Ana SayfaYatırımcı KöşesiAdel Kalemcilik ve Kervansaray Yatırım sorusu---

Adel Kalemcilik ve Kervansaray Yatırım sorusu

1 / 2
Adel Kalemcilik ve Kervansaray Yatırım sorusu
30 Mart 2020 - 08:24 www.borsagundem.com

ZARARA RAĞMEN TEMETTÜ VERECEK

SORU- Adel’in f/k oranını nereden görebilir. Yardımcı olursanız sevinirim 

Umut Altıparmak 

CEVAP- Fiyat kazanç oranı bir şirketin kârının olması halinde hesaplanabilir. Eğer kâr yoksa f/k oranının hesaplanma olanağı da mümkün olmayacaktır. Adel Kalemcilik, bir önceki yıl kârını düşürürken geçtiğimiz 2019 faaliyet döneminde ise zarara döndü. Şirket düşen gelirine rağmen esas faaliyetlerinden dolayı kâr etti. Ancak artan finansal giderler nedeniyle zarara döndü. Oluşan bu zarar nedeniyle hissenin fiyat kazanç oranı da hesaplanamıyor. Fiyat seyri takip edildiğinde ise Temmuz 2015’ten bu yana zaman zaman yukarı çıkışlar sergilese de geçen süre zarfında sürekli düşen bir eğilim söz konusu. Bu sürede yukarı ataklar ise bir noktadan sonra yönünü aşağıya çevirdi ve bir daha düzeltilmiş verilerle 20,33 TL’yi test edemedi. Hisse son olarak geçtiğimiz ocak ayında en yüksek 18,66 TL’ye kadar çıktı ve ardından gelen satışlarla birlikte geriledi. Şimdilerde de 9,50 TL seviyelerinde işlem görüyor. Yukarı çıkışını sürdürebilmesi için alıcıların işlemlerine devam edebilmesi önemli. Ancak alıcıların aktif olabilmesi için piyasaların normalleşmesi kadar şirketin kâra dönebilmesi şart. Tüm bunlardan ayrı olarak şirket 13 Mart 2020 günü yaptığı açıklamada yüzde 63,5 oranında kâr payı dağıtacağını duyurdu. Geçtiğimiz yıl kâr edememesine rağmen geçmiş yıl kârlarından 15 milyon TL’nin nakit temettü olarak dağıtacağını duyurdu. Daha önce alınan kararla genel kurulun 8 Nisan 2020 tarihinde yapılması gerekiyordu. Ancak büyük olasılıkla bu toplantı Korona virüsü salgını tedbirleri çerçevesinde ertelenecektir. Herhangi bir değişim olmamalı halinde temettünün dağıtılma tarihi ise 30 Eylül 2020 olarak açıklanmıştı.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • HİLAL30 Mart 2020 21:50

    Arçelik ve Ereğliye ders olsun şirket nasılmış öğrensinler sömürücü ve yiyiciler.

  • ZEYREK ZEMHERİ30 Mart 2020 12:09

    adel in arkasında tuncay özilhan in anadolu holding var sonra bir dünya markası eğer daha aşağılara gelir ise alınır .kaliteli bir şirket .

  • CAN30 Mart 2020 10:42

    IEYHO KURULDUGUNDAN BERİ KAR AÇIKLAMADIGI GİBİ PATRON SÜREKLİ SOYGUN YAPARAK SERVETİNİ KATLIYOR MALESEF BORSAMIZDA DÜRÜST PATRON AZDIR.