E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriEmlak Konut'un en büyük ihalesi---

Emlak Konut'un en büyük ihalesi

Emlak Konut'un en büyük ihalesi
17 Ocak 2014 - 07:43 www.borsagundem.com

Emlak Konut'un Kazlıçeşme'deki arazisinin ihalesini kazanan Özak GYO'nun Başkanı Akbalık'tan açıklama geldi

Emlak Konut GYO’nun Zeytinburnu Kazlıçeşme’de ihaleye çıkardığı 111 bin metrekarelik arsa ihalesine Özak Gayrimenkul, Yenigün İnşaat ve Delta Proje İnşaat iş ortaklığı en yüksek teklifi verdi. 4 milyarlık rekor teklif alan ihale, Emlak Konut tarihindeki en büyük ihale olma özelliğini taşıyor.

Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı yöntemi ile düzenlenen ihalede 4 milyar 240 milyon liralık bir teklif sunan iş ortaklığı, şirket payı olarak Emlak Konut GYO'ya yüzde 37 oranına tekabül eden 1 milyar 568 milyon 800 bin lira verecek.

Zeytinburnu Kazlıçeşme arsasının İstanbul’da proje geliştirilebilecek en büyük metrekareli arsa olduğunu belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum "Kazlıçeşme ihalesi için Aralık ayında yaptığımız ilk oturum büyük ilgi gördü. Pek çok büyük firmanınkatıldığı ihaleye 8 teklif aldık. İhalenin ikinci oturumuna 7 firma katıldı, üç firma çekilme kararı aldı. Oldukça çekişmeli geçen bir oturum oldu. 111 bin metrekarelik arsa için en yüksek teklifi Özak, Yenigün ve Delta İnşaat iş ortaklığı yaptı. Emlak Konut tarihinde en yüksek teklif alınan ihale olduğunu söyleyebiliriz. Bu ihale ülke ekonomisi, istikrarı ve inşaat sektörüne yatırımcıların güveninin en büyük göstergesidir. 2014’te Türk inşaat sektörünün büyüyerek yoluna devam edeceğine inanıyoruz" dedi.

225 BİN METREKARELİK İNŞAAT ALANI

Ticaret+konut, turizm+ticaret, dini ve eğitim tesis alanlarını kapsayan taşınmazların inşaat alanı 225 bin 906 metrekare. Projenin konut alanlarında emsal 2, turizm alanında 2,5, dini tesis alanlarında ise 1,5 olarak belirlendi. Tarihi Kent Merkezi Görünümünü (Siluetini) EtkileyenAlanlarda Olumsuz Yapılaşma Koşullarının Engellenmesine Yönelik 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylan ve 70 metre olarak belirlenen proje, İstanbul siluetine olumsuz bir etkisi olmayacak şekilde planlandı.

Projenin ticaret+konut olarak belirlenen arsa alanında iş ve alışveriş merkezleri, toptan ve perakende ticaret, ofis, büro, konut, rezidans, özel sosyal ve kültürel tesisler yer alabilecek. Turizm+ticaret alanında otel, motel, apart otel, iş ve alışveriş merkezleri, toptan ve perakende ticaret, ofis, büro, sosyal ve kültürel tesisler, sinema, özel eğitim tesis alanı, özel sağlık tesis alanı inşa edilecek. Eğitim alanında ise kreş, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları yer alacak.

AHMET AKBALIK'TAN AÇIKLAMA

Türkiye ve sektöre güvendiklerini kaydeden ÖZAK GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, arazinin bölgesel olarak çok iyi bir lokasyonda ve büyüklükte olduğuna dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu  aksda ve büyüklükte bölgede başka arazi yok. Denize cephesi olması ve bölgenin dinamikleri bizi buraya itti. Karma bir proje için planlama yapıyoruz ama yine de detayları çalışacağız. Yapacağımız projeyi kamuoyuyla paylaşacağız. Güçlü ortaklarımızla birlikte inşallah çok kapsamlı ve İstanbul’a yakışır proje yapacağız.

Projemizle ilgili iddiamızı ortaya koyabilmek için uluslararası mimarların katılacağı yarışma organize edeceğiz ve yine uluslararası mimarların seçeceği projeyi hayata geçireceğiz. Bu projeyle birlikte yüzümüzü Avrupa’ya döndürdük ve Belçika’dan, Hollanda’dan İngiltere’den ülkemize gelerek Antalya’dan ev alan yabancıları şimdi projemizle İstanbula çekeceğiz. Yabancıların İstanbul’dan ev almasını sağlayacak projeye imza atacağız ve ülkemize katkı sağlayacağız.”

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • mantık17 Ocak 2014 14:05

    225.000 metrekare inşaat alanı var. satılabilir alan en fazla 160.000 metrekaredir. 4 milyarlık bir satış geliri ile demekki metrekare satış fiyatı 25.000 tl. Bu fiyata satılan bir yer var mı? koca İstanbul'da. Ben bu fiyatın nasıl verildiğini anlamadım. Anlayan birisi varsa anlatsın da bilelim.

  • ali uzun17 Ocak 2014 10:14

    eğer batıyorsak bu ne...ekgyo sürünüyor arsaları ucuyor...ya bunu alanlar deliyse...gelde çık işin içnden...

  • YORUMCU17 Ocak 2014 10:02

    istanbul'a yeşil ve maviden başka hiçbirşey yakışmaz, bu iddialarla yola çıkanları gördük istanbul'u çirkin beton yığınına çevirdiler, işin ucunda rant olunca insanlar, bu kadar vcidansız ve acımasız olabiliyor malesef...