Kemalettin Bulamacı [email protected] Kemalettin Bulamacı

Dünyanın en zengin insanı, en değerli şirketine savaş açtı

29 Kasım 2022, 10:58 - -

Tesla, SpaceX, Boring Company, Starlink, NeuroLink şirketleri ile sürekli gündeme gelen Elon Musk, son Twitter satın alması ile gündemden düşmez oldu. Önce Twitter’ı satın almak için yapmış olduğu teklif, sonra satın almaktan vaz geçmesi, ardından satın alması, satın alır almaz şirketteki çalışanların çoğunu işten çıkarması ile Elon Musk, Twitter’daki icraatleri ve attığı tweetler ile teknoloji dünyasının gündeminde ilk sırada yer almaya devam ediyor.

28 Kasım Pazartesi günü ise attığı tweetler ile Apple’a savaş açtı.

İlk önce Apple’ın Twitter’da reklam yayınlamayı durdurduğunu iddia eden bir tweet atan Elon Musk, bir sonraki tweetinde Apple CEO’su Tim Cook’a “Orada neler oluyor?” diye sordu.

Amerika’da Şükran Günü ile başlayan ve yeni yıl kutlamaları ile biten tatil dönemi, şirketlerin en çok reklam yaptıkları ve bununla birlikte en büyük satışlarını gerçekleştirdikleri dönem. Musk, tam alışveriş zamanının başladığı tatil döneminde bu kararın alınmasını ifade özgürlüğüne müdahale olarak görüyor ve Apple’ın ifade özgürlüğünün karşısında olduğunu iddia ediyor.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un sahibi olduğu Washington Post isimli gazete, twitter iç yazışmalarında dolaşan bir belgede Apple’ın Twitter’ın en büyük reklamvereni olduğunu iddia etti. Gazetenin iddiasına göre 2022 yılının ilk çeyreğinde Apple, Twitter’da toplam 48 milyon dolarlık reklam yayımladı. Bu rakam, twitter’ın toplam gelirinin yüzde 4’üne eşit.

Elon Musk, sadece reklamların geri çekilmesi iddiası ile de kalmadı. Apple’ın, Twitter’ı uygulama mağazasından da çıkarmakla tehdit ettiğini yayımladı.

Eğer bu iddia gerçekleşirse, Twitter’ı kullanan iPhone kullanıcılarının tamamının twitter ile uygulaması ile bağlantısı kesilecek.

Apple’ın tehdidine bir gerekçe göstermediğini iddia eden Musk, Apple Store’da uygulama içi satış yapan şirketlerden ve kişilerden Apple’ın yüzde 30 kesinti yaptığını da dile getirdi.

Daha önce, Apple ile sorun yaşayan Fortnite isimli oyunun yapımcısı Epic Games’ın Apple’ı eleştiren videosunu da yayımladı.

İfade özgürlüğüne ve özgürlüklere vurgu yapan tweetler de atan Elon Musk paylaştığı son fotoğraf ile de Apple’a savaş açtığını duyurdu.

Otoyoldaki bir kavşakta çekilen fotoğrafta, Elon Musk, kendisini yoldaki otomobil olarak tarif ediyor. Otoyolun ilerisi yüzde 30 gelir kesintisine giderken, sağdaki çıkış tabelasında ise ‘savaşa gider’ yazıyor.

Bu konuyla ilgili anketler yapan, kullanıcıların desteğini de isteyen Elon Musk, bakalım Apple’a karşı istediği desteği yanına çekebilecek mi?

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • uyan30 Kasım 2022 02:11

    sistem basit ..... diger ortaklarin hisselerini satin almak icin sirketin degerini dusurmeye oradan borsada satis agirlikli islemler yaparak dusen degerden pay almasi ........ satin alinan paylarin gizli ortaklara aktarilmasi.... guc gosterisi yaparak karsi tarafin atacagi hamleleri engelleme cabasi ... dijital ortamda kendi adina cikan haberleri önlemek ve en ucra koydeki insana ulasarak onun istedigi reklam algi siyasi ekonomik dusunceyi oturdugu koltiktan dayatmasii...bunu yapacak personel olmasi icin eski personelleri isten cikartarak kurmak istedigi metaworsu kurmak....

  • Halit29 Kasım 2022 14:12

    Peki Elonun Apple yi de satın alması yok mu bi beni satın almadı zaten