Prof. Dr. Serra Eren Sarıoğlu [email protected] Prof. Dr. Serra Eren Sarıoğlu

Emeklilik fonlarının performansını hangisi belirliyor?

14 Ağustos 2018, 10:49 - -

PİYASA MI, VARLIK DAĞILIM POLITIKASI MI YOKSA AKTİF YÖNETİM BECERİSİ Mİ?

-II-

Geçtiğimiz ayki yazımızda bir emeklilik fonunun toplam performansını üç parçaya ayırabileceğimizi yazmıştık: (1) Piyasa hareketlerinden kaynaklı getiri (2) Varlık dağılım politikasından kaynaklanan getiri ve (3) Aktif yönetim getirisi.

Ve çalışmamızın bulgularının emeklilik fonların getirisinin büyük bir kısmının piyasadaki değişimlerden etkilendiğini ortaya koyduğunu eklemiştik. Çalışmamızın ikinci aşamasıyla ilgili sonuçları bir sonraki yazımızda paylaşacağımızı iletmiştik.

İncelememizin diğer aşaması piyasa hareketlerinden kaynaklı getiriyi arındırdıktan sonra varlık dağılımı ve aktif yönetimin görece önemini belirlemek olmuştur. Bu analiz sonucunda ortaya çıkan tablo hisse ve esnek emeklilik fonları için farklılık arz etmektedir. Esnek emeklilik fonlarında varlık dağılım politikası ve aktif yönetim hemen hemen eşit öneme sahiptir. Hisse emeklilik fonlarında ise aktif yönetim varlık dağılım politikasından bariz biçimde yüksek bir öneme sahiptir.

Hisse emeklilik fonlarında 10 yıllık dönem için varlık dağılım politikasının getirideki değişimi ortalama açıklayıcılık düzeyi %4 düzeyindedir. Aynı dönemde aktif yönetim için bu düzey %35’tir. Esnek emeklilik fonlarına baktığımızda, yukarıdaki grafikten de izlenebileceği üzere, ortalama açıklayıcılık aktif yönetim için %41 ve varlık dağılım politikası için%26 düzeyindedir. Analizimizi 5 yıllık dönem için yinelediğimizde de benzer sonuçlara ulaşılmıştır.

Bilindiği üzere ülkemizde fon türleri tanımlanırken fonun yatırım yapabileceği varlıklar konusunda bir takım kısıtlar getirilmiştir. İncelememiz kapsamında yer alan hisse emeklilik fonlarında fon portföyünün en az %80’inin devamlı olarak yerli ve/veya yabancı ihraççıların paylarından oluşması kısıtı mevcuttur. Esnek emeklilik fonlarında ise fon portföyündeki varlık dağılımına ilişkin herhangi bir kısıt bulunmamaktadır. Varlık dağılımındaki bu kısıtların uygulamadaki sonuçları incelememizde kendini göstermiştir. Hisse emeklilik fonlarında yüksek oranda hisse bulundurma kısıtının yarattığı sonuç, varlık dağılımından kaynaklı getirinin toplam getiriyi açıklamadaki payının görece önemli ölçüde düşmesi olmuştur. Aktif yönetimin açıklayıcılığı hisse emeklilik fonlarında baskın biçimde yüksektir. Bu noktada kısıt içermeyen portföylere sahip esnek emeklilik fonlarında toplam getirideki değişimi açıklamada varlık dağılım ile aktif yönetim arasındaki eşit dağılım da bu bulguyu destekler niteliktedir. Esnek emeklilik fonlarında aktif yönetim ve varlık dağılım arasında hemen hemen eşitlik olduğu söylenebilir.

Beklentilerimize paralel bu bulgular ışığında söylenebilir ki, fon portföylerine ilişkin kısıtlamaların doğal sonucu fon toplam performansı içerisinde varlık dağılım politikasından kaynaklı getirinin payının görece düşmesidir.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • okn26 Ağustos 2018 23:31

    2 senedir duzenli maastan artirdiklarimla temettu veren hisse aliyorum. Sonuc muthis herkese tavsiye ederim. Hissenin dusup cikmasi beni alakadar etmiyor. Ben temettumu artirmak icin lotumu artirma pesindeyim. Borsa dussun ciksin hic onemi yok. Agirlikli ortalamam herzaman karda. Kucuk yatirimcilar daldan dala ziplamayin. Temettu veren hisselerden alin ustune yatin 10 senede ordan bi maas kadar gelir olacak. Colugunuz cocugunuza bi gecim kapisi olur. Bu sistemle borsa asla batmaz herzaman kazanirsin. Al satciligi birak, al yat birikimini artir. Dususlerde daha cok al. Hep al. Bireysele yatirmak yerine hisse al koy.yatirmak yerine hisse al koy.

  • mzd14 Ağustos 2018 13:02

    2015 den beri besdeyim -devletin katkısının değerlendirildiği fon eksiye geçti son haftada -bana değerlendirme hakkı verilse -göre göre zarar etmesi, nası beceriyolar hayret

  • Kemal Saltık 15 Ağustos 2018 13:09

    devlet verdigi %25 i oyle geri aliyor. normal fonlar da %50 getiri sağlıyorum ama devley fonu artik zararda. biraksa bize o da kar edecek