Zirve yapan hisseler

03 Ekim 2016, 09:17 - -

BORSADA GEÇTİĞİMİZ HAFTA

Mooody’s not indirimi sonrası haftası çok parlak geçmedi, beklendiği kadar da kötü olmadı diyebiliriz, haftalık zarar %4,1 olarak gerçekleşti.

Önceki haftanın tersine bu hafta XU050 hisselerinin sadece 5’i yükselirken büyük çoğunluğu geriledi. AFYON ve ECILC pozitif ayrışırken DOHOL negatif ayrıştı.

(ı) önceki hafta düşen bu hafta yükselen hisseler

(ıı) önceki hafta yükselen bu hafta yükselen hisseler

(ııı) önceki hafta yükselen bu hafta düşen hisseler

(ıv) önceki hafta düşen bu hafta düşen hisseler

XU050 endeksi  haftalık olarak yükselen hisseler – düşen hisseler (artan azalan endeksine benzer) endeksi bu hafta yükseldi:

BİST50 endeksi bu sene en yüksek %20,35 getiri üretmişti, Haziran ayında 2016 getirisi %5,59’a kadar geriledikten sonra darbe girişimi öncesinde %16,49’a yükseldi. Darbe girişimi sonrasında 2016 yılı getirisi neredeyse sıfıra indi. Geçtiğimiz hafta kapanışında ise 2016 yılı getirisi %7,14 oldu. Endeks getirisi sürekli daha düşük getirili tepeler yapıyor: 20,35-16,49-11,98. Bu endeksin iyice zayıfladığını gösteriyor.

Son 1 ayın getirilerinde KOZA Grubu hisseleri yatırımcısına büyük kazançlar sağladı. SPOR endeksinde ise GSRAY’ın Riva projesi beklentisi fiyatlara yansıdı. Gayrımenkul sektöründe faiz indirimi/kampanyalar fiyatlanırken borsanın taşıyıcı gücü bankalar bu ay iyi performans göstermedi.

Takip ettiğimiz 419 hissenin 85 adedi pozitif getiri elde ederken spekülatif hisseler yine öne çıktı:

BİST100 endeksine dahil hisselerden bir önceki haftanın en çok kazandıranlarının bu hafta ne yaptığına bakalım:

Bir önceki haftanın ortalama getirisi %10,88. Bu hafta bu grup ortalama getiri -%1,23. IPEKE, KOZAA listenin liderliğinden sonunculuğa indiler, GSRAY lider. En çok irtifa kaybeden BJKAS oldu.

Bir önceki haftanın en çok kaybettirenleri bu hafta ne yapmış:

Önceki hafta %6,03 kaybettiren zayıf hisseler grubu bu hafta %2,88 geriledi. İyi performans gösterenler sat – kötü performans gösterenler al portföyü bu hafta zarar etti.

Bu haftanın BİST100 kaybettiren – kazandıranları:

2016 yılının en fazla kazandıran kaybettiren hisselerinin çoğunluğunu spekülatif grup oluşturuyor.

Yılın kazananlar lideri OYLUM yerini TCHOL’a bıraktı, UTPYA üçüncü sırada. MENBA, AVHOL, TRNSK değerlerinin 2/3’ünü kaybetmiş durumda.

Bu sene zirve görüp daha sonra gerileyen hisseler:

KIPA, CRFSA, GOODY, SKBNK bu senenin zirvesinden en fazla geriye düşen hisseler.

Diplerine yakın hisseler:

TUPRS, GUBRF, BAGFS dip seviyesi civarında işlem görüyor.

Zirve yapan kağıtlara bakalım:

ECILC, DEVA, GSRAY, BRSAN zirvelerine çok yakın.

F/K oranlarına göre pahalı/ucuz hisseler:

HALKB, VAKBN, ISCTR, YKBNK ucuz listede yer bulmuş durumda. THYAO ise pahalılıkta zirveye yaklaşıyor.

Piyasa değeri / Defter Değerine göre pahalı şirketler:

OTKAR lider. MGROS, TKNSA borç/özkaynak oranları çok yüksek. Bu listede EBITDA/EV değerleri %10 üzerinde olan şirketlerin uzun dönemde başarılı olması olasılığı yüksek.

PD/DD düşük şirketler:

PD/DD listesinden eksi defter değerli hisseler çıkarıldı.

BİST100 şirketleri EV/EBITDA rasyosuna göre bakalım:

EV/EBITDA rasyosuna göre ucuz şirketler arasında ALGYO, TRGYO, KOZAL, TAVHL, DOCO bulunuyor. Pahalılar arasında GSDHO, GOZDE, KARSN,SAHOL dikkat çekici. Geçtiğimiz haftalarda EV/EBITDA ucuz görünen hisseler piyasa düzeldiğinde olumlu performans sergilemişti. EV/EBITDA oranları cazip şirketlerin sayısı oldukça fazla.

BİST100 en değerli şirket 33,39 milyar TL ile GARAN, en düşük değerli şirket  180 milyon TL ile METRO.

BİST100 GÜNLÜK:

 

BİST100 son 1,5 yıldır 2015 Şubat ayı tepelerinden gelen alçalan trend ile mücadele ediyor ve bir türlü kalıcı olarak kıramıyor. Ağustos ayında iki defa (79300, 79041) ile alçalan trende çok yaklaştık, ayın zirvesinden 5000 puan savrulduktan sonra kapanış 76884 ile direncin uzağında gerçekleşti . Eylül ayında 80000 ile trendin üstüne çıktık ama tam trendin üstünde kalıcı kapanışa hazırlanırken Moody’s not düşürdü endeks tekrar geriye savruldu. Aşağıdaki grafikte de izlenebileceği gibi endek düşen trendi kıracak gücü bir türlü bulamıyor, son 6 aydır düşen trend ile süren mücadele sürekli geri çekilmeyle sonuçlanıyor.

Aylık grafikte RSI(14) 50 civarında yatay, MACD ise sıfırın hemen altında yatay.

Endeks darbe girişimi ve SP sonrası DAX ve SP500e karşı ciddi gerilemişti, aradaki fark yabancı endekslerin gerilemesi ile kapanmaya başlamıştı. Grfikleri TL cinsi yapınca endeksin zayıflığı iyice öne çıktı:

XU100 9,10-11,10 F/K arasında hareket ediyor. Harmonik ortalama ise 10,10.

Geçtiğimiz hafta BİST100 F/K 9,22, BİST30 F/K ise 9,24 oldu. BİST100 ortalamaya göre %9,55 ucuz. Ağustos ayında 2013 yılından bu yana ilk defa alt sınırın da altına gelmiştik, endeks o noktadan tepki verdi. Bu hafta BİST100 F/K altı sınır civarında kaldı.

Moody’s not indirimi sonrası önümüzdeki günleri ise TL’nin performansı belli edecek demiştik. Dolar TL karşısında 3 üzerinde kalıcı olmaya başladı, devam ederse yeni spekülatif atak gelebilir:

Moody’s sonrası FITCH gelecek. FITCH de negatif izlemede. Notu FITCH de indirirse işlerin iyi gitmeyeceğini söyleyebiliriz. Moody’s siyasi diyerek atlatılabilir ama FITCH de notu indirirse olayın siyasi değil ekonomik olduğu algısı ağır basar, bu da bizim son 10 yılın hikayesini geçersiz kılar.

Bol kazançlar.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)