E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDavutoğlu’ndan müjdeler---

Davutoğlu’ndan müjdeler

Davutoğlu’ndan müjdeler
31 Mayıs 2015 - 08:08 www.borsagundem.com

Başbakan Davutoğlu'ndan 181 bin kamu işçisine 5 müjde geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamuda çalışan 181 bin işçinin maaşlarında 2015'in birinci altı aylık döneminde 6, ikinci altı aylık dönemi için yüzde 5 olmak üzere toplam yüzde 11.3 artış yapıldığını açıkladı. Başbakan Davutoğlu, düşük ücretlerde aylık 50 ile 100 lira arasında iyileştirme yapıldığını ve yılda bir kez tüm işçilere denge ödeneği olarak 500 lira ödeneceğini söyledi. Tüm bu iyileştirmelerle birlikte en düşük işçi maaşı yüzde 16, en yüksek işçi maaşı da yüzde 13 zamlanmış olacak. Başbakan Davutoğlu'nun katılımıyla, Kamuda Çalışan İşçilerin Toplu İş Sözleşmesine Esas Teşkil Edecek Çerçeve Anlaşma Protokolü imza töreni dün Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Kamuda çalışan 181 bin işçinin 2015 yılı maaş zamlarının açıklandığı törende, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay ve işçi sendikası temsilcileri bulundu. İmzada konuşan Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi: 

500 LİRA DENGE ÖDENEĞİ 
Yılda bir kez tüm işçilere denge ödeneği olarak 500 lira ödenecek. Sosyal yardımlar ile maktu ödemelerde ücret zammı oranında artışlar yapılırken, ayda 220 lira olmak üzere giyim yardımı, emek yardımı gibi sosyal yardımlar da aynen devam edecek. İkinci yıl kamu işçilerinin ücret artışları da enflasyon oranında olacak.

ÖZEL GÜVENLİK ADIMI 
Özel güvenlik görevlilerinden kimse mağdur olmayacak. Sadece adliye gibi kritik kurumlarda tedbir alınacak. Fakat özel güvenlikçi tek bir kişi mağdur edilmeyecek." 

GEÇİCİ İŞÇİLER VE TAŞERONLARA İYİ HABER
Taşeron işçiler mağdur edilmeyecek. Asıl işte çalıştırılanlar kesinlikle taşeron işçi olarak çalıştırılmayacak. Asıl işçiler kadroya alınacak yardımcı işçi statüsündekiler de belirlenecek. Bundan sonra asıl iş ile yardımcı arasındaki ayrımı herkes net bir şeki-l de bilecek. Bu çerçevede 5 ay 29 günden fazla çalışt-ı rılmayan geçici işçiler için de yasal düzenleme yapılacak. Kişi 5 ay 29 gün çalışıyor, ara veriyor, bu iş üretkenliğini,ş i verimliliğini negatif etkiliyor. Yasal düzenleme ile 5 ay 29 gün gibi bir süre olduğu düşünülmeksizin bunlar işlerine devam edebilecekler. 

YÜZDE 11.3 ZAM + AYLIK İYİLEŞTİRME
Kamu işçilerine 2015'in birinci altı aylık dönemi için 6, ikinci altı aylık dönemi için 5 olmak üzere toplam yüzde 11.3 artış sağlanacak. Ayrıca ana zamma ilaveten düşük ücretlerde aylık 50 ile 100 lira arasında iyileştirme yapılacak. Buna göre, maaşı 2 bin 150 liranın altında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine, 2 bin 150 lirayı geçmemek üzere her ay 100 lira iyileştirme yapılacak. 2 bin 151 lira ile 2 bin 250 lira arasında maaşı olanların aylık brüt çıplak ücretlerine 75 lira, 2 bin 251 ile 2 bin 350 lira arasındaki işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine ise 50 lira iyileştirme yapılacak. 

İŞÇİ SENDİKALARI MUTLU
Kamu işçilerine yapılan maaş zamları işçi sendikaları tarafından da memnuniyetle karşılandı. Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, "Bu sözleşmenin altına keyifle imzamı atıyorum. Hepimiz kararlardan çok memnunuz" dedi. 

DAVUTOĞLU'NDAN "PİKNİK" ÖNERİSİ
Davutoğlu, seçimlerden sonra sendikanın belirleyeceği işçiler ve Bakanlar Kurulu üyelerinin aileleri ile piknik yapılmasını önerdi. Ardından da AK Parti'nin üçüncü dönem kuralından dolayı milletvekili adayı olmayan Faruk Çelik'e de "Tabii ki Çelik de olacak" diye seslendi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Seçim 631 Mayıs 2015 12:03

  Seçim sonrası halk üçün bir metodu ile vaat edilen bir tarafa elindeki bulguru geri verecek seçim harcanan butcedeki para çok büyük yerine koymak için tek şart zam yüzde 2.3 devam arti bu şekilde halkı idare edecekler sendika başkanları ego lari yüzünden milyonlarca insanin vebali ni taşıyacak kadar duygularına arınmış insanlar

 • vay be31 Mayıs 2015 10:32

  türktelekomda kamsam dısı çalışanlarının maaşını her yıl dusuruyor

 • metin31 Mayıs 2015 08:38

  neden memursen seçimlerden önce ağustosta yapılaçak görüşmeleri öne çekmedi?.SATILIK MEMURSEN AKEPE ARKA BAHÇESİ

 • metin31 Mayıs 2015 08:37

  neden memursen seçimlerden önce ağustosta yapılaçak görüşmeleri öne çekmedi?.SATILIK MEMURSEN AKEPE ARKA BAHÇESİ