Borsada geçtiğimiz hafta

13 Haziran 2016, 09:46 - -

Mayıs ayında satışlarla Dünya borsalarından ayrışan BİST100, Haziran ayının başında kısa bir mola verdikten sonra düşmeye devam etti. Haziran ayı kayıpları %1,20 olurken endeks geçtiğimiz hafta %1,6 geriledi.

Geçtiğimiz hafta XU050 hisselerinin 36’sı düştü, 14 tanesi yükseldi.  OTKAR pozitif ayrışırken PGSUS negatif ayrıştı.

(ı) önceki hafta düşen bu hafta yükselen hisseler

(ıı) önceki hafta yükselen bu hafta yükselen hisseler

(ııı) önceki hafta yükselen bu hafta düşen hisseler

(ıv) önceki hafta düşen bu hafta düşen hisseler

XU050 endeksi  haftalık olarak yükselen hisseler – düşen hisseler (artan azalan endeksine benzer) endeksi bu hafta gerilemeye başladı:

BİST50 endeksi bu sene en yüksek %19,12 getiri üretmişti, Mayıs ayında 2016 getirisi %7,25e kadar geriledikten sonra düzeltme sayılabilecek şekilde %9,90’a yükseldi, bu hafta ise tekrar gerileyip %8,80 seviyesine indi.

Geçtiğimiz haftanın Borsa’da sektör lideri SİGORTACILIK  oldu, bu sektörün lokomotifi ise AVISA idi. FINANSAL KİRALAMA hisseleri bu haftayı da pozitif geçirdi. En kötü sektör ise ulaştırma oldu.

BİST100 endeksine dahil hisselerden bir önceki haftanın en çok kazandıranlarının bu hafta ne yaptığına bakalım:

Bir önceki haftanın ortalama getirisi %3,56. Bu hafta bu grubun getirisi -%0,46. Listede yeri en çok değişen AKSA, BJKAS, CCOLA ve ASUZU.

Önceki haftanın en çok kaybettirenleri bu hafta ne yapmış:

Önceki hafta %4,69 düşen kaybedenler grubu bu hafta %2,06 düştü. İyi performans gösterenler sat – kötü performans gösterenler al portföyü bu hafta zarar etti. GOODY üçüncü haftadır istikrarlı olarak kaybedenlerin lideri olmaya devam ediyor. Bölünme sonrası fiyatın daha da yükseleceğini bekleyenler hayal kırıklığına uğramış görünüyorlar.

2016 yılının en fazla kazandıran kaybettiren hisselerini yine spekülatif grup oluşturuyor.

Yılın kazananlar lideri OYLUM olarak devam ediyor, TSPOR ikinci, UTPYA üçüncü sırada. ARBUL, TRNSK ve ETILR hisselerine en yakın kaybeden MENBA.

Bu sene zirve görüp daha sonra gerileyen hisseler:

Diplerine yakın hisseler:

KIPA, NETAS, PGSUS, HALKB diplere yerleşti.

Zirve yapan kağıtlara bakalım:

TOASO, TRGYO, PARSN zirvelerine çok yakın.

F/K oranlarına göre pahalı/ucuz hisseler:

Büyüklerden THYAO, HALKB, TUPRS, VAKBN ucuz listede yer bulmuş durumda.

Piyasa değeri / Defter Değerine göre pahalı şirketler:

LOGO lider. MGROS, TKNSA borç/özkaynak oranları çok yüksek. LOGO yazılım şirketi olduğu için PD/DD değerinin yüksek çıkması normal. LOGO karlılığı azalıyor olması alarm işareti. Bu listede EBITDA/EV değerleri %10 üzerinde olan şirketlerin uzun dönemli başarılı olması olasılığı yüksek.

PD/DD düşük şirketler:

Spor kulüpleri özellikle FENER,BJKAS, GSRAY negatif defter değerleri ile devam ediyorlar.  Spor kulüpleri futbolcu yetiştirip satmayı öğrenemedikleri sürece bu şekilde devam edecekler.  Listede hem ucuz olup hem karlılığı yüksek olan ANACM, TRGYO ve DOHOL dikkat çekici.

BİST100 şirketleri EV/EBITDA rasyosuna göre bakalım:

EV/EBITDA rasyosuna göre ucuz şirketler arasında TRGYO, KOZAL, VESTL, DOCO bulunuyor. Pahalılar arasında CRFSA, ECILC, AFYON,SAHOL dikkat çekici. Geçtiğimiz haftalarda EV/EBITDA ucuz görünen hisseler olumlu performans sergilemişti. Son satışlarla EV/EBITDA oranları cazip hale gelen şirketler arttı.

BİST100 en değerli şirket 32,5 milyar TL ile KCHOL, en düşük değerli şirket  180 milyon TL ile METRO.

BİST100 GÜNLÜK:

BİST100 2015 Şubat ayı tepelerinden gelen trend çizgisi 1,2 ve 3 noktalarında yükselişi durdurmuştu, bu sene Mart ayında 4 noktası geçilmiş ve endeks 87bine kadar yükselmişti.

Mayıs ayında trend 5 noktasında kırıldıktan sonra endeks gerilemeye devam etmişti. Bu hafta güçlü alçalan trend çizgisi ile sınav devam etti. Endeks trend etrafında işlem görüyor. Trendin yukarı kırılması oldukça pozitif olacak ve yeni bir yükseliş başlatma potansiyeline sahip. Bununla birlikte aşağıdaki grafikte endeksin iyize zayıfladığı ve trendi yukarı kırma eğilimindense aşağı kırma olasılığını arttığını düşündürüyor

Yurtdışı borsalar bu hafta BREXIT konuşacak ve anketlere göre İngiltere’de ayrılıkçıların oranı artıyor ve bu da piyasalara negatif sinyaller yolluyor

Endeks DAX ve SP500e karşı geçen hafta güç kazanamadı, Mayıs ayının kayıplarını geri alabilmek için ise daha çok yola ihtiyaç var:

XU100 F/K ortalamalarının hesaplanması konusunda çeşitli makaleler okuduktan sonra normal yöntemden harmonik yönteme değiştirdim.

Piyasa yeni yöntemle 9,12-11,12 F/K arasında hareket ediyor. Harmonik ortalama ise 10,12.

Geçtiğimiz hafta BİST100 F/K 9,68 , BİST30 F/K ise 9,6 oldu. BİST100 ortalamanın altında ve ortalamaya göre %4,5 ucuz.

Bol kazançlar.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)