E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPetrolde yükseliş---

Petrolde yükseliş

Petrolde yükseliş
17 Ağustos 2022 - 09:52 borsagundem.com

Batı ülkeleri ile İran arasında nükleer anlaşmanın yeniden tesis edilmesine yönelik görüşmelerde ilerleme sağlandığına yönelik haber akışı petrolde fiyatların yükselmesine neden oldu.


Petrol piyasasında dikkatler İran ile yapılan nükleer görüşmelere çevrildi.

Görüşmelerde ilerleme sağlandığına ilişkin haberler petrol fiyatlarını 6 ayın dip seviyelerinden çıkardı.

ABD ham petrolü 87 doların üstüne çıkarken, Brent petrol de 93 doların üzerini test etti. ABD ham petrolü küresel durgunluk endişelerinin etkisiyle önceki seansta yüzde 8'i aşan düşüş kaydetmişti.

Bloomberg'de yer alan habere göre, İran'la nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma konusundaki uzun müzakereler, Avrupa Birliği'nin dönüm noktası niteliğindeki anlaşmayı kurtarmak için somut bir öneriyi gündeme getirmesinin ardından kritik bir ilerleme kaydetmişti.

Buna rağmen piyasada görüşmelerden kısa vadede anlaşma çıkmayacağına ilişkin beklentiler söz konusu. ABD'li banka Goldman Sachs, kısa vadede bir anlaşmanın hâlâ mümkün olmadığını belirtti.

Aralarında Callum Bruce’un da olduğu Goldman analistlerinin 16 Ağustos tarihli raporunda, İran, AB ve ABD arasında yakın vadede bir anlaşma sağlanmasının beklenmediği, sağlansa dahi petrol akışının gelecek yıldan önce başlamasının mümkün görünmediği belirtildi.

ING Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, "Talep endişeleri devam ederken, pazardaki algı İran nükleer anlaşması ihtimaliyle hâlâ büyük ölçüde olumsuz" dedi.

Çinko ve alüminyum fiyatlarında artış

 

Almanya'da enerji krizi patlak veriyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)