04 Ağustos 2020 15:11

  abd bu petrolü bize satmayı düşünüyor eğer alır isek Türkiye parçalanır.artık kkürt açılımı falan da kesinlikle yapılmaması gerekir.beğenmeyen ülkeyi terk edip gitsinler.

 • oktaydoğaner04 Ağustos 2020 16:22

  şu saçma sapan kürt açılımı  saçmalığınıı konuşmayın

 • FİNANSŞÖR04 Ağustos 2020 15:09

  abd cumhuriyet kurulduğundan beri bizimle uğraşmakta.ülkemizdeki tüm krizleri kaosları, ihtilalleri her türlü pisliği içimizdeki vatanhainleri ve satılmışları satın alarak ve ajanları ile ortak çalışarak tüm ekonomik krizleri ve şehitlerimizi yapanlardır.aslında baş düşmanımızdır.ben zannetmiyorum bu petrolü satamazlar.aslında elimizde büyük kozlar var.kuzey ırak ve kuzey suriye ye her türlü kara hava ulaşımını kapatmak hiç bir mal satmamak izole etmek hepsinden önemlisi artık bunu hükümetin yapması gerekiyor eğer ırak ve suriye ye su vermez isek bunlarda  yaşam biter .abd tırlar ile su taşısın buralara.bunlardaki teröristlerde  gebersinler.

 • HASAN TOSUN04 Ağustos 2020 14:53

  türkiye deltanın gemilerine el koysun,petrol kuyularını ya ele geçirsin yada bombalasın

 • Doğrusu04 Ağustos 2020 15:32

  Mantıklı. Nasıl ki Abd halk bankasına iran yüzünden dava açıp duruyorsa. Türkiye de terörün finansmanı nedeniyle bombalamalı bence.

 • TARKUT TARKAN04 Ağustos 2020 15:25

  bunu yapamaz fakat ambargo yapar bu şirketlere.zaten abd ile ilişkilerin artık kopması gerekiyor zaten ticaretimiz onlarla yok gibi.abd ve ab ile rusya çok kahbe devletler.chp lideride kürt açılımı yapacam diyerek ülkenin ikiye bölünmesine yani onların ekmeğine yağ çalacak.artık uyanık ve dikkatli olunup böyle şeyler yapmamamız gerekmektedir.

 • Yorum04 Ağustos 2020 14:41

  Türkiyede bir dava açın terörü finanse eden kişilere yönelik ayrıca şirketin kendisine ayrıca şirket hanği ülkenize o ülkeye

 • Kamil04 Ağustos 2020 14:26

  Abd 1950 lerden beri aleyhimize çalışır, asla güvenilmez