En çok kazandıranlar ne yaptı?

12 Aralık 2016, 10:40 - -

BORSADA GEÇTİĞİMİZ HAFTA

Hafta sonu İstanbul’a ateş düştü, kardeşlerimizi, çocuklarımızı, dostlarımızı hainlere kurban verdik,  44 şehit var. 155 de yaralı.  Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Devletimiz her yönden saldıran teröristleri amansız şekilde defedecek güce sahiptir ve teröristlerin sonu bellidir yok edileceklerdir.

Kasım ayını ciddi bir kayıpla bitiren borsa aralık ayına çok iyi başlangıç yaptı. Geçtiğimiz hafta BİST100 endeksi TL olarak %3.18; dolar olarak %4.81 yükseldi, TL bazında sadece son iki gün küçük sayılabilecek gerilemeler gördük, dolar bazında ise son gün %2.74 kayıp oldu.

Dolar bazlı getiriler:

 Haftalık 3400 puan aralığında hareket eden BİST100 günlük yüksek-düşük farkları 1100 puan civarında gerçekleşti. Endeks en yüksek 76458 en düşük 73014 arasında kaldı. Aralık ayı getirisi %2.34 seviyesinde bulunuyor.

Bu hafta XU050 hisselerinin sadece 4 tanesi geriledi, genel bir yükseliş 46 hisseyi yukarı taşıdı:

(ı) önceki hafta düşen bu hafta yükselen hisseler

(ıı) önceki hafta yükselen bu hafta yükselen hisseler

(ııı) önceki hafta yükselen bu hafta düşen hisseler

(ıv) önceki hafta düşen bu hafta düşen hisseler

XU050 endeksi  haftalık olarak yükselen hisseler – düşen hisseler (artan azalan endeksine benzer) endeksi bu hafta da yükseldi:

BİST50 endeksi bu sene en yüksek %20.35 getiri üretmişti, Haziran ayında 2016 getirisi %5.59’a kadar geriledikten sonra darbe girişimi öncesinde %16.49’a yükseldi. Darbe girişimi sonrasında 2016 yılı getirisi neredeyse sıfıra indi. Geçtiğimiz hafta kapanışında ise 2016 yılı getirisi %6.17 oldu. Endeks 2016 yılında sürekli daha düşük getirili tepeler yapıyor: 20.35-16.49-11.98-10.30-6.17. Bu endeksin zayıfladığını güç kazanıp yükselebilmesi için %11.98’i geçmesi gerektiğini gösteriyor.

Son 1 haftalık performansa baktığımızda borsanın ciddi değer kazanmasına rağmen bankalar biraz geride kaldı. VANGD haftanın yıldızı oldu, geçen hafta parlayan yıldız FLAP idi.

VANGD grafiğine bakalım, haftanın yıldızı grafiği hakkediyor:

2014 yılındaki mükemmel Eyfel Kulesi Formasyonu sonrası hisse hareket dahi edememişti. Geçtiğimiz hafta harekete başladı. Kap 9 Aralık bildirimine göre şirkette özel bir haber veya gelişme yok. Haber veya gelişme olmadan zıplama bizim borsamıza has.

Takip ettiğimiz 418 hissenin 324 adedi bu hafta pozitif getiri elde ederken spekülatif hisseler HER ZAMANKİ GİBİ yine öne çıktı.

BİST100 endeksine dahil hisselerden bir önceki haftanın en çok kazandıranlarının bu hafta ne yaptığına bakalım:

Bir önceki haftanın ortalama getirisi %1.98 Bu hafta bu grup ortalama getiri %2.96. TAVHL, ENKAI, NTTUR listenin üst bölümünden son bölümüne indiler.

Bir önceki haftanın en çok kaybettirenleri bu hafta ne yapmış:

Önceki hafta %7.60 kaybettiren zayıf hisseler grubu bu hafta %3,60 yükseldi. İyi performans gösterenler sat – kötü performans gösterenler al portföyü bu hafta kar etti.

Bu haftanın BİST100 kaybettiren – kazandıranları:

2016 yılının en fazla kazandıran kaybettiren hisselerinin çoğunluğunu spekülatif grup oluşturuyor.

