E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDSÖ, İstanbul'da ofis açıyor---

DSÖ, İstanbul'da ofis açıyor

DSÖ, İstanbul'da ofis açıyor
09 Temmuz 2020 - 17:35 www.borsagundem.com

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge ile ortak basın açıklaması yapan Bakan Koca, İstanbul'da DSÖ ofisinin açılacağını bildirdi. Bakan Koca, konuşmasında "Ofis sağlık acil durumları konusunda faaliyet gösterecek" ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge ile görüşmesi sonrası açıklama yaptı. 

Bakan Koca'nın açıklamaları şöyle:

"İŞBİRLİĞİMİZİ DEVAM ETTİRME KARARLILIĞI İÇERİSİNDEYİZ"

- Yeni dönemde ilk ziyaretinin Türkiye'ye olacağının sözünü vermişti. Sözünü gerçekleştirmesinden dolayı teşekkür ediyorum. Küresel sağlığın en önemli kurumunu en üst düzeyde temsil eden yetkilisini misafir etmek ülkemize güvenin göstergesidir.

- Sayın Bölge Direktörü ile Kovid-19 ile mücadele başta olmak üzere, bölgemizi ve tüm dünyayı ilgilendiren birçok sağlık konusunu ele alma fırsatı yakaladık.

- Pandemi sürecinin her aşamasında kendisiyle bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunuyorduk. Türkiye'nin politikaları Bilim Kurulumuz tavsiyeleri ve DSÖ rehberleri çerçevesinde şekillenmiştir.

- Yine yakın işbirliğimizi devam ettirme kararlılığı içerisindeyiz. Kovid-19 sürecindeki her bilginin insanlığın ortak değeri olarak belgelendirilmesi inancını taşımaktayız.

- DSÖ ile ilişkişlerin geliştirilmesi konusunda sayın bölge direktörüyle ile tam bir mutabakat içerisindeyiz. Türkiye'nin sağlık alanında, sayın cumhurbaşkanımız liderliğinde elde ettiği başarılar ve birçok ortak çalışmayı önümüzeki dönemde uygulamaya koyma kararlılığı içerisindeyiz.

"DSÖ OFİSİNİ HIZLA İSTANBUL'DA HAYATA GEÇİRİYORUZ"

- Bu anlayışın insani ve sağlık acil durumlarına hazırlık DSÖ ofisini hızla İstanbul'da hayata geçiriyoruz.

- Ofisin kurulmasına ilişkin nihai anlaşma biraz sonra imzalanacak olup, ofisin en kısa sürede faaliyete başlamasını planlıyoruz.

- Tüm dünyanın Kovid ile mücadele etmeye çalıştığı bu dönemde, acil durumları önleme, hazırlık, risk yönetimi ve kapasite geliştirme alanlarında faaliyet gösterecek olan bu ofisin İstanbul'da açılması, ülkemizi uluslararası bir merkez haline getirecektir.

DSÖ Avrupa Direktörü Kluge de açıklamasında şunları kaydetti:

"İLK ZİYARETİMİ TÜRKİYE'YE YAPTIM"

- Kısıtlamanın kakması sonrası ilk seyahatimi Türkiye'ye gerçekleştirdim. Kovid sonrası döneme başlıyoruz. Kovid-19'a karşı sergiledikleri dayanışma için Türk halkı ve makamlarına içten takdir ve saygılarımı sunuyorum.

"PANDEMİ HENÜZ SONA ERMEDİ"

- Pandemi henüz sona ermemiştir. Çalışmalarımızda bizler son derece hazırlıklı olmak zorundayız. Çalışmalarımızı bu yönde en yüksek seviyedeki teyakkuz seviyesinde ilerlemek zorundayız. Türkiye Kovid-19 ile mücadelede önemli bir virajı almaktadır. Vaka yükü ve ölüm rakamları yüzde 75 azalmıştır.

- Hükümet birimlerinin ve toplumun bütün segmentlerinin dahil olduğu anlayış ile Türkiye'de devam etmeliyiz. Pandemiye karşı mücadelemizi güçlenerek sürdürmeliyiz. Türkiye'nin yaşlılarda yakaladığı düşük ölüm başarısını sürdürebilmek için hedeflenmiş müdahalelere ihtiyaç var.

- Sonbahar aylarıyla artan grip mevsiminde risklere karşı hazır olmalıyız.

Soruları da yanıtlayan Kluge, Türkiye'nin Kovid-19 mücadelesiyle ilgili olarak, "Türkiye'de ölüm ve vaka oranları nisan ortasından bugüne yüzde 70'in üzerinde düşüş kaydetti. AB'nin güvenli seyahat edilebilecek ülkeler kriterlerine bunun girdiğini düşünüyoruz. Türkiye test sayılarını iki katın üzerinde artırdı. Türkiye yaşlı ölümleriyle ilgili de büyük başarıya imza attı." ifadelerini kullandı. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • fatih09 Temmuz 2020 22:25

    gel bi sen kalmıştın memleketi yemeyen sende gel....

  • Mucise Reis ;)09 Temmuz 2020 19:21

    aşı bulununca hazır tüketim ülkesi Türkiye, bugun öfis açsınlar yarın ilaç bulununca, kendi ülkelerinden ve gruplarından tüketim yaptırtsınlar.. ticari gördüm. çinden almayın benden ve bizden aldın diyecekler... taktik

  • Vatandaş 09 Temmuz 2020 18:54

    Forza Rtalb