E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaNew York borsası yükselişle kapandı---

New York borsası yükselişle kapandı

New York borsası yükselişle kapandı
09 Aralık 2023 - 00:37 borsagundem.com

ABD'de ekonominin gücüne işaret eden verilerin ardından pay piyasalarında haftanın kapanışında pozitif bir seyir izlendi

New York borsası, ABD'de beklenenden güçlü gelen verilerin ekonomide "yumuşak iniş" beklentilerini artırmasıyla haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 130 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,36 artışla 36.247,87 puana çıktı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,41 artarak 4.604,38 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,45 kazançla 14.403,97 puana yükseldi. S&P 500 endeksi Mart 2022'den bu yana, Nasdaq da Nisan 2022'den bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

ABD'de ekonominin gücüne işaret eden verilerin ardından pay piyasalarında haftanın kapanışında pozitif bir seyir izlendi.

İŞSİZLİK ORANINDA DÜŞÜŞ

Ülkede bugün açıklanan verilere göre, grevdeki otomotiv işçilerinin işlerine dönmesinin de etkisiyle tarım dışı istihdam, kasımda 199 bin kişi artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, işsizlik oranı yüzde 3,9'dan 3,7'ye düştü.

Fed'in dikkatle izlediği ortalama saatlik kazanç ise yüzde 0,4 artarak 34,10 dolara yükseldi. Piyasa beklentilerinin üzerinde artan ortalama saatlik kazanç verisi, maaşlardaki son dört ayın en güçlü artışına işaret etti.

Beklenenden güçlü gelen istihdam verisi sonrası ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi 10 baz puan artışla yüzde 4,23'e çıktı.

ABD EKONOMİSİNDE 'YUMUŞAK İNİŞ'

Güçlü istihdam verileri ilk olarak ABD Merkez Bankası'nın (Fed) şahin para politikasının sonuna geldiğine ilişkin beklentileri zayıflatsa da ABD ekonomisinde "yumuşak inişin" gerçekleşeceği yönündeki beklentileri destekledi.

ABD'de Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksi de aralıkta 69,4'e çıkarak piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentileri bu ay yüzde 4,5'ten yüzde 3,1'e gerileyerek Mart 2021'den bu yana kaydedilen en düşük seviyeye indi. Uzun vadeli enflasyon beklentileri de aynı dönemde yüzde 3,2'den yüzde 2,8'e düşerek, Temmuz 2021'den bu yana en düşük ikinci seviyesini kaydetti.

Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating, bugün açıkladığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nun aralık sayısında, küresel ekonomik büyüme hızının gelecek yıl keskin bir şekilde düşerek yüzde 2,1 olacağını öngördü. Raporda, ABD ekonomisinde resesyon olmasa da keskin bir yavaşlamanın beklendiği aktarıldı. Ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 2,4, gelecek yıl yüzde 1,2 ve 2025'te yüzde 1,4 büyüyeceği tahmin edildi. Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerin de yer aldığı raporda, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 4,1, gelecek yıl yüzde 2,5 ve 2025'te yüzde 3,2 büyüyeceği öngörüldü.

Avrupa borsaları haftanın son gününde yükseldi

 

Borsa günü düşüşle tamamladı

 

Fundstrat: Borsada yükseliş 2024'ün ikinci yarısına sarkacak

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)