E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemErdoğan termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi veto etti---

Erdoğan termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi veto etti

Erdoğan termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi veto etti
02 Aralık 2019 - 17:29 www.borsagundem.com

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın termik santrallere filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi veto ettiğini söyledi.

Türkiye’nin çeşitli illerine dağılmış durumdaki yaklaşık 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edilmişti.

Tartışmalara neden olan yasayla ilgili AKP Sözcüsü Çelik’ten açıklama geldi. AKP’nin MYK toplantısı sürerken kameralar karşısına geçen Çelik, 15 termik santrale filtre takılmasını erteleyen yasayı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğru bulmadığını ve veto ettiğini söyledi.

“İNSAN SAĞLIĞININ ÖNÜNE GEÇMEMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR”

Cumhurbaşakınımız, insan sağlığının devletin başta gelen Anayasa görevi olduğunu söylüyor. Anayasa’nın 56 maddesinde de herkesin sağlıklı ve dengeli bir şekilde yaşama hakkına sahip olduğunun altı çiziliyor. Çevreyi geliştirmek, çevre kirlenmesini engellemek devletin ve vatandaşların ayrı ayrı ödevidir ve bu husus hüküm altına alınmıştır. Cumhurbaşkanımız devletin enerji ihtiyacını karşılanması zaruriyetini insan sağlığı ve çevre korunmasının önüne geçmemesi gerektiğini ifade ediyor. Kuşkusuz sayın Cumhurbaşkanımız devletin ve ülkenin başı olarak enerji ihtiyacının karşılanması, ülkemizin dünyada önemli bir enerji oyuncusu olması konusundaki politikaların hem mimarı hem de güçlü bir takipçisidir. Fakat bu politikaları takip ederken ve uygulamaya koyarken bunların sonuçlarını insan sağlığı ve çevresini koruma amacının önüne geçmemesi gerektiğini ifade ediyor. Daha önce 7 yıllık bir geçiş süreci verilmişti. Bu uyum için yeterli olmamış. İncelenen süreçte bu kanuna ek 2,5 yıl daha eklenmiş ve bunun uzatılması planlanmıştır. Cumhurbaşkanımız ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması zaruretinin, insan sağlığının önüne geçmemesi gerektiğini düşünüyor ve bu yüzden düzenlemeyi veto etmiştir” dedi.

ADİL ÖKSÜZ’ÜN YERİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz 2016’da düzenlenen darbe girişiminin bir numaralı şüphelisi olduğu belirtilen firari Adil Öksüz’le ilgili açıklamasına da değinen Çelik, “İçişleri Bakanımızın Adil Öksüz ile ilgili yaptığı açıklama… Tabii ki yeri söyleyemeyiz. Devlet bilgisi olduğundan paylaşılması doğru olmaz. FETÖ’ye dönük mücadelede herhangi bir yavaşlama yoktur. Kim nerede biliyoruz, ele geçirmeye çalışıyoruz, iade istiyoruz. Bu örgüt devletin kılcal damarlarından tamamen temizlenene kadar mücadelemiz sürecektir” dedi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (18)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Onur03 Aralık 2019 00:41

  Doğalgaz elektrik zamlarını veto edin. Evde dınmaktan keto olcaz

 • Vatandaş03 Aralık 2019 00:19

  AKP Genel Başkanının onayladığı yasayı,Cumhurbaşkanı veto etti. !!!   

 • ergn03 Aralık 2019 00:17

  Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demezlermi şimdi...!

 • alf03 Aralık 2019 00:56

  demezler, kendimizi kandirmayalim.

 • kaktust02 Aralık 2019 23:59

  kanunu yapanda ,veto edende aynı parti,kanuna baştan beri itiraz edende itiraz edende muhalefet ve çevreciler,teşekürler muhalefet ve çevreciler,bu sizin gücünüz

 • Bir dost02 Aralık 2019 22:27

  Şimdi madem eğriye eğri doğruya doğru olacak. 15 fabrika baca filtresi zamanında değişmeli bu konuda tamam bravo doğru yapılmış. Ama madem çevreyi bu denli seviyoruz yanan orman arazileri de yeniden ormanlaştırılsaydı. Kısa yoldan satılmasaydı neticede bu da buna pek benzer bi hareket olurdu bence. Kimse gücenmesin sesli düşündüm.

 • Deli veli02 Aralık 2019 22:21

  Tamamen milletin, toplumun, insanlığın hayrına eylem. Tebrikler, teşekkürler sn. Erdoğan

 • Vatandaş03 Aralık 2019 00:21

  Vay be...!! Böyle vatandaşlar olduktan sonra bizden ne köy olur ne kasaba...! 

 • metin03 Aralık 2019 00:14

  kanunu hazirlayan veto etmis. sende şak şakcılık yapıyorsun, sanada bravo.

 • Hep iyi adamı oyna bakalım,nereye kadar...02 Aralık 2019 20:59

  Mahiyetinde ki safi karakter beyleri paspas etmiş oldu aynı zamanda.

 • tursu02 Aralık 2019 20:56

  yaa arkadas kanun teklifi aynı parti veto aynı parti bu perhiz ne lahana turşusu..

 • cemaat02 Aralık 2019 20:24

  kendimiz çalalım cemaat oynasın...

 • davutoğlu02 Aralık 2019 19:55

  kendin çal kendin oyna:)

 • erdi02 Aralık 2019 19:26

  Helal olsun,,,Sn Erdoğan en doğrusunu yaptı,,,iklim değişiyor,,çevreyi kirleten santrallere izin verilmemelidir.

 • kanun02 Aralık 2019 19:04

  kânun aynı parti iptal aynı parti yemede yaninda yat.

 • Nedim02 Aralık 2019 19:36

  Senin ne yediğin belli de!  .....

 • ersan02 Aralık 2019 18:03

  sayın cumhurbakanım ..bu tasarıyı hazırlayan .bakanı .görevden alın .kıi.nsanlara bakış acısı deissın ………..*************

 • Nedim02 Aralık 2019 17:50

  Çok iyi yapmış!  Bu tasarıyı kim hazırladıysa; ya da hangi bakanın parmağı var ise görevden alınmalı!  Bu poşet ücretleri de aynı bakanın marifeti kanaatimce!