Listede yeri en çok değişen 4 şirket

20 Haziran 2016, 12:20 - -

BORSADA GEÇTİĞİMİZ HAFTA

BİST100 Mayıs kadar olmasa da Haziran ayını da satış baskısı altında geçiriyor. Endeksin Haziran ayı toplam kaybı %3,05 oldu. Haftalık kayıp ise %1,89 olarak gerçekleşti. Memleketteki gergin hava, yurt dışında BREXIT endişeleri ile birleşince Borsa kan kaybetmeye devam etti. Cuma günü haftanın genelinden ayrı olarak endeks %1 getiri sağladı, yurtdışı borsalardaki olumlu hava bu hafta bize de yansıyabilir.

Geçtiğimiz hafta XU050 hisselerinin 43’ü düştü, 7 tanesi yükseldi.  TKFEN  pozitif ayrışırken MGROS, FROTO, TOASO negatif ayrıştı.

(ı) önceki hafta düşen bu hafta yükselen hisseler

(ıı) önceki hafta yükselen bu hafta yükselen hisseler

(ııı) önceki hafta yükselen bu hafta düşen hisseler

(ıv) önceki hafta düşen bu hafta düşen hisseler

XU050 endeksi  haftalık olarak yükselen hisseler – düşen hisseler (artan azalan endeksine benzer) endeksi bu hafta gerilemeye başladı:

BİST50 endeksi bu sene en yüksek %20,35 getiri üretmişti, Mayıs ayında 2016 getirisi %6,45’e kadar geriledikten sonra düzeltme sayılabilecek şekilde %9,30’a yükseldi, bu hafta ise XU050 gerilemeye devam etti, 2016 getirisi  %5,59 seviyesine indi.

Geçtiğimiz haftanın Borsa’da sektör lideri FİNANSAL KİRALAMA  oldu, bu sektörün lokomotifi ise ISFIN idi. TURİZM endeksi bu haftayı da pozitif geçirdi. En kötü sektör ise SANAYİ oldu.

BİST100 endeksine dahil hisselerden bir önceki haftanın en çok kazandıranlarının bu hafta ne yaptığına bakalım:

Bir önceki haftanın ortalama getirisi %3,38. Bu hafta bu grubun getirisi -%1,09. Listede yeri en çok değişen SASA, MGROS, TOASO ve OTKAR.

Önceki haftanın en çok kaybettirenleri bu hafta ne yapmış:

Önceki hafta %6,16 düşen kaybedenler grubu bu hafta %3,27 düştü. İyi performans gösterenler sat – kötü performans gösterenler al portföyü bu hafta zarar etti. GOODY dördüncü haftadır istikrarlı olarak kaybedenlerin lideri olmaya devam ediyor. Bölünme sonrası fiyatın daha da yükseleceğini bekleyenler hayal kırıklığına uğramış görünüyorlar.

2016 yılının en fazla kazandıran kaybettiren hisselerini yine spekülatif grup oluşturuyor.

Yılın kazananlar lideri OYLUM olarak devam ediyor, TSPOR ikinci, IDGYO üçüncü sırada. ARBUL, TRNSK ve ETILR hisselerine en yakın kaybeden MENBA.

Bu sene zirve görüp daha sonra gerileyen hisseler:

BJKAS şampiyon olmasına rağmen zirvesinden %52 geriledi, tekrar zirveye gelebilmesi için %100 kazandırması gerekiyor.

Diplerine yakın hisseler:

DOHOL, IPEKE, TUPRS, NETAS, THYAO diplere yerleşti.

Zirve yapan kağıtlara bakalım:

TKFEN, ODAS, TTRAK zirvelerine çok yakın.

F/K oranlarına göre pahalı/ucuz hisseler:

Büyüklerden THYAO, HALKB, TUPRS, VAKBN ucuz listede yer bulmuş durumda.

Piyasa değeri / Defter Değerine göre pahalı şirketler:

LOGO lider. MGROS, TKNSA borç/özkaynak oranları çok yüksek. LOGO yazılım şirketi olduğu için PD/DD değerinin yüksek çıkması normal. LOGO karlılığı azalıyor olması alarm işareti. Bu listede EBITDA/EV değerleri %10 üzerinde olan şirketlerin uzun dönemli başarılı olması olasılığı yüksek.

PD/DD düşük şirketler:

Spor kulüpleri özellikle FENER, BJKAS, GSRAY negatif defter değerleri ile devam ediyorlar.  Spor kulüpleri futbolcu yetiştirip satmayı öğrenemedikleri sürece bu şekilde devam edecekler. HALKB ve THYAO defter değerlerinin yarısına geriledi.

BİST100 şirketleri EV/EBITDA rasyosuna göre bakalım:

EV/EBITDA rasyosuna göre ucuz şirketler arasında TRGYO, KOZAL, VESTL, DOCO bulunuyor. Pahalılar arasında CRFSA, ECILC, AFYON,SAHOL dikkat çekici. Geçtiğimiz haftalarda EV/EBITDA ucuz görünen hisseler olumlu performans sergilemişti. Son satışlarla EV/EBITDA oranları cazip hale gelen şirketler arttı.

BİST100 en değerli şirket 32,9 milyar TL ile KCHOL, en düşük değerli şirket  177 milyon TL ile METRO.14

 

BİST100 GÜNLÜK:

 

BİST100 2015 Şubat ayı tepelerinden gelen trend çizgisi 1,2 ve 3 noktalarında yükselişi durdurmuştu, bu sene Mart ayında 4 noktası geçilmiş ve endeks 87 bine kadar yükselmişti.

Mayıs ayında trend 5 noktasında kırıldıktan sonra endeks gerilemeye devam etmişti. Bu hafta güçlü alçalan trend çizgisi ile sınav başarısızlıkla sonuçlandı. Endeks trendin altına geriledi. Borsa güçlenip trendin yukarı kırılması oldukça pozitif olacak ve yeni bir yükseliş başlatma potansiyeline sahip.

Geçtiğimiz hafta endeksin iyize zayıfladığı ve trendi yukarı kırma eğilimindense aşağı kırma olasılığını arttığını düşündüğümüzü dile getirmiştik.  Grafikte de görüleceği üere endeks trendi yukarı aşamayınca 74300’e kadar geriledi, haftalık kapanış 75430 oldu:

Yurt dışı borsalar bu hafta BREXIT konuşmaya devam edecek. Kalma kampının destekçilerinden bir İngiliz milletvekilinin akıl hastası biri tarafından öldürülmesi ayrılıkçı momentumunu kesti ve bu da özellikle EUR paritesine ve hisse senetlerine pozitif yansıdı.

Endeks DAX ve SP500e karşı geçen hafta güç kazanamadı, Mayıs ayının kayıplarını geri alabilmek için ise daha çok yola ihtiyaç var:

XU100 F/K ortalamalarının hesaplanması konusunda çeşitli makaleler okuduktan sonra normal yöntemden harmonik yönteme değiştirdim.

Piyasa yeni yöntemle 9,12-11,12 F/K arasında hareket ediyor. Harmonik ortalama ise 10,12.

Geçtiğimiz hafta BİST100 F/K 9,49, BİST30 F/K ise 9,43 oldu. BİST100 ortalamanın altında ve ortalamaya göre %6,59 ucuz.

Bol kazançlar.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ALEVİ DİNİNDEN KIZILBAŞ MİLLETİNDENİM20 Haziran 2016 23:53

    İYİKİ VARSINIZ TEŞEKKÜR EDİYORUM.

  • Erol20 Haziran 2016 16:37

    Birçok ekonomi dergisi ve sitesinden çok daha faydalı ve rasyonel çalışma yapıyorsunuz. Burasını iyi analiz eden kişiler için pırlanta niteliğinde bilgiler var. Elinize sağlık...