E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKalın: Rusya ile müzakerelerden tatmin edici bir sonuç çıkmadı---

Kalın: Rusya ile müzakerelerden tatmin edici bir sonuç çıkmadı

Kalın: Rusya ile müzakerelerden tatmin edici bir sonuç çıkmadı
18 Şubat 2020 - 20:34 www.borsagundem.com

Rusya ile yürütülen İdlib müzakerelerine ilişkin konuşan Kalın, "Şu ana kadarki müzakerelerden bizi tatmin edici sonuç çıkmamıştır. Bize sunulan kağıdı ve haritayı kabul etmedik" dedi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe'de düzenlenen kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Rusya ile yürütülen İdlib müzakerelerine ilişkin konuşan Kalın, "Şu ana kadarki müzakerelerden bizi tatmin edici sonuç çıkmamıştır. Bize sunulan kağıdı ve haritayı kabul etmedik. Bizim askerlerimize yönelik bir saldırı gerçekleşirse, kim yaptı, şu mu yaptı demeden en sert bir şekilde cevap verilecektir" dedi.

Kalın, 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmalarına da değinirken, "FETÖ'yle mücadeleyi sulandırmaya yönelik bir girişim. 40 yıllık geçmişi olan bu terör örgütüyle en ciddi ve kapsamlı mücadeleyi Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ekibi vermiştir" ifadesini kullandı.

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kütüphanesi Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olma vasfıyla 7/24 açık olacak. Böylece Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önemli bir ayağı tamamlanacak. İnşallah Perşembe günü açıldığına 1,5 milyona yakın matbu eser kütüphanemizde yer alacak. Dijital yayınlar da olacak. Bu alanda yeni bir dönemin ilk sayfasını açmış olacak. Rahmetli Mehmet Şevket Eygi'den, İlber Ortaylı hocaya kadar isimlerin değerli koleksiyonu da kütüphanemizde bulunuyor.

"Temel çizgimiz Soçi Mutabakatı'na geri dönülmesi"

"Sağlık Bakanlığımız koronavirüs konusunda detaylı, kapsamlı bir sunumu oldu. Suriye'de ve İdlib'de yaşanan gelişmeler gündemimizin üst yerlerini işgal etmeye devam ediyor. İdlib'le ilgili gelişmeleri geçen hafta burada bulunan Rus heyeti ile görüştük. Bizim temel çizgimiz Soçi Mutabakatı'na geri dönülmesi. Çatışmasızlık sınırlarını esas kabul edilmesi. Bazen Rus tarafından gelen bazı açıklamaların sahadaki gerçekleri doğru yansıtmadığını da görüyoruz. Haritaların yeniden çizilmesi şeklinde mülahazaları görüyoruz. Değişen şartlar sahanın şartları değil empoze edilen şartlardır. İdlib sınırları bellidir. Bizim askeri gözlem noktalarımızın bulunduğu yer net ve sarih bir şekilde ortaya konmuştur.

"Hafter'e askeri yardım devam etmektedir"

"BM'nin önerdiği yol haritası Hafter tarafından ihlal edilmeye devam etmektedir. Hafter'e askeri yardım devam etmektedir. Farklı isimler altında sahada bu ateşkes sürecini sabote etmeye devam etmektedir. Bu hoyratça, haydutça, şımarık tavra uluslararası toplumun sessiz kalması elbette düşündürücü. AB'nin burada silah ambargosunun denetlenmesiyle ilgili bir misyon başlatacağına dair haberler çıktı. Böyle bir denetimin ancak BM çatısı altında, ulusal mutabakat hükümetiyle istişare içinde yapılması gerekmektedir. Öncelikle bu silahların ve milislerin ülkeye nereden girdiğine çok net ve yakından bakılması gerekiyor.

