Ana SayfaYazarlarEkrem ÖncüMaliyeci gözüyle

Matrah artırımı kurumlar vergisi mükelleflerinin vergi incelemesine engel olmayacak mı?

27 Ekim 2016, 08:53 - -

Bilindiği gibi 6736 sayılı Kanunla mükelleflere matrah artırımı imkanı getirildi. Matrah artırımı ve borçların yapılandırılması için son gün 31.10.2016 iken bu süre 2016/9385 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 25.11.2016 tarihine uzatıldı.

Matrah artırımında özellikle kurumları ilgilendiren bir konu var ki oldukça dikkat çekici. Kurumlar vergisi mükellefi olanlar matrah artırımı yaparak, matrah artırımı yaptıkları yıllar için incelenmeyeceklerini düşünmekteler. Ancak, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sitesinde yer alan soru cevap bölümünde;

Soru 16: Kurumlar vergisi matrah artırımından yararlanılması durumunda ilgili yıl için transfer fiyatlandırması yönünden inceleme yapılması ve kar dağıtımına yönelik stopaj farkı çıkartılması mümkün müdür?

Şeklinde bir soru sorulmuş ve cevap olarak aşağıdaki cevap verilmiştir.

Cevap: Kar dağıtımı stopajlarının 6736 sayılı Kanunun 5’inci maddesi kapsamında artırımı söz konusu değildir. Matrah artırımında bulunması mükellefin kar dağıtım stopajı yönünden incelenmesine engel teşkil etmeyecektir.

Halbuki, 6736 sayılı Kanunun 5’inci maddesinin birinci fıkrasında kurumlar vergisi bakımından matrah artıran mükellefler hakkında matrah artırımında bulunulan yılar için kurumlar vergisi incelemesi ve bu yıllara ilişkin olarak daha sonra başka bir tarhiyat yapılamayacağı düzenlenmiştir.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın verdiği cevap kurumlar vergisi mükelleflerinin kafalarında soru işareti oluşturmaktadır. Mükellefler, madem kurumlar vergisi boyutuyla matrah artırımına gidiyoruz, o halde neden inceleniyoruz sorusunu sormaktadır.

Mükellefler bu itirazlarında haklı gözükmektedir. Nitekim transfer fiyatlandırmasının iki boyutu vardır. İlk boyutu, kurumlar vergisi matrahının aşındırılması boyutu iken diğer boyutu kar dağıtımı boyutudur. 6736 sayılı Kanun vergi incelemesi yapılamaz derken, GİB ben incelememi yaparım, kurumlar vergisi tarhiyatı yapmam ama kar dağıtımı boyutuyla stopaj yaparım demektedir. GİB kar dağıtımı boyutuyla tarhiyat yaparım diyor ama sonuçta mükellefleri kurumlar vergisi boyutuyla da incelemiş oluyor aslında.

Diğer yandan, madem kar dağıtımı boyutuyla stopaj yaparım deniliyor ise neden gelir vergisinde olduğu gibi stopaj boyutuyla Kurumlar Vergisinde de matrah artırımı düzenlemesi getirilmemiştir?

Kanaatimce, kar dağıtımı stopajı boyutuyla inceleme yapmak da kurumlar vergisi incelemesi yapmaktır. Nitekim, transfer fiyatlandırması düzenlemesi aslında aynı zamanda kurumlar vergisi boyutuyla getirilen bir düzenlemedir ve inceleme yapılmamalıdır.

Sonuç olarak, GİB transfer fiyatlandırmasını kar dağıtımı stopajı boyutuyla inceleyebilir (bu da 6736 sayılı Kanun boyutuyla tartışmalı olur) ama kurumlar vergisi boyutuyla ek tarhiyat yapamaz ve ceza kesemez.

ekrem.oncu@dkrdenetim.com.tr

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)