E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİmamoğlu ve Yıldırım'ın canlı yayın tartışmasını izleme rehberi---

İmamoğlu ve Yıldırım'ın canlı yayın tartışmasını izleme rehberi

İmamoğlu ve Yıldırım'ın canlı yayın tartışmasını izleme rehberi
16 Haziran 2019 - 09:46 www.borsagundem.com

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde Cumhur İttifakı'nın AKP'li adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı'nın CHP'li adayı Ekrem İmamoğlu yarın canlı yayımlanacak olan bir tartışma programına birlikte katılacak.

Böylece Türkiye'de yaklaşık 20 yıldır ilk kez bir seçim öncesinde iki aday karşılıklı olarak projelerini anlatıp, tartışacak.

Tartışma programıyla ilgili detayları ve beklentileri derledik:

Tartışma saat kaçta, hangi kanalda?
Pazar günü düzenlenecek olan tartışma programının saat 21:00'da başlayacağı açıklandı.

İstanbul'da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan yayını, bütün televizyon kanalları yayınlayabilecek.

Programın teknik altyapısı ve rejisi de AKP ve CHP tarafından sağlanacak.

Moderatör kim olacak?
Tartışma programının moderatörü Fox TV'deki 'Çalar Saat' programının sunucusu İsmail Küçükkaya olacak.

Daha önce moderatörlük için Uğur Dündar'ın adı geçmiş, Dündar da önce öneriyi kabul etmiş, ancak daha sonra "Moderatörlüğüm üzerinden her iki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek bir takım hazırlıklar yapıldığını görüyor ve bu sebeple 50 yıldır ödünsüz bağlı kaldığım evrensel yayıncılık ilkeleri gereği moderatörlük yapmama yönünde aldığım kararı kamuoyuna saygıyla arz ediyorum" demişti.

Tartışmanın formatı ne olacak?
İsmail Küçükkaya, geçen hafta Habertürk Televizyonu'nda tartışma programında uygulanacak formata dair bilgiler vermiş ve iki adaya farklı soruların yöneltileceğini söylemişti.

İsmail Küçükkaya, "Aynı soruları iki adaya soramam. Bazı sorular İmamoğlu'na, bazı sorular Yıldırım'a" demişti. Küçükkaya ayrıca soruların yayın başlayana kadar iki aday tarafından da bilinmeyeceğini, kendisinin hazırlayacağı soruları başkalarıyla da paylaşmayacağını söylüyor.

Küçükkaya adaylarla görüşmelerin sürdüğünü, kendisinin toplamda 20 soru sormayı planladığını da açıkladı.

Tartışma programı ne kadar sürecek?
AKP ve CHP'den yapılan açıklamalarda tartışma süresinin ucunun açık bırakıldığı belirtilmişti.

Ancak İsmail Küçükkaya her iki adaya da toplamda 45'er dakika süre vermeyi planladığını ifade ediyor.

Ekrem İmamoğlu ise programa 10 dakikalık reklam arası verileceğini ifade etmişti.

Bu durumda tartışmanın reklam arasıyla birlikte 1 saat 40 dakika sürmesi bekleniyor.

Adaylar nasıl hazırlandı?
CHP yönetimi, İmamoğlu'nun Yıldırım ile katılacağı program öncesinde, gazeteci veya televizyonculuk deneyimi olan milletvekillerini, yayın hazırlıklarında yardımcı olmak üzere İstanbul'da görevlendirdi. Bu isimler program sırasında da yayın yapılan alanda hazır bulunacaklar.

İmamoğlu'nun televizyon programında kısa belediye başkanlığı döneminde yaşama geçirdiği projelerinin yanısıra, yeni projelerini de anlatması planlanıyor. CHP, Yıldırım'ın uzun süredir İstanbul siyasetinden uzak olmasını da avantaja dönüştürmeyi hedefliyor.