Geçtiğimizi haftaların kazananlar lideri TCHOL unvanını geri vermiyor. LİDFA ikinci sırada, FLAP üçüncü sırada. MENBA, ANELT, AVHOL, BMEKS, TRNSK, ULAS değerlerinin 2/3’ünü kaybetmiş durumda.

ULAS 2015 yılının yıldızı idi, şimdi kaybedenlerin liderliğine ilerliyor:

Bu sene zirve görüp daha sonra gerileyen hisseler:

KIPA, GOODY, BAGFS, BIZIM, SKBNK bu senenin zirvesinden en fazla geriye düşen hisseler.

Diplerine yakın hisseler:

BRISA, TCELL, SKBNK, BIMAS, AKENR dip seviyesine yakın fiyatlarda işlem görüyor.

Zirve yapan kağıtlara bakalım:

Yeni zirve yapan hisse yok ; TRKCM, ISCTR, SODA, ENKAI, EREGL zirvelerine yakın.

F/K oranlarına göre pahalı/ucuz hisseler:

HALKB, VAKBN, ISCTR, YKBNK ucuz listede yer bulmuş durumda. MGROS pahalılıkta zirvede.

Piyasa değeri / Defter Değerine göre pahalı şirketler:

OTKAR lider. MGROS, IZMDC borç/öz kaynak oranları diğer hisselere göre yüksek. Bu listede EBITDA/EV değerleri %10 üzerinde olan şirketlerin uzun dönemde başarılı olması olasılığı yüksek.

PD/DD düşük şirketler:

PD/DD listesinden eksi defter değerli hisseler çıkarıldı. Listede 5 banka var. Bankalar defter değerine geri gelebilirse endeks yükselebilir.

BİST100 şirketleri EV/EBITDA rasyosuna göre bakalım:

EV/EBITDA rasyosuna göre ucuz şirketler arasında TRGYO, KOZAL, BIZIM, DOCO bulunuyor. Pahalılar arasında GOZDE, KARSN, AFYON, SAHOL dikkat çekici. Geçtiğimiz haftalarda EV/EBITDA ucuz görünen hisseler piyasa düzeldiğinde olumlu performans sergilemişti. EV/EBITDA oranları cazip şirketlerin sayısı fazla.

Borç/Özkaynak en yüksek/düşük 20 adet hisseye bakalım:

BİST100 en değerli şirket 32.8 milyar TL ile KCHOL, en düşük değerli şirket 221 milyon TL ile IHLAS.

BİST100 GÜNLÜK:

BİST100 2016 yılının 5 ayı pozitif, 2 ayı yatay, 4 ayı ise negatif geçti, aralık ayı pozitif seyrediyor:

Haftalık grafikte SP500 endeksine göre olan negatif ayrışma artık iyice belirgin hale geldi. PPO (6,12,9) negatif bölgede devam ediyor.

72500 önemli uzun vadeli destek hattı üzerinde yer alıyor. Geçtiğimiz hafta haftanın son günü destek çalıştı, kırılana kadar destek destektir.

XU100 uzun dönemde 9,06-11,06 F/K arasında hareket ediyor(du). Harmonik ortalama ise 10,06.


Geçtiğimiz hafta BİST100 F/K 8.35, BİST30 F/K ise 8.20 oldu. BİST100 ortalamaya göre %20.4 ucuz. Ağustos ayında 2013 yılından bu yana ilk defa alt sınırın da altına gelmiştik, endeks o noktadan tepki vermişti, 2016/9 bilançolarında banka karları patladığı için F/K tekrar alt sınırın altına gelmesine rağmen tepki vermek bir yana daha da aşağı gitmeye başladık. 2009 yılından bu yana ilk defa bu kadar düşük F/K ile işlem görüyoruz bu olumlu değil, ileriye yönelik F/K tahminleri spottan daha da düşük.

TL’de değer kaybı durmuyor. Geçtiğimiz hafta da stres yüksekti, 3.35'e kadar gerileyen dolar 250 milyar acele hazırlandığı belli olan paket açıklanması sonrası 3.50’ye tek nefeste gitti:


Faiz düşürülsün ısrarı devam ediyor, demek ki TL’deki gerilemenin de devam etmesi olasılığı yüksek. TL’nin değer kaybı bir noktada enflasyona yansımaya başlayacak sonrasında ise ister istemez faizin yükselmesi piyasa tarafından dikte ediliyor olacak.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)