"Koronavirüs konusunda Çin hükümetinin yanında olacağız"

"Koronavirüsle ilgili Sağlık Bakanımızın bir sunumu oldu. Bugüne kadar alınan tedbirler, adımlar atılanlarla ilgili kapsamlı bir sunumu oldu. Virüsle mücadele konusunda Türkiye olarak gerekli tedbirleri aldık. Hamdolsun şu ana kadar Türkiye'de ciddi bir vakayla karşılaşılmadı. Burada Çin yönetiminin de çok ciddi mücadele verdiğini, süreci şeffaf bir şekilde yönettiğini izliyoruz. Büyük bir sınama ile karşı karşıyalar. Böyle bir şeyi hiç kimse kendi topraklarda yaşanmasına izin vermez. Bu noktada Çin hükümetinin yanında olacağımızı ifade etmek isteriz. Çin makamlarıyla yakın işbirliği içinde olmaya devam edeceğiz.

"FETÖ ile mücadeleyi sulandırmaya ve rant elde etmeye yönelik..."

"Son günlerde FETÖ'nün siyasi ayağı başlayan tartışmalara hepimiz şahit oluyoruz. Baktığınız zaman bu tartışmanın kaynağına, zeminine, totalde FETÖ ile mücadeleyi sulandırmaya ve çeşitli partilerin rant elde etmekte olduğunu görüyoruz. 40 yıllık geçmişi olan bu terör örgütüyle en ciddi ve kapsamlı mücadeleyi Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ekibi vermiştir. Bu örgütün devletimizin çeşitli kurumlarına nasıl sızdığını, vatandaşlarımızın çocuklarını nasıl kandırdığını, dini inanç, hizmet, ihlas gibi kavramları kullanarak dini İslam'a nasıl zarar verdiğini hepimiz gördük. Burada yapmamız gereken bütün milletin düşmanı olan bu terör örgütüne karşı hep birlikte elbirliği içinde mücadele etmektir. Senin tarafın, benim tarafın gibi ayrımlara gitmeden bir daha bu topraklarda neşvü nema bulmaması için hepimizin el birliği ile hareket etmesi gerekiyor.

"15 Temmuz ve öncesinde FETÖ'cülerin yanında kimler durdu?"

"Kılıçdaroğlu dava açabilir, bireysel hakkıdır. Meselenin siyasi bağlamına işaret ettim. FETÖ ile mücadele samimi bir şekilde yapılacaksa siyasi parti, ideoloji ayrımı yapmadan hepimizin birlikte beraber hareket etmesi gerekiyor. Geçmişte bir takım çevreler bunlarla bir takım ilişkilere girmiş olabilirler. Bunlar FETÖ ile mücadelede bir zaafa asla dönüşmemelidir. 15 Temmuz ve öncesinde FETÖ'cülerin yanında kimler durdu? Devletin zaaf gösterdiğini söyleyenler kimlerle ne türk gizli, kapalı, açık görüşmeler yaptılar. Burada asıl olan bu örgütün Türkiye'nin düşmanı olduğu. Bunu dikkate almadığımız zaman bu siyasi polemikler Türkiye'de darbe olacak tartışmaları gibi hedef saptırmaya dönüşür.

"Vesayet odakları nereden gelirse gelsin hedeflerine ulaşamayacaklar"

"(Darbe iddiaları) Belli çevrelerde rahatsızlıklar var. Geçmişte de bu tür şeyler çok denendi. Vesayet odaklarının elinde o güç vardı. Son 15-16 yılda verilen mücadelenin sonrasında bu vesayet odakları güçlerini yitirmiştir. Bu vesayet odağı nereden gelirse gelsin onlar hedeflerine asla ulaşamayacaklardır. Bu tür söylemlerin hedef saptırmak, gündemi değiştirmekten başka bir faydası olmayacaktır. Bu kadar komutanı, askeri görevden aldığınız zaman Türk ordusu zaafa uğrayacak diye bir takım söylemlerin gündeme geldiğini de gördük. TSK bu tür yapılardan temizlendikten sonra sahada netice alan bir ordu haline geldi. Bunun somut neticelerini harekâtlarımızda ve PKK ile mücadelede gördük. Bu tür yapıların ne tür kumpaslar kurduğunu gördük. Bunlardan temizlendikçe TSK asli görevine, vazifesine geri dönmüştür. Çok daha etkin bir şekilde topraklarını korumak için mücadele vermektedir.

