Borsada geçtiğimiz hafta

23 Mayıs 2016, 10:45 - -

BİST100 Mayıs ayında aralıksız düşmeye devam ediyor, geçen haftaki kayıp %1,86 oldu, Mayıs ayı toplam düşüş ise %10,5 oldu (29/4-20/5)

BİST50 son iki haftalık getirilerin dağılımı piyasadaki satışın hisselere yayıldığını az da olsa bazı hisselerin de pozitif ayrışabildiğini gösteriyor. TKFEN, KRDMD açık ara pozitif ayrışırken VAKBN negatif ayrıştı.

Yükselen hisse sayısı bu hafta 18, geçtiğimiz haftaya göre yatay:

(ı) önceki hafta düşen bu hafta yükselen hisseler

(ıı) önceki hafta yükselen bu hafta yükselen hisseler

(ııı) önceki hafta yükselen bu hafta düşen hisseler

(ıv) önceki hafta düşen bu hafta düşen hisseler

XU050 endeksi  haftalık olarak yükselen hisseler – düşen hisseler (artan azalan endeksine benzer) endeksi bu hafta gerilemeye devam etti:

BİST50 endeksi bu sene en yüksek %19,12 getiri üretmişti, mayıs ayında 2016 getirisi %7,25’e kadar geriledi.

Geçtiğimiz haftanın Borsa’da sektör lideri MADEN oldu, bu sektörün lokomotifi ise KOZAL idi. SPOR endeksi oldukça fazla geriledi, bunda BJKAS düşüşünün payı büyüktü.  

BİST100 endeksine dahil hisselerden bir önceki haftanın en çok kazandıranlarının bu hafta ne yaptığına bakalım:

Bir önceki haftanın ortalama getirisi %5,95, bu hafta bu grubun getirisi %1,12. Listede yeri en çok değişen GOZDE,NTTUR, TAVHL ve YKBNK. TKFEN kazandırmaya devam etmiş.

Önceki haftanın en çok kaybettirenleri bu hafta ne yapmış:

Önceki hafta %7,10 düşen kaybedenler grubu bu hafta %1,06 geriledi. İyi performans gösterenler sat – kötü performans gösterenler al portföyü bu hafta zarar etti. BJKAS EGEEN THYAO bu hafta kaybedenlerin liderleri oldular.

2016 yılının en fazla kazandıran kaybettiren hisselerini yine spekülatif grup oluşturuyor.

Yılın kazananlar lideri OYLUM olarak devam ediyor, TSPOR ikinci, IDGYO üçüncü sırada. ARBUL, TRNSK ve ETILR hisselerine en yakın kaybeden AVHOL. TSPOR golleri yedikçe değeri artmaya devam ediyor.

Bu sene zirve görüp daha sonra gerileyen hisseler:

Diplerine yakın hisseler:

KRSAN, HALKB, PGSUS diplere yerleşti.

Zirve yapan kağıtlara bakalım:

TKFEN, SODA yeni zirve yapmış, KORDS zirvesine çok yakın.

F/K oranlarına göre pahalı/ucuz hisseler:

Büyüklerden THYAO, HALKB, TUPRS, VAKBN ucuz listede yer bulmuş durumda.

Piyasa Değeri / Defter Değerine göre pahalı şirketler:

LOGO lider. MGROS, TKNSA borç/özkaynak oranları çok yüksek. LOGO yazılım şirketi olduğu için PD/DD değerinin yüksek çıkması normal.

PD/DD düşük şirketler:

Spor kulüpleri özellikle FENER, BJKAS, GSRAY negatif defter değerleri ile devam ediyorlar.  Spor kulüpleri futbolcu yetiştirip satmayı öğrenemezlerse bu şekilde devam edecekler.

BİST100 şirketleri EV/EBITDA rasyosuna göre bakalım:

EV/EBITDA rasyosuna göre ucuz şirketler arasında TRGYO, KOZAL, VESTL bulunuyor. Pahalılar arasında CRFSA, BJKAS, ECILC, AFYON, SAHOL dikkat çekici. Geçtiğimiz haftalarda EV/EBITDA ucuz görünen hisseler olumlu performans sergilemişti. Son satışlarla EV/EBITDA oranları cazip hale gelen şirketler arttı.

BİST100 en değerli şirket mayıs ayında 6 milyar TL değer yitirmesine rağmen 31,9 milyar TL ile KCHOL, en düşük değerli şirket 174 milyon TL ile IHLAS.

BİST100 GÜNLÜK:

 

BİST100 destekleri kırdıktan sonra kesintisiz 200 günlük ortalamasına kadar gerilemişti, geçtiğimiz hafta uzun aradan sonra 200 günlü ortalama altında kapanış gerçekleşti. RSI(14) 30’un altına indi, MACD sıfırın altında.

2015 Şubat ayı tepelerinden gelen trend çizgisi 1 ve 2 noktalarında yükselişi durdurmuştu, bu sene Mart ayında 3 noktası geçilmiş ve endeks 87 bine kadar yükselmişti.

Trend Mayıs ayında 4 noktasını kırıldıktan sonra endeks geri gelmeye çalışmasına rağmen haftayı sürekli trendin altında kapadı. Geçtiğimiz hafta trend çizgisine ölüm öpücüğü veren endeks düşmeye devam etti.

Bir iki haftadan büyük bir trend çıkarmak biraz zorlama olur ama trend kırıldıktan sonra trendi aşma denemelerinin zayıflığı endeksin güçlenebilmesi için zamana ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Bir süre daha satış baskısının devam etmesi olasılığı artıyor. Teknik analizciler “destek” yorumları yapmaya devam ettikçe endeks de gerilemeye devam edebilir. Teknikçilerin destek söyleminden direnç söylemine geçmesi diplere yaklaştığımızı işaret edecektir.

Endeks DAX ve SP500e karşı geçen hafta gerilemeye devam etti:

XU100 F/K ortalamalarının hesaplanması konusunda çeşitli makaleler okuduktan sonra normal yöntemden harmonik yönteme değiştirdim.

Piyasa yeni yöntemle 9,13-11,13 F/K arasında hareket ediyor. Harmonik ortalama ise 10,12.


Geçtiğimiz hafta BİST100 F/K 9,59 , BİST30 F/K ise 9,45 oldu. BİST100 ortalamanın altına geri geldi ve ortalamaya göre %5,49 ucuz.

Bol kazançlar.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)