E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemEski Büyükelçi Erdmann'dan AB'ye Türkiye uyarısı---

Eski Büyükelçi Erdmann'dan AB'ye Türkiye uyarısı

Eski Büyükelçi Erdmann'dan AB'ye Türkiye uyarısı
03 Ağustos 2020 - 09:16 www.borsagundem.com

Almanya’nın eski Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann AB’yi uyardı. Eski Elçi, “Türkiye ile müzakerelere son verilmesin. Birkaç yıl sonra yeniden aktifleştirmek isteriz, o zaman artık mümkün olmaz” dedi.

Beş yıl Türkiye’de görev yapan ve geçen haziran ayında Ankara’ya veda eden Almanya’nın eski Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Avrupa Birliği’ne (AB) Türkiye ile müzakereler konusunda ciddi uyarılarda bulundu. Almanya’nın en önemli radyo kanalı “Deutschlandfunk”a konuşan Martin Erdmann, Türkiye’de son yıllardaki gelişmelere rağmen, AB’yi Türkiye’yle müzakereleri askıya almamaya çağırdı.

KOPENHAG KRİTERLERİ

Erdmann, Türkiye ile müzakerelerin dondurulmasıyla ilgili şöyle dedi: “İki yıl önce bu yapıldı. 2018’de Avrupa Konseyi yeni fasıllar açmamak anlamında, müzakerelere ara verdi. Türkiye’de AB ile müzakerelere büyük umut bağlanıyor. Örneğin Kopenhag Kriterleri, temelinde devlet içi reformların dışarıdan itilmesini sağlayan bir mekanizma olarak görülüyor. Eğer biz bu aracı bırakırsak, birkaç yıl sonra yeniden aktifleştirmek istediğimizde artık mümkün olmaz. Ben her şeyi kırıp dökmek yerine üyelik müzakerelerini devam ettirmek için karışık ortamın yeniden uygun olacağı anı beklemek gerektiği görüşündeyim.”

‘SEÇİMLER ÖZGÜRDÜ, AMA ADİLDİ DEMEK İSTEMİYORUM’

Türkiye’de demokrasi reflekslerinin işlediğini vurgulayan eski Ankara Büyükelçisi Erdmann, Türkiye’de düzenlenen seçimler ve siyasi dinamikler ile ilgili saptamalar yaptı. Martin Erdmann şu değerlendirmede bulundu: “Türk toplumu bütün olarak demokratik bir toplum. Benim son 5 yılda Türkiye’de yaşadığım seçimler, ki çok seçim gördüm, hepsi de özgür seçimlerdi. AGİT (Avrupa Güvenliği ve İşbirliği Teşkilatı) ve AB’li gözlemciler hep olumlu not verdi. Bununla seçimler adildi demek istemiyorum. Seçimler özgürdü, ama adil değildi. Ama seçimler ve seçim mekanizması hem hükümet partisi hem muhalefet hem de halk tarafından kabul gördü.”

‘DİRENÇLİ, KENDİNİ ÇABUK TOPARLAYAN BİR ÜLKE’

Eski büyükelçi Martin Erdman, Türkiye’de çok sayıda gözlemci ile seçimleri izlediğine dikkat çekti ve buna örnek olarak İstanbul’daki büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerini gösterdi. Erdman ayrıca, “Türkiye, kendini çabuk toparlayan, dirençli bir ülke. Ben Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla sertleşen krizin içinden tekrar çıkacağından eminim” diye konuştu. (Celal Özcan / Hürriyet)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mehmet03 Ağustos 2020 19:04

  Fransa da sular durulmuyor. .. Bu nası AB yahu... bi de bizi eleştirirler. . Somurgeci Faşistler

 • KASIM YANTIR03 Ağustos 2020 15:53

  bence Türkiye de görevlendirilen tüm büyükelciler özellikle istihbarat üst düzey yetkililerinden seçilip gönderilip bizim burda iyice pişip kendi ülkelerinde en üst görellere geliyorlar.bunların hepsi yakından izlenmelidir.

 • mahmut cellad03 Ağustos 2020 12:51

  ülkemizdeki hain yurttaşlar ,pkk seviciler,ypg sempatizanları olduğu müddetçe bu ülkenin ayağa kalkması zor lakin çözümsüz deil.çözüm bu hainlerin  tasviye edilmesi,seslerinin kısılmasıdır.

 • Türkoğlutürk 03 Ağustos 2020 11:23

  Ülkemizde CIA çalışanları ve onun itleri yokedilmeden ayağa kalkmak zor