Gizmen Nalbantlı [email protected] Gizmen Nalbantlı

Bermuda şeytan üçgeni

30 Ekim 2017, 10:25 - -

Piyasalar ABD’ye odaklanmaya başladı. Vergi indirimlerinin önündeki engellerin kalkaması, ABD’den gelen güçlü veriler, FED Başkanlığı için Taylor ve Powell gibi güvercin olmayan adayların ön plana çıkması doların küresel olarak yükselmesini sağladı.
İçeride ise 3.94’ten başlayan düşüş trendinin kırılması ile birlikte başlayan yükseliş vize krizi ve diğer gelişmeler ile birlikte soluğu 3.84 seviyesinde aldı. 14 Ağustos’ta kur 3.40’lara doğru gerilerken yıl sonunda 3.80 kapanışı beklediğimi yazmıştım. http://www.borsagundem.com/yazarlar/borsalar-rekorlara-ara-verdi-yazisi/1221110 
Diğer taraftan son yazılarımda sürekli faizlerin önemli bir seviyeyi geçtiğini ve %13-%15 bölgesine hareket edebileceğini belirtmiştim. %13 seviyene kadar gelmiş durumdayız.
Bunu yazmamdaki sebep aslında borsa ve faizler arasındaki ters korelasyondu. Faiz ve dolardaki yükseliş, borsada satış getirmeliydi. Bu tür uyumsuzlukların normale dönmesini beklemek makul. Ancak faizler ve dolardaki yükselişin devam etmesi borsadaki iyimserliğin azalmasına neden olabilir. Bu yüzden başlığı bermuda şeytan üçgeni attım.

Yıl sonuna kadar olan süreci değerlendirdiğimizde FED’in ön planda olacağını düşünüyorum. Yeni FED Başkanı, bilanço küçültmenin başlaması, Aralık ayındaki olası faiz artışı gibi gelişmeler Türk varlıkları üzerinde belirleyici olacaktır.
FED Başkanlığı için Powell’ın öne geçmesi haftasının son gününde TL’ye bir nebze destek olsa da kur hala 3.80 civarı seyretmeye devam ediyor. Kademeli faiz artışını savunan Powell’ın, Yellen'ın politikalarına devam etmesi, bu nedenle piyasalarda daha az dalgalanma olması bekleniyor. Taylor’un ise daha şahin bir başkan olacağını biliyoruz.
Doların değer kazanmasının diğer bir nedeni ise parite etkisi. AMB’nin Ocak ayından itibaren varlık alımlarını yarıya düşürecek olmasına rağmen programın Eylül 2018’e uzayacağı açıklaması ‘güvercin’ olarak algılandı. Ayrıca Katalonya başta olmak üzere yaşanan siyasi gelişmeler euronun dolar karşısında değer kaybetmesine yol açıyor.
Bunların dışında ABD ve AB ile ilişkiler gelinen noktlarında takip edilmesi gerekiyor. Türkiye-ABD arasındaki vize yasağı konusunda iki ülke heyetleri arasında bir süredir yapılan görüşmelerden şimdiye kadar sonuç çıkmadı. AB ise Türkiye'ye yapılan katılım öncesi mali yardımlardan 2018 için 80 milyon euro kesecek.
Borsada teknik olarak 109-110 bin bölgesi geçilmeden alım yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Kur için 3.78-3.80 bölgesinin kısa vadede önemli destek olduğunu, bu bölgenin üzerinde 3.87-3.90 ve 3.94 seviyelerinin görülebileceğini düşünüyorum. Gelişmelerin TL lehine olması ve 3.78-3.80 bölgesinin kırılması ise önce 3.75 sonrada 3.65 bölgesine getirebilir.


Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Polat Alemdar30 Ekim 2017 12:58

    Ben analistlere hep sorardım bu kadar biliyosun ama işe hangi arabayla gidiyosun diye Gizmen beye de sordum çok mütevazi kendisi ama ben kendisini otoparkta görünce bu arabayı borsadan kazanıpta mı aldın diye merak edip sordum.

  • Ertem30 Ekim 2017 11:50

    Grafikler doğru çıksa herkes milyoner olurdu