AKP'de, Yıldırım'ın soğukkanlılığı, siyasi deneyimi ve esprili kişiliği, televizyon programı için avantaj olarak görülüyor. Moderatör belirlenmesinde etkili olan Binali Yıldırım'ın, bu nedenle iktidara yakın medya kuruluşlarından moderatör yerine özellikle daha muhalif bir ismi tercih ettiği, bu tavrıyla da aslında "özgüvenini" ortaya koyduğu ifade ediliyor.

Yıldırım'ın bu tercihi partide "deplasman taktiği" olarak değerlendiriliyor. Yıldırım'ın bu tavrıyla "istediğiniz zeminde, istediğiniz kişilerle tartışmaya hazırım" mesajı vererek, aynı zamanda seçim sürecinde mağduriyetini ön plana çıkaran İmamoğlu'na yönelik bu algıyı kırmayı hedeflediğine dikkat çekiliyor. Bu nedenle Dündar'ın moderatörlüğü reddetmesi AKP'de hayal kırıklığı yaratmış görünüyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • seçiim17 Haziran 2019 09:16

  ikiside defans oynadı halbuki byıldırım atak yapması için bir çok elinde malzeme vardı....ioğlu diyor gelirsek 150 kreş yapacağız adam beyliksdüzünde 11 tane söz vermiş 1 tane yapmış..37 tane vaatte bulunmuş sadece 2 vaadini gerçekleştirmiş.. bu adam gelecek ibb iş yapacak madem iş yapacaktın beylikdüzünde neden yapmadın?

 • mzd17 Haziran 2019 00:01

  sıkıcı,hareket yok-keşke aday olsaydım,eğlenceli olurdu.

 • KAZIM KARTALGÖZLÜ16 Haziran 2019 19:39

  chp de imamoğlu nun kayıp ettiğini kabullenmiş pisokoj hareketlerine büründüğünü sezinliyorum.demekki bir takım alicengiz oyunları döndü.bunu yapanlar yandı hemde ne yandı.

 • Emekci16 Haziran 2019 19:29

  Arkabahceliyi sorsun

 • Cevat16 Haziran 2019 14:08

  Çocukları nerde okumuş nerde okuyorlar sorulsun

 • Sulhi Demiralan16 Haziran 2019 11:46

  İmamoğluna üç soru 1)Hdp lileri belediyede işe alacakmısın 2)akpartinin başlattığı projeleri bitirecekmisin 3)ilk işin verileri kopyalamak mı olacak

 • Hayri16 Haziran 2019 19:29

  Binaliye sorulsun, son 17 yılda kaç tane hdpli ve fetolu memur almış işe ve kaçını khk ile kanunsuz şekilde ihraç edip turkiyeyi aihm den tazminata mahkum biraktiracak

 • Adamoğlu 16 Haziran 2019 11:43

  Suriyelilileri sormak lazim, işsizliği sormak lazım , doları Euro'yu sormak lazım , enflasyonu sormak lazım , mozot benzin gıda teknoloji ürünleri fiyatlarını sormak lazım aslında bütün soruları Akp ye sorsanız yetermiş))

 • erol g.16 Haziran 2019 10:32

  4 MİLYONDAN FAZLA ALARAK (ÜLKEMİZİN NÜFUSUNUN 1/20 SİNDEN FAZLA) HAVA ALANINDA VİP SALONUNA ALINMAMASI ÜZÜCÜDÜR/TALİHSİZLİKTİR Sadece 200 bin civarı oyla seçilen sayın vekillerimiz ise Vip hizmetinden yararlanmaktadır bu saçmalığın son bulması için gerekirse kanuni düzenleme yapsalar çok güzel olurdu

 • erol g.16 Haziran 2019 10:16

  Abd başkan adayların bile seçimler öncesi televizyon kanallarında karşılıklı görüşleri alınıyor Ülkemizde ise bu konuda bile çok ilkel/geri kaldı

 • Ural16 Haziran 2019 10:00

  Mal varlıkları sorulsun