Borsada geçtiğimiz hafta

09 Mayıs 2016, 10:23 - -

BİST100 momentum kaybederek girdiği Mayıs ilk haftasında %8,1 düştü.

BİST50 son iki haftalık getirilerin dağılımı piyasadaki satışın ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor:

Yükselen hisse sayısı bu hafta sadece 3:

(ı) önceki hafta düşen bu hafta yükselen hisseler

(ıı) önceki hafta yükselen bu hafta yükselen hisseler

(ııı) önceki hafta yükselen bu hafta düşen hisseler

(ıv) önceki hafta düşen bu hafta düşen hisseler

XU050 endeksinde haftalık olarak yükselen hisseler – düşen hisseler (artan azalan endeksine benzer) endeksi bu hafta çakıldı:

Geçtiğimiz haftanın pozitif getiri üreten tek sektörü XHARZ oldu. Yeni halka arz edilen hisselerde en iyi getiriyi ise CUSAN elde etti.

BİST100 endeksine dahil hisselerden bir önceki haftanın en çok kazandıranlarının bu hafta ne yaptığına bakalım:

Bir önceki haftanın ortalama getirisi %4,91, bu hafta bu grubun getirisi -%7,10. Listede yeri en çok değişen VESTL, BAGFS ve SISE.

Önceki haftanın en çok kaybettirenleri bu hafta ne yapmış:

 

Önceki hafta %5,14 düşen kaybedenler grubu bu hafta %3,77 geriledi. İyi performans gösterenler sat – kötü performans gösterenler al portföyü bu hafta kar etti.

2016 yılının en fazla kazandıran kaybettiren hisselerini yine spekülatif grup oluşturuyor.

 

Yılın kazananlar lideri OYLUM oldu, BJKAS ikinci, TUCLK 3ncü sırada. ARBUL, TRNSK ve ETILR hisselerine en yakın kaybeden AVHOL.

Bu sene zirve görüp daha sonra gerileyen hisseler:

Diplerine yakın hisseler:

PGSUS, THYAO, HALKB diplere yerleşti.

Zirve yapan kağıtlara bakalım:

IZMDC yeni zirve yapmış, TKFEN zirvesine çok yakın.

F/K oranlarına göre pahalı/ucuz hisseler:

Büyüklerden THYAO, HALKB, TUPRS, VAKBN ucuz listede yer bulmuş durumda.

Piyasa değeri / Defter Değerine göre pahalı şirketler:

LOGO lider. MGROS, TKNSA borç/özkaynak oranları çok yüksek. LOGO yazılım şirketi olduğu için PD/DD değerinin yüksek çıkması normal.

PD/DD düşük şirketler:

Spor kulüpleri özellikle GSRAY, FENER, BJKAS negatif defter değerleri ile devam ediyorlar.  Gelişmelere bakılırsa bu daha da devam edecek.

BİST100 şirketleri EV/EBITDA rasyosuna göre bakalım:

EV/EBITDA rasyosuna göre ucuz şirketler arasında TRGYO, KOZAL, VESTL bulunuyor. Pahalılar arasında CRFSA, BJKAS, ECILC, AFYON,SAHOL dikkat çekici. Geçtiğimiz haftalarda EV/EBITDA ucuz görünen hisselerden TRGYO,ALGYO ve EREGL bu sene performansları oldukça tamin edici devam ediyor.

BİST100 en değerli şirket  4milyar TL değer yitirmesine rağmen 33,2 milyar TL ile KCHOL, en düşük değerli şirket  174 milyon TL ile IHLAS.

BİST100 GÜNLÜK:

BİST100 84-85 aralığındaki destekleri kırdıktan sonra kesintisiz 200 günlük ortalamasına kadar geriledi. RSI(14) uzun aradan sonra 30’a indi, MACD negatif sinyal verdi henüz sıfırın altında değil.  

Endeks DAX ve SP500e karşı geçen önemli boyutta geriledi. Bu gerilemede Cuma günü DJI ve DAX endekslerinin biz kapandıktan sonra pozitife geçmelerinin de payı var.

Cuma günü DJI vadeli kontratları aşağıda gösterdiğim gibi V hareketi yaptı ve bugün de yükselmeye devam ediyor. Bu kadar büyük bir momentumun devamını beklemek ve bize de pozitif yansıyacağını kabul etmek gerekir:

XU100 F/K ortalamalarının hesaplanması konusunda çeşitli makaleler okuduktan sonra normal yöntemden harmonik yönteme değiştirdim.

Piyasa yeni yöntemle 9,13-11,13 F/K arasında hareket ediyor. Harmonik ortalama ise 10,12.

Geçtiğimiz hafta BİST100 F/K 9,64 , BİST30 F/K ise 9,36 oldu. BİST100 ortalamanın altına geri geldi ve ortalamaya göre %5 ucuz.

Bol kazançlar.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)