Kalın'dan Gezi'ye: Vandallıktan siyasi kutuplaşmaya neler yaşadığımızı hatırlayalım
"Öncelikle bugün Gezi davasıyla ilgili verilen kararla ilgili yorum yapmamız doğru olmaz. Karar yargıda. Bunun bütünlüğü içerisinde değerlendirmeler mutlaka yapılacaktır. Gezi olaylarıyla ilgili bu mahkeme meselelerinin yanında bir kalkışma olarak bu ülkeye verdiği zararı unutmamamız lazım. Vandallıktan siyasi kutuplaşmaya, Türkiye'nin gündemine ayrıştırıcı meselelerin sokulmasına, neler yaşadığımızı hatırlayalım. Böyle bir Gezi meselesi üzerinden tarihi yeniden okumaya yönelik girişimlerin yapıldığını görüyoruz. Sayın Gül gurur duyabilir, kendi değerlendirmesidir. Görevdeyken de bir takım değerlendirmeler, farklı düşünceleri vardı. Bir bütün olarak okuduğunuzda Türkiye'nin o dönemde çok zor bir süreçten geçtiğini akıldan çıkarmayalım.

"Gül'ün bir takım şeyler söylediğini gördüm, geldiler dinlediler gittiler gibi bir takım değerlendirmelerin yapıldığını üzüntüyle görüyorum. Yaşanan gerçeklik bu değil, kendi hukukumuza binaen gittik, fikir alışverişinde bulunduk. Biz bu güne kadar bu konunun üzerine gitmedik. Bu ziyareti yapma sebebimiz kişisel hukuka binaen kendi kaygılarımızı paylaşmak arzusuyla gerçekleşmişti. O zaman da farklı yerlere çekenler oldu. Biz o dönemde kendi fikrimizce, doğru gördüğümüz bildiğimiz şeyleri paylaşmak için gittik. Süreç bildiğiniz gibi ilerledi, Cumhurbaşkanı'mız yeniden seçildi. O tarihi de yeniden okuyarak bugünkü siyasi konjonktüre, kendilerinin giriştiği siyasi girişime uygun hale getirmeye çalışmak bizim için uyum arz etmemektedir. Bu ilişkiler açısından daha hassas değerlendirmelerin gerektiğini bize hatırlatan bir yaklaşım tarzıdır.

"Burhan Kuzu iddiaları reddediyor, kendince açıklamalar yapıyor"

"Burhan Kuzu bu iddiaları reddetmekte, itirazlarda bulunuyor, kendince açıklamalar yapıyor. Bizi doğrudan bağlayan bir şey değil. Eylemlerini Cumhurbaşkanlığı'na atfetmek doğru olmaz. Bununla ilgili kendi açıklamalarını kendisi yapıyor. Yargıya baskı yapıldı mı diye İstanbul Başsavcılığı da bir soruşturma başlattı. Hakikatlerin yargı süreci sonunda ortaya çıkması herkesin menfaatine olacaktır.

Rusya'yla İdlib görüşmeleri: Bize sunulan kağıdı ve haritayı kabul etmedik

"Şu ana kadarki müzakerelerden bizi tatmin edici sonuç çıkmamıştır. Bize sunulan kağıdı ve haritayı kabul etmedik. Görüşmeler devam edecek, bunlar ancak müzakere yoluyla çözülecek şeyler. Bizim için belirleyici olan çerçeve Soçi mutabakatıdır. Askeri gözlem evlerimizin belirlediği sınırlar esastır. Bizim askerlerimiz, sivillerle ilgili hassas bir süreçten geçtiğimizi ifade etmek istiyorum. Bizim askerlerimize yönelik bir saldırı gerçekleşirse, kim yaptı, şu mu yaptı demeden en sert bir şekilde cevap verilecektir. Umarım böyle bir durumda kalmayız. NATO meselesinde Türkiye'ye sadece teşekkür etmek, takdir etmek yeterli değildir. İdlib meselesi sadece Türkiye'nin meselesi değil. Eğer bu hattı tutmazsak yarın İdlib'in tamamı gidecektir. 4 milyona yakın Suriyeli mülteci ülkemizde. Bu insanlara kapılarımızı, gönüllerimizi açtık. Bunun temel gerekçesi insanidir. Bizim orada siyasi hesabımız yok toprağında gözümüz yok. Biz savaştan kaçan, varil bombalarından, kimyasal silahlardan açan insanlara gönüllerimizi açtık. Dünyanın hala bu olup biten karşısında harekete geçmemesi kabul edilebilir bir şey değil. Bugün BM'den gelen ateşkes çağrısı yerinde çağrıdır. Sahada kimin takibini yapacağı ortada kalmamalıdır. Aksi halde rejim Türkiye dışında kimsenin itirazı yok deyip, bundan cesaret alarak bundan sonra da katliamlarına devam edecek demektir.

"Avrupalılar, denizlerde donarak, boğularak ölenleri unutuyorlar"

"İnsan haklarından, insan onurundan bahseden Avrupalılar, denizlerde donarak, boğularak ölenler Suriyeli, doğulu, Ortadoğulu olduğunda bu değerleri nedense unutuyorlar. Şimdi yeni bir kriz kapımızda. Biz ille NATO gelsin savaş açsın, Rusya ile kötü olalım demiyoruz. El birliği ile rejimin ihlallerinin mutlaka durdurulması gerekiyor.

"Gündemimizde sistem değişikliği söz konusu değil"

"Cumhurbaşkanlığı sistemi, parlamenter sistemi uzun uzun tartışıldı. Sayın Gül'ün farklı değerlendirmeleri olabilir. Müzakereci kültür içinde bunu memnuniyetle karşılarız. Referanduma gidildi, yeni sisteme geçildi. Kendilerinin ileriye dönük böyle bir vaadi olabilir, buna karar verecek olan millettir. Sayın Cumhurbaşkanımız kendi siyasi partisi için risk alarak 50+1 çıtasını koydu. Bunu tartışmaya açabilirler. Kendilerinin ileride gücü yeterse böyle bir şeyi de yapabilirler. Ama milletin iradesinin yansıttığı, sistemin değiştiği bu dönemde bunu tartışmaya açmak sosyal gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Yasama organının zayıfladığı iddialar başka yerlerde de yapılmıştı. Burada yasamanın kendi kuralları çerçevesinde faaliyetlerine devam etmesi Başkanlık sisteminin de en önemli rükünlerinden bir tanesidir. Bu değerlendirmeleri, sistemin tartışılmasından ziyade birtakım siyasi arayışların bir devamı olarak görüyorum. Bizim gündemimizde böyle bir sistem değişikliği söz konusu değil.

"FETÖ'nün Türk ordusuna girişi 70'li 80'li yıllarda başladı"

"O dönemde böyle bir yasa olmadığı için uygulama buna göre yapılmıştır. O dönemin karmaşık yapısının hatırlanmasında fayda var, bir dönem dini hassasiyeti olduğu için birçok insanın birçok kurumdan atıldığını, haklarının ellerinden alındığını hatırlamamız lazım. Geçmişte biz bunları yaşadık. FETÖ bu boşluğu kullanarak orduya sızmış olabilir. FETÖ'nün Türk ordusuna girişi 70'li 80'li yıllarda başladı. Bütün bu süreci göz ardı edip Cumhurbaşkanlığı'na bağlamak da tarihi gerçeklerle bağdaşmıyor. O dönemki devlet aklının düşman olarak gördüğü her kesime karşı çok büyük baskıların yapıldığı dönemler de oldu. Bu şey içerisinde o dönemde de yürütülen faaliyetler vardı. Bir sürü masum insanın da haksızlığa uğradığını gördük o dönemde.

"Libya'da isabetsiz bir taciz atışı oldu, misliyle karşılık verildi"

"Libya'da isabetsiz bir taciz atışı oldu, misliyle karşılık verildi. Bu dün gece olan bir hadise, biz karşılık verdikten sonra durumun son derece sakin olduğunu ifade edebilirim."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (23)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • .......19 Şubat 2020 08:39

  Tantana ve vatandaş nick li kişiler tam kılıçtaroğlu ağzıyla konuşuyorlar.ülkeye ihanet eden geziciler serbest bırakıldı tepki göstersenize, yok. Ama ülkemiz bekası için Suriye ve libyadadır, ondan endişe duyuyorsunuz ama teröristlerin serbest kalmasından endişe duymuyorsunuz. Siz ülke eski sisteme dönsün, koalisyon hükümetleri olsun, insanlarımız hastane kapılarında sıra beklerken ölsün, tüp mazot kuyrukları olsun, istediğiniz zaman darbe olsun, Menderes gibi çalışan, bu milletin adamı olan liderler idam edilsin, namaz kılan, başörtülü olan üniversiteye gidemesin, komutan olamasın istiyorsunuz değil mi.

 • ..........19 Şubat 2020 09:59

  Türkoğlutürk nicki kullanmışsın gezi olaylarını güzelliyorsun. Gezi olaylarını güzel görmek vandalizmi, kaosu, terörizmi güzel görmektir. Gezi olaylarındakiler niye yakalanmadı diyorsun ya, gezi olayları binlerce terörist ve devrimcilerin isyanıdır, kontrol altına alınamayacak kadar büyük bir isyandır. Polislere yapılanlara ve fetönün ve pkk nın olaylardaki rolünü hesaplamadan oturduğun yerden niye yakalanmadı diye ahkam kesmek çok kolay.

 • Türkoğlutürk 19 Şubat 2020 09:37

  Gezi olaylarında otobüs yakanlar niye yakalanmadı. Serabın nasıl yakıldığını bir öğren. Sonra gezicilere karşı çık

 • Tantana 18 Şubat 2020 23:58

  İyi olan ne varsa yok ediyorlar,halkımız bunlar yüzünden kendilerini şii sunni savaşının ortasında bulursa hiç şaşırmasınlar!çünkü bu hükümet ABD eliyle bize sunniciliği telkin ediyorlar!bakın adamlar talibanı ve el kaideyi kurdu sonra el kaide ile papaz olunca talibanlada savaştılar şimdi ise barıştılar!abd İran’a karşı Sünnileri kendi safına çekmiş!ABD bize para ve silah veriyor,kime karşı?irana karşı!sebep enerji !ve İsrail’in güvenliği!bakmayın siz küdüs hakkında gürleyenlere!idlip meselesi ile küdüs İsrail’e verilecek!birde kalkmıştı bizi Şangay 5lisine dahil etsinler diyordu!çinlilere ruslara ”dölar” yerine tl kullanalım diyordu :)tabi bunu siyasi malzeme olarak bize diyor!rusya ve Çin’e bunu desen adam buna fıkraymış gibi tepki verirler!koskoca iş gücü Çin bile dölar kullanırken sen kalk TL kullanacam de !resmen komedi!!ne Şangay 5lisi nede mahşerin 4atlısı nede Avrupa birliği sizi kabul eder,siyaset dili ve şiir ayet hadis ile bu millet uyutuluyor!bizde tosuncuklar bitmez.

 • ......19 Şubat 2020 09:59

  Tantana yapma

 • Strateji18 Şubat 2020 23:56

  Bize sunulup kabul etmediğiniz kağıdı ve haritayı, bize de açıklasaydınız bari. Gerçekleri halktan saklamanın sonunun  hüsran olacağını sakın unutmayın!

 • veee18 Şubat 2020 23:27

  s400 ler almıyoruz...f-35 ABD ortaklı uçaklarımızı ruslar şifreleri kıracak. s400 ler karşısında ruslara karşı uçak uçuramayız. rusya meğerse düşmanmış dost dellmiş : )) kandırıldık... Allahdan su 35 57 denen o uçaklardan almadık. yedek parça vermese ruslar uçakları uçuramazdık... ABd dost muttefik : ))) trollerin olmayan AQ ları gene karışacak... yakında israil kankamız diye gezecekler gene : )) modernize silahları yağtıracaklar.. çünku katar tankpalet fabrikasını aldı üretim bitti. katarda düşman çunku satın aldığı fabrıkada uretım yapmıyor ve bilgi birikimi olan kişilerin başka yere gitmesine göz yumuyor. içtern içe 25 yıllda tank paletide batıracaklar...

 • Türkoğlutürk 19 Şubat 2020 09:38

  Ve bütün bu rezaletlerden sonra cehape suçlu öylemi.

 • Nuri18 Şubat 2020 21:53

  Adamın ülkesine gir,sonra askerine kurşun sıkan teröristleri destekle,sonra yok soçi yok sıçi mutabakatı de

 • Dünyanın sonu geldi19 Şubat 2020 01:38

  Napsalardı onlar onlar 1000 lerce tır silahları yıkarken bizimkilerde amarikayamı savaş açsalardı tabikide silah yollayacak örgüt kuracak ortada bir kumar masası varsa elindeki kozlarda kagıtlarda sağam olacak sen hala devletimizi suçluyorsun bütün ülkelerin gözü topraklarımızdayken sen istiyorsun hiç bir ülkeye sesimiz çıkmasın öylece bizim etrafımızı ceviri düdüklenmeyi bekleyelim.

 • Tantana 18 Şubat 2020 23:57

  Roketi sınır ötesinden atanların ses kayıtlarına kolayca arama motorundan erişebilirsiniz!öso ve el Nusraya tır dolusu silah yollanırken ifşa edenleri hain ve devlet sırrını ifşa etmekle yargılayıp sürgün ettik!bu ülkede kimse konuşamıyor!konuşanları şucu bucu ilan edip giydiriyorlar!

 • Dünyanın sonu 18 Şubat 2020 23:12

  Adam sınırına girip cayır çayır roket havan atarken ypg pkk ypg sınırda konuşlanırken roketler evlre havanlar çocukların oyun alan larına düşerken akça kalede Reyhanlı'da ozaman da böyle yorum yapıyormuydun

 • akp ye oy verdim ama18 Şubat 2020 21:18

  yıllardır akp ye oy verdim. yine veririm sırf solcuların milletin başıyla  etek boyu ile uğraşmasın diye. ancak şunu görüyorum. akp istanbul ankara ve diğer illeri niçin kaybettiğini unuttu. bahçelinin kükremeleri ile bu iş yürümeyecek ve seçimde Türkiye yi kaybedecek. 17 yıldır bu hükümete oy vermiş birisi olarak akp nin geleceği iç açıcı değil.Türkiye nin ki hiç değil. gerçekten bir vatandaş olarak çok karamsar bakıyorum. İnşallah bu yaptıkları hatalardan vazgeçip birleşmiş milletleri devreye sokup bu işin içinden sıyrılmaları aksi halde hem akp hem türkiye batacak.

 • .........19 Şubat 2020 08:48

  Sınırımızda onlarca devlet, sayısız terör örgütü var ama biz müdahale etmeyelim öyle mi. Orada ne işimiz var diyenler ya gerçekten bu ülkenin gerçeklerinden haberi yok ya da bu ülkenin kötülüğünü isteyenlerdir.

 • Ölüm ne bir saniye ileri ne bir saniye geri gider18 Şubat 2020 23:20

  Adamın ülkesi dedigin yerde en son giren bizdik kardeşim neyin derdindesin sen okadar sınırlarımız binlerce TIR'larla geldiler cayır cayır sınırlarda topraklarımıza düşmeyen havan roketi kaldı okadar Mahsun sivil öldü yani türkiyede masum sivil çocuk ölsün kahbece benim askerim eli silahlı her an ölmeye şehadeti içmeye hazır askerim beklesin izlesin öylemi gidin işinize ya

 • Vatandaş18 Şubat 2020 23:07

  Kardeşim AKP den sonra ülke batmaz, bu ülke yanlızca 17 senedir var değil. Bu din le aldatanlar bu ülkeyi ekonomi ve dış politikada tam manasıyla duvara vurdurdular. Yandaş medya sayesinde halk getçekleri görmekten uzak durumda. 5 milyon suriyeli bunlar sayesinde ülkemizi çekirge sürüsü gibi istila etmiş durumda. Adamın ülkesinde adama posta koyuyorsun, aynı şey bize olsa ne yapar ne düşünürdük.

 • Tantana 18 Şubat 2020 21:45

  Kardeşim solcular din ile aldatmıyor!eşitöe paylaşımdan yana!hükümet ülkenin tüm birikimlerini yedi bitirdi!vergiler bile “vergiden kaçınma”aşı altında kendi kurdukları vakıflara aktarılıp devletin içi boşaltılıyor!yapılan yatırımların hepsi deprem vergisi ile yapıldığını akpli eski bakan açıklamıştı!hastahane köprü baraj yol!bunlar ise yap işlet devret modeli!peki vergilerimiz nerede diyecek olursan dışarıya faiz olarak veriyoruz 2019da halktan 800milyar TL küsür toplandı ve 120milyar TL dışarıya faiz ödedik,faiz haram diyenlere git sor bu caizmi diye ama onada bir açıklama yapmışlardı!bunlar ne yapsa mübah diyor biz ne desek günah diyorsunuz!din ile aldatılıp durun siz!ga bu arada bende inançlı biriyim ama kapılıp gitmiyorum,sorgulamak benim en doğal hakkım her sakallıya dedemi diyeceğiz.

 • Tantana18 Şubat 2020 20:59

  1-Suriye’den çıkın!2-Libya’dan çıkın!siz bizi din savaşlarına sürüklüyorsunuz!sizin tarafınız insanı falan değil!tamamen sunnicilik oynuyorsunuz!bölgedeki el nusra varlığını yok ettinizmi?adamlar size şurda şurda diye nokta yer gösteriyor ama siz orda yoklar burda yoklar diyip Rusya’yı aldatıyorsunuz!sonrada şehit verince çıkıp halka şiir okuyorsunuz!yok soçi yok Adana mutabakatı diyip suçlamalara gidiyorsunuz!heryerde bizim haklıyız?hiçmi haksızlık yapmıyoruz??bırakın bu siyaseti milletin anasını ağlattınız,gençlerimizi gömdünüz!kim için ? İçimizde bulunan hain suriyeliler içinmi bu olup bitenler?!adamlarda her ayak var kalkmış bize kardeşlik masalı anlatıyorlar!esad’dan önce hükümetiniz gidecek, dua ile geldiniz beddua ile gideceksiniz.

 • Aa19 Şubat 2020 09:41

  Belediyelerde rezaletlerden inat inanıyorsanız daha ne diyem.

 • .........19 Şubat 2020 09:01

  Senin kafa error. Allah senin düşüncende olanları bu ülkenin başına geçmesinden muhafaza etsin. Sizin işiniz gücünüz Tayyip Erdoğan. O gitsin ülke batsın önemli değil.

 • akpbitti18 Şubat 2020 20:54

  Ya adamlar bize haketmediğimiz şeyi niye versin ki Esad kendi ülkesinde kendi topraklarında istediği tasarrufta bulunma özgürlüğüne sahiptir. Yok illa ki tekere çomak sokacam dersen Rusya-İran-Suriye 3-lüsü ile savaşmak zorunda kalırız. Ya kuzu gibi kuyruğumuzu sıkıştırıp çekilecez dünyaya rezil olacağız ya da savaşacaz ama çok ağır bedeller öderiz. Rusya bizi orda kevgire döndürür.

 • Önce vatan18 Şubat 2020 23:07

  Siz istiyorsunuz sınırlarımızı korumayalım yol geçen hanı gibi isteyen istediğini yapsın siz istiyorsunuz ypg pyd pkk sınırlarımızın hakimiyetini ele alsın sınır ötesin den gelen roketler hayvanlar sivilleri öldürsün çocukları öldürsün bu bir üstü kapalı savaş kardeşim siz neyin derdindesiniz yok AKP yok MHP yok CHP ölüm vakti gelince ne 1 saniye ertelenir ne öne çekilir.

 • Tantana 18 Şubat 2020 21:15

  Niye kuyruğunu altına sıkıştırsınki!bu iş gurur meselesi değil!insan canı bukadar ucuz değil !askerimiz çekilsin oraya akp’liler kefeniyle gitsin...ya birde şöyle düşün biz adamların toprağına girdik !aynı şey bize yapılsa ne his ederdik!birileri toprağımıza girip sonrada bize şu güne kadar geri çekilin yoksa gereğini yaparız deseler?!aynı şekilde onlarda böyle kızgınlık duyuyor!adana mutabakatı PKK için geçerli ama akp rejimi terörist bellemiş sanırım!el nusra gibi g.tü boklulara arka çıkan hükümet yanlış yapıyor!aakerlerimiz orda insanı olarak varlığını sürdürmek istiyorsa öncelikle idlipte sivillerin elinden silahları toplansın!kimin ne olduğu belirsiz yerde haklılık naraları atmak yakışık almaz.