Faizde yükseliş sinyali

06 Ekim 2016, 12:23 - -

Amerikan merkez bankası FED uzunca bir süredir faiz artıracak artırmayacak ile gündemde başköşede kalmayı sürdürüyor. Faizi ne zaman artıracaklarını söyleseler SP500 endeksi geriliyor, gerileyince de faizi artırmaktan vazgeçiyorlar.

FED izleme aracındaki verilere göre Aralık ayında faiz artışı olasılığı %50 üzerinde:

Her gelen veri ile bu oran oynuyor, geçmişte %70-80 civarında başlayıp sıfırda bittiği de olmuştu. Nitekim bu hafta gelen görece zayıf ABD ekonomik verileri faiz artışı beklentisinde olanları törpüledi:

Faiz artışı olasılığı %55’den %51’e geriledi.

CME de işlem gören vadeli kontrat fiyatı ise bir süredir gerilemeye devam ediyor:

TLT, 20 yıl ve üstü ABD tahvillerine yatırım yapan bir fon. 2016 yılında ciddi bir ralli yaparak 10 yıllık yükselen trende yanaştı. Buradan geri geldi, son iki üç haftada tekrar ralli yaptı ama direnci aşamadı:

ABD 10 yıllık tahvilleri FED faiz artışından etkilenecektir mutlaka ama bundan daha fazla etkileyecek olan unsur FED’in faiz artışına devam edip etmeyeceğidir. Eğer FED faizi artırır ama 2016 benzeri bir yıl geçireceğini belli ederse yükseliş sınırlı kalır, gelişmekte olan bizim gibi piyasalara da pek bir etkisi olmaz. Faiz artışını arka arkaya %2-3 aralığına kadar devam ettireceği gibi bir sinyal çıkarsa bizim için hayat aşırı zorlaşır borç çevrimi daha da pahalıya mal olur.

Piyasalarda volatilite aşırı arttı ve borsalar düşmeyi reddediyorlar. Küçük bir gerileme daima daha büyük bir ileri atılımın bazını oluşturuyor.

Küresel ölçekte bir bozulma olmadığında da gelişmekte olan piyasalarda düşen fiyatlar kısa vadeli de olsa cazip fırsatlar olarak görülebiliyor.

Bu çerçevede eğer bize has anormal gelişmeler olmazsa TL uzun pozisyon almak cazip bir fırsat sunabilir. 3.10’u aşıp daha yukarılara hızlı çıkmak çok kolay olmayacaktır ve bir süre hazırlık gerekir bu da kısa vadeli bir işlem fırsatı penceresi açıp TL varlıkların değerlenme olasılığını artırır. Amerikan vadeli faiz kontratlarında kısa pozisyon da cazip olabilir